Cumartesi, Haziran 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEİzle: Dubai'deki Filipinli Dadılar Dedikoduyu Atlıyor, ‘Marites Günü'nde Yaşam Becerilerini Öğreniyor’

İzle: Dubai’deki Filipinli Dadılar Dedikoduyu Atlıyor, ‘Marites Günü’nde Yaşam Becerilerini Öğreniyor’

Marites – Filipinliyseniz, bu kelimenin hem isim hem de fiil olarak “dedikodu paylaşmak veya ilginç haberleri ortaya çıkarmak” için kullanıldığını biliyorsunuz. Bir isim olarak, aşırı konuşkan veya konuşkan birini tanımlar. Fiil olarak şu ifadede kullanılır: ingilizce deyime eşdeğer olan ‘mag-Marites tayo’ çayı dökün.

Hafta sonu, Dubai’deki dadılar ve ev işçilerinden oluşan bir organizasyon olan Filipinli Kasambahay Kulübü’nün (FKC) yaklaşık 80 üyesi ilk ‘Mareng Tess Günü’nü düzenledi – boş sohbetlere katılmayı veya en son dedikoduları yakalamayı amaçlamayan bir etkinlik, ancak finansal okuryazarlık ve kişisel tasarruflar hakkında konuşmak.

“‘Mag–Marites tayo’ gibi birçok şey hakkında konuşmak istiyoruz – ama bir amacı var” diye ekledi.

Etkinlik Deira’daki bir otelde yapıldı ve üyeler Pazar günleri en iyi şekilde geldiler. Filipin Sosyal Güvenlik Sisteminin (SSS) en son emeklilik ve yatırım planından bahsettiler ve ayrıca finansal okuryazarlığı ve eve para göndermedeki son eğilimi tartışan bir kaynak kişiyi davet ettiler.

Tabii ki, aynı zamanda popüler Filipinli merienda veya atıştırmalıklar olan serbest akışlı fincan kahve, pan de sal ve pancit üzerinde geçirilen eğlenceli, esprili ve hafif yürekli bir öğleden sonraydı. FKC üyelerinin sırayla Abba’nın ‘Chiquitita’, Britney Spears’ın ’Baby One More Time‘ ve diğer popüler şarkılarının en iyi yorumlarını yaptıkları karaoke şarkı söyleme ve şakalarla ciddi tartışmalar serpiştirildi.

Filipinli kasambahay’ı güçlendirmek

Son 16 yıldır aynı İngiliz ailesi için çalışan Villao için ‘Mareng Tess Günü’ düzenlemek Filipinli kasambahay’ı güçlendirmenin bir yoludur. “Birçoğunu boş günlerinde alışveriş merkezlerinde veya yemek alanlarında dolaşırken gördüm. Sürekli vatan hasreti çekiyorlar ve çoğu yıllardır ailelerini görmüyor. Daha da kötüsü, işlerinin yoğun doğası nedeniyle arkadaşlarıyla buluşacak zamanları yok “dedi.

“Böylece, beşimiz – hepimiz ev işçileri – Filipinli Kasambahay Kulübü’nü kurmaya karar verdik ve 16 Ekim 2023’te kurduk. Şimdi, bir yıldan kısa bir süre sonra toplam 479 üyemiz var. Ve biz Filipinli Sosyal Kulüp bayrağı altında tanınmış bir kuruluşuz, Topluluk Geliştirme Kurumu – Dubai’ye kayıtlı olan,”Villao ekledi.

Grup, sosyal medya okuryazarlığı, çevrimiçi satış ve mikro girişimcilik, temelden orta seviyeye bilgisayar becerileri, aşçılık ve pastacılık gibi çeşitli konulara odaklanan aylık bir ‘Mareng Tess Günü’ düzenlemeyi planlıyor; ingilizce ve konuşma arapçasında iletişim becerilerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere kişisel gelişimin yanı sıra.

‘Kaynaşıp konuşalım’

Ruh sağlığının teşviki, FKC savunuculuklarının merkezinde yer almaktadır.: “Uzun çalışma saatleri ve ev hasretinin yanı sıra, ev işçileri genellikle sözlü ve duygusal istismara karşı savunmasızdır. Bazı işverenler – üzgün olduklarında – genellikle ev çalışanlarına ‘aptal’ der veya toplum içinde bile onları küçümser, ”dedi Villao.

Villao, ”İstihdam merdiveninin en alt basamağını işgal ettiğimiz bir klişe var ve sözlü veya duygusal olarak saldırıya uğradığımızda sessizce titremeye ve acı çekmeye meyilliyiz“ diye ekledi Villao, “Kasambahay’ımızın (ev işçilerinin) acılarını ve duygularını şişelemelerini istemiyoruz. “Ev işçilerinin ruh sağlığını ele almak istiyoruz. Bir terapisti görmek sadece pahalı olduğu için değil, temelde ona erişimimiz olmadığı için imkansızdır. Bu yüzden ‘Mareng Tess Günü’nü, sohbet etmemiz ve konuşmamız için güvenli ve uzlaşmacı bir mekan olarak yarattık.”

Villao, ”Sağlayabileceğimiz şey akran danışmanlığıdır ve ‘Mareng Tess Günü, hikayelerimizi paylaştığımız ve başkalarının bazı dersler almasına, umut yaratmasına ve hayatlarını iyileştirmesine yardımcı olduğumuz yerdir,” dedi Villao, “Evet, Marites yapıyoruz (hikayeleri paylaşıyoruz) – ama burada akranlarımızla birlikte, arkadaşlar ve diğer ev işçileri, görüşlerimizi, duygularımızı ve hayallerimizi özgürce dile getirebiliriz. Sonunda duyulduğumuzu ve görüldüğümüzü hissediyoruz.”

AYRICA şunu OKUYUN:

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar