Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEİzleyin: Monoray, Yeşil Cennetler, Mini Ormanlar; Dubai'nin Yeni Havalimanının içine ilk bakış

İzleyin: Monoray, Yeşil Cennetler, Mini Ormanlar; Dubai’nin Yeni Havalimanının içine ilk bakış

Şehir içindeki bir şehir – Al Maktoum Uluslararası Havaalanı (DWC) tamamlandığında bu şekilde olacak. Kendi ulaşım sistemine, mini ormanlara, yeşil bölgelere, eğlence merkezine ve yiyecek, içecek ve perakende gibi diğer tekliflere sahip olacak. İlk fotoğraflar ilk olarak geçen ayın sonlarında, yeni yolcu terminalinin tasarımının Başkan Yardımcısı, BAE Başbakanı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum tarafından bir tweet ile duyurulmasıyla ortaya çıktı. Salı günü, dwc’deki yeni yolcu terminalinin tasarımından sorumlu olan Dubai Havacılık Mühendisliği Projeleri (DAEP), devam eden 23. Havalimanındaki ziyaretçilere dünyanın en büyük havalimanının nasıl görüneceğine dair daha ayrıntılı bir önizleme sundu. DWC’NİN çarpıcı özelliklerinden biri, terminaller arasında yolcu taşıyan kapalı bir tropikal ormanı kesecek yükseltilmiş bir raylı veya otomatik insan taşıyıcı (APM) sistemidir. Çeşitli manzaraları ve deniz yaşam alanlarını yansıtan dev LED ekranlar da var.

 

DAEP, iki buçuk dakikalık videosunda ”DWC, yolculara en üst düzeyde konfor, dinlenme ve hareketlilik sağlamak için tasarlandı” dedi.

İyi bağlanmış

DAEP’E göre DWC, gelenek, kültür ve yeniliği birleştirerek tasarlanmıştır. DWC, hızlı tren (Etihad Rail), yeni Metro hattı, hava taksisi ve otonom araçlarla Dubai ve BAE’nin geri kalanına kara ve hava yoluyla iyi bir şekilde bağlanacak. Havaalanına gelmeden önce bile, gezginler bagajlarını otelde, şehir masasında veya sadece evden check-in yapabilirler. Çok seviyeli otoyollar yeni havalimanına çıkıyor ve yolcular, kaldırım kenarındaki iniş bölgesine ulaştıklarında, dünyanın en büyük güneş gölgeliği olarak tasarlanan şeyle karşılanacaklar.

Dünyanın en büyük gölgeliği

 

Dubai’nin sıfır karbon hırsını temsil eden geniş bir yeşil bölge, terminal içindeki yolcuları ağırlayacak. Yolculukları, kapalı bir akvaryumun dev bir projeksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli tasarımlar sunan, onları selamlayan büyük bir LED ekranla başlayacak. Ağaçlar yolcu terminallerini sıralayacak. Yolcuların rahatlayacağı kapalı bir tropikal bahçe de dahil olmak üzere geniş yeşil alanlar olacak. Biniş kapıları geniş açık alanlara sahiptir ve DWC, toplam 70 kilometrekarelik bir alanda toplam 400 uçak kapısına ve beş paralel piste sahip olacaktır. Geniş alanlar ayrıca mağazalara, restoranlara, eğlence ve dinlenmeye ayrılmıştır. Birinci ve birinci sınıf salonlar en üst seviyeye yerleştirilecek ve biniş kapıları, birden fazla biniş köprüsünden uçağa sorunsuz erişim sağlayan iskeleler boyunca sıralanacak.

 

Huge LED screens projecting various landscapes and marine habitats

Otomatik yüz tanıma

Tamamlandıktan sonra DWC, mevcut Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan (DXB) beş kat daha büyük olacak. Yeni havalimanı, kalkış kapılarına girerken kuyrukları önlemek için modern yüz tanıma gibi havacılık sektöründe hiç kullanılmayan teknolojileri de kullanacak. Batı terminal binası, first ve business için özel salonların yanı sıra ekonomi sınıfı ile menşe ve varış yolcularına ev sahipliği yapacak. Kapılarda, 14 istasyonlu APM, yolcuları terminallerden yolcu salonlarına ve yolcu salonları arasında sorunsuz bir şekilde taşıyacak ve yolcu transferinin en kısa ve en yumuşak yoldan bağlantılı uçuşlara ulaşmasını sağlayacaktır. Sezgisel ve kişiselleştirilmiş yol bulma, tüm transferleri yönlendirecek ve güvenlik kapılarında temassız noktalar olacaktır.

Yeraltı bagaj ağı

Bagajlar, saatte 30.000 torbaya kadar taşıma kapasitesine sahip bir yeraltı galeri ve parti merkezleri ağı aracılığıyla işlenecek. Otomatik güdümlü araçlar ve gelişmiş tarama teknikleri kullanılarak sıkı bir güvenlik ve sıralama süreci olacaktır. Çantalar daha sonra açılır kapaklar aracılığıyla doğrudan uçak standlarına teslim edilecek ve bu da havaalanındaki yer hizmetleri faaliyetlerine müdahaleyi önleyecektir. Ayrıca, kaldırım kenarına bagaj bırakmak için otomatik botların yanı sıra öngörülebilir bagaj toplama ve yol bulma için izlenebilir sistemler de olacak.

Dört eşzamanlı uçak yaklaşımı

F kodlu uçaklar için dördü 1.500 metreden fazla aralıklı beş paralel pist (B747-800 ve A-380 uçakları gibi daha ağır ve daha uzun) olacak ve dörde kadar eşzamanlı paralel uçak yaklaşımına izin verecek. 4,5 kilometrelik pistler en gelişmiş uçak yönlendirme sistemi ile donatılacak. Güvenlik ve operasyonel verimlilik için hızlı çıkışlar, çift taksi yolları ve büyük yer servis ekipmanı yolları uygulanacaktır. Havaalanının ortasına ikinci bir kontrol kulesi kurulacak.

Çevre standartları

DAEP’E göre DWC operasyonları tamamen sürdürülebilir olacak. Yeni havalimanının terminalleri ve yolcu salonları tamamen fotovoltaik güneş panelleri gibi temiz enerji kaynaklarına dayanacak. Enerji girdilerini kontrol etmek için yüksek performanslı yalıtımlı binalar güneş camıyla kaplanacaktır. Dubai Belediyesi ile koordineli olarak, geri dönüşüm stratejisi sıfır atığın çöp sahasına dökülmesini sağlayacak. Verimli cihazlar, gri su arıtma tesisleri, yoğuşma ve yağmur suyu toplama sayesinde su azaltımı yaklaşık yüzde 70 olacaktır.

Tahmini maliyet

Tahmini maliyeti 128 milyar Dh’dir ve yeni yolcu terminalinin inşaatı hemen başlayacaktır. Dwc’nin yılda yaklaşık 260 milyon yolcu ve 12 milyon ton kargo işleyeceği tahmin ediliyor. DAEP, “Dubai’yi dünyanın havacılık başkenti yapmaya istikrarlı bir şekilde yaklaşırken, artan yolcu taleplerini projeksiyonlardan önce sürekli olarak karşılayacağını” belirtti.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar