Cumartesi, Haziran 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Japonya E-Vizeleri Askıya Aldı; Randevular 'Reddedildiği' için Bölge Sakinlerinin Seyahat Planları...

Dubai: Japonya E-Vizeleri Askıya Aldı; Randevular ‘Reddedildiği’ için Bölge Sakinlerinin Seyahat Planları Belirsiz

Sonunda Japonya’daki tatil hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi ümit eden bazı BAE sakinleri bir zorlukla karşı karşıya: Vize almak zor.

Japonya kısa süre önce BAE sakinleri için başvuru sürecini kolaylaştırmak amacıyla 2023’te başlatılan bir tesis olan e-vize sistemini askıya aldı. Emirlikler ülkeyi vizesiz ziyaret edebilirken, birçok gurbetçi seyahatlerinden önce izni almak zorundadır.

Şimdi, popüler Doğu Asya destinasyonuna vize başvurusunda bulunanların randevu için Dubai konsolosluğuna e-posta göndermeleri gerekiyor. Ancak, Khaleej Times’ın konuştuğu gezginler ve acenteler, bir yer edinmenin “neredeyse imkansız” olduğunu ve birkaç talebin “reddedildiğini” söyledi.

Dubai merkezli bir seyahat blogcusu olan Rafeez Ahmed, Eylül ayında Japonya’yı iki haftalığına keşfetmeyi planlıyor – ancak Çarşamba günü büyük güne geri saymak yerine endişeyle vize başvurusu için belgelerini derliyordu. Bu onun ikinci denemesi olacaktı.

“Randevu almak için bir ajansla çalışıyordum ama son iki haftadır bir tane almaya çalışıyorlardı. Konsolosluğa dört mektup gönderdiler ve dördü de reddedildi veya reddedildi, “dedi Rafeez.

Hintli göçmen parmaklarını çapraz tutarak, “Şimdi, bana 1 Temmuz için randevu verebileceklerini söyleyen başka bir ajansla konuştum” dedi.

e-vizenin askıya alınmasından sonraki yeni süreç

E-vize ile başvuru sahiplerinin bir web sitesine giriş yapmaları, şartları sunmaları ve ücretleri ödemeleri gerekiyordu (çoğu millet için Dh80 ve Hintliler için Dh20).

Ancak Emirlik’teki Japon Başkonsolosluğu çağrı merkezi yöneticisine göre, bu çevrimiçi vize sistemi 27 Nisan’dan bu yana Dubai’de askıya alındı.

Randevu almak için başvuru sahiplerinin hafta içi sabah 8 ile 10 arasında konsolosluğa e-posta göndermeleri gerekiyor. Misyon, web sitesinde bir kılavuz yayınladı (www.dubai.uae.emb-japan.go.jp /), e-postaya dahil edilmesi gereken ayrıntıları belirterek.

Randevu onaylanırsa, konsolosluk ertesi gün için randevu ile saat 4’e kadar cevap verecektir. Bir başvuru sahibi yanıt alamazsa, bu, talebin “başarılı olmadığı” anlamına gelir — ve ertesi gün başka bir e-posta isteği göndermesi gerekecektir.

Konsolosluk, rehberinde seyahat tarihinin “başvuru anında 3 aydan fazla veya 2 haftadan az” olması halinde başvurunun kabul edilmeyeceğini belirtti.

‘Denemekten yorulduk’

Dubai’de vize randevuları için sayısız e-posta gönderen bazı seyahat acenteleri için hiçbir zaman bir cevap gelmedi.

MPQ Seyahat ve Turizm CEO’su Malou Prado, bu e-postaların gönderilmesinin hiç işe yaramadığını söyledi. “İlk başta bu randevu taleplerini konsolosluğa göndermeye devam ettik ama yanıt alamadık. Denemekten yorulduk.”

Başka bir ajansın müşteri hizmetleri temsilcisi olan Ekber Travels BAE, sakinlerin Japonya vizelerine başvurmalarına yardımcı olduklarını söyledi. “Ancak e-vizenin askıya alınmasından sonra ve birden fazla reddetme nedeniyle hizmeti sunmayı bıraktık.”

Hatta seyahat platformu Musafir.com ajansın operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Rashida Zahid’e göre de aynı zorluklarla karşılaştı.

Ancak Zahid, iki gün önce vizelerin işlenebildiğini söyledi. Dokun ve git – bazılarına bir yuva verilir, diğerleri o kadar şanslı değildir.

Rafeez, randevu almayı başaran bazı gezginleri de duymuştu, ancak “çok nadirdi”.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar