Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİsrail-Hizbullah Düşmanlıkları Gazze Savaşını Genişletme Korkusunu Körüklüyor

İsrail-Hizbullah Düşmanlıkları Gazze Savaşını Genişletme Korkusunu Körüklüyor

İsrail’in Lübnan saldırısı planlarını onayladığını açıklaması ve İran destekli militanların düşmanlarını roketlerle örtme sözü vermesinin ardından bölgesel bir çatışma korkusu arttıkça İsrail ve Hizbullah yeni sınır ötesi ateş ticareti yaptı.

Hizbullah, İsrail’in grubun ajanlarından birini öldürdüğünü söylediği güney Lübnan’daki ölümcül bir hava saldırısına misilleme olarak Perşembe günü kuzey İsrail’e düzinelerce roket attığını söyledi. Hizbullah, gün içinde İsrail askerlerine ve mevzilerine yönelik birkaç saldırı daha iddia etti.

İsrail ordusu, jetlerinin iki silah depolama tesisine ve gruba ait diğer birkaç bölgeye saldırdığını ve “Güney Lübnan’ın birçok bölgesindeki tehditleri ortadan kaldırmak için” topçu ateşi açtığını söyledi.

Gece yarısından hemen önce ordu, “Lübnan’dan geçen şüpheli bir hava hedefini başarıyla ele geçirdiğini” söyledi.

Cuma günü erken saatlerde Lübnan medyası, ülkenin güneyindeki yeni İsrail saldırılarını bildirdi.

Uzmanlar, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinli militan grup Hizbullah’ın müttefiki Hamas’ı ortadan kaldırma kampanyasına yaklaşık dokuz ay kala daha geniş bir savaş olasılığı konusunda bölünmüş durumda.

Hizbullah ve İsrail güçleri, Hamas’ın 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlediği saldırının Gazze savaşı’nı tetiklemesinden bu yana neredeyse her gün ateş açtılar ve grevlerle birlikte kavgacı konuşmalar da arttı.

İsrail’in ana askeri destekçisi ABD, sınır boyunca herhangi bir düşmanlık genişlemesini caydırmaya çalıştı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’da ziyaret eden İsrailli yetkililerle yaptığı görüşmede, “Lübnan’da daha fazla tırmanıştan kaçınmanın ve İsrailli ve Lübnanlı ailelerin evlerine dönmelerine izin veren diplomatik bir karara varmanın öneminin” altını çizdi.

Çarşamba günü televizyonda yayınlanan bir konuşmada Hizbullah başkanı Hasan Nasrallah, daha geniş bir savaş başlarsa İsrail’de “hiçbir yerin” “roketlerimizden kurtulamayacağı” konusunda uyarmıştı.

Ayrıca, havaalanlarını veya üslerini İsrail’e “Lübnan’ı hedef almak” için açması durumunda yakındaki Kıbrıs’ı tehdit etti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar