Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEİzle: Kuyruksallayan Civcivler Dubai'de Tarihi Bir İlk Yumurtadan Çıkıyor

İzle: Kuyruksallayan Civcivler Dubai’de Tarihi Bir İlk Yumurtadan Çıkıyor

Bu resimler, yuvalarındaki Siyah başlı Sarı Kuyruksallayan civcivlerin ilkidir ve BAE’de üremeye başladığında kuş tarihinde bir dönüm noktasıdır. Kuş meraklıları için önemli bir olay dönüşünde, Avrupa ve Asya’ya özgü küçük ötücü kuş, Dubai’nin Al Qudra Gölü olarak da bilinen Al Marmoom Çöl Koruma Koruma Alanı’nda üremeye başladı. Dubai merkezli deneyimli bir vahşi yaşam uzmanı olan 78 yaşındaki Dr. Rıza Han bu gelişmeyi doğruladı. Rezervde koruma uzmanı olan Dr. Khan, ”Bu, Arap Yarımadası’ndaki Kara başlı Sarı Kuyruksallayan üremesinin kaydedilen ilk örneğidir” dedi. “Dubai’nin insan yapımı yaşam alanlarına yönelik vizyonunun Yöneticisinin çok çeşitli sulak alan kuşlarını nasıl çektiğini gösteriyor. Ayrıca, vahşi yaşamın çevrelerindeki değişikliklere ne kadar uyarlanabilir olabileceğini de vurgular.” Çarpıcı siyah başı ve sarı gövdesiyle tanınan Kara başlı Sarı Kuyruksallayan, genellikle açık tarlalarda ve çayırlarda böcek ararken kuyruğunu sallarken görülür. Bu kuş, uzun göç yolculuklarıyla dikkat çekiyor ve bazı popülasyonlar üreme ve kışlama alanları arasında binlerce kilometre yol kat ediyor. Dr. Khan, Kuyrukluyıldızların üremesiyle ilgili heyecanını paylaştı ve onları son zamanlarda Al Qudra’daki Pivot Fields Gölü’nde gördüğünü hatırlattı. ”Bir zamanlar yeni geçmekte olan bu kuşların şimdi burada üremek için yerleştiğini görmek gerçekten dikkat çekici” dedi.

 

 

Dört kilometrekarelik bir alanı kaplayan rezervin arıtılmış kanalizasyon suyuyla beslenen yemyeşil çim tarlaları ve rezervuarları, yeni gelen Kuyruklar da dahil olmak üzere çeşitli su kuşları için ideal bir ortam sağlıyor. Aşağıdaki videoları izleyin: Dr. Khan bu kuşların üreme davranışlarını yakından gözlemlemiştir. ”Son yıllarda, gençlerin görülmesi ve ebeveyn bakım faaliyetleriyle davranışlarında bir değişiklik olduğunu fark ettim” diye açıkladı. “Bu yıl üreme alışkanlıklarını daha derine inmeye karar verdim.” Çabaları, Mart ayı sonlarında kur yapma gösterilerini belgeleyerek, kadınları cezbetmek için ayrıntılı davranışlar sergileyen erkekleri gözlemleyerek karşılığını verdi. Bu gösterilerin ardından dişiler, üreme döngülerinin başlangıcını işaretleyerek yuvalama malzemeleri topladılar.

 

Sonra yağmurlar geldi. Nisan ortasındaki şiddetli sağanaklar bölgeyi sular altında bırakarak Kuyrukluyıldızlarınki de dahil olmak üzere birçok yuvayı sular altında bıraktı. Dr. Khan, ”Yuvaların yıkandığını görmek cesaret kırıcıydı” diye itiraf etti. “Ama geri dönüş için umutlu kaldım.” Ve geri döndüler. Birkaç çift Kuyruk kuyruğu Mayıs ayında tekrar yuva yapmaya çalıştı ve bu aksiliklerin üstesinden geldi.

 

Sonunda, iki çift Haziran ayı başlarında toplam beş sağlıklı civcivi başarıyla büyüttü. Dr. Khan, civcivler yuvadan ayrılmadan önce, gelecekteki kimliklerini sağlamak için halkalandıklarını söyledi. Çevre Ajansı Abu Dhabi’ye (EAD) göre, BAE yılda yaklaşık iki milyon göçmen kuşu ağırlıyor. 90’ların başında, BAE’nin kuş kontrol listesinde 300 tür kaydedildi. Ülkenin çevresel girişimleri sayesinde bu sayı 468’e yükseldi. Bu kuşların yüzde 60’ından fazlası veya 5 üzerinden 3’ü göçmendir.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar