Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAfrikaKenya'da Onlarca Kişi Çevik Kuvvet Polisini Protesto Etti

Kenya’da Onlarca Kişi Çevik Kuvvet Polisini Protesto Etti

Düzinelerce Kenyalı Salı günü yoğun bir polis mevcudiyeti altında sokaklara döküldü ve gençlik aktivistleri geçen ay vergi karşıtı zam gösterilerinin ölümcül şiddete dönüşmesinin ardından yeni protestolar çağrısında bulunduklarında birçok dükkan kapatıldı.

Aktivistler, geçen hafta yaptığı açıklamaya rağmen, “hain” protestolar olarak adlandırdığı şeyi tetikleyen tartışmalı bir finans faturasını yasalaştırmayacağını açıklamasına rağmen, Başkan William Ruto’ya karşı kampanyalarını hızlandırdılar.

Kenya Ulusal İnsan hakları Komisyonu (KNCHR) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iki hafta süren gösterilerde 39 kişinin öldüğünü ve 361kişinin yaralandığını ve protestoculara karşı güç kullanımını “aşırı ve orantısız” olarak kınadığını söyledi.

Salı sabahı, başkent Nairobi’nin önceki mitinglerin odak noktası olan merkezi iş bölgesi sessizdi, polis devriye geziyordu ve sokaklarda çok az insan vardı.

Yerel politikacı John Kwenya, geçen Perşembe günü yağma olaylarına rağmen afp’ye “alarm olmadığını” söyleyerek işletmelerin kapanmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

“Korkuyorlar. İnsanlara işlerini açmalarını söyledim ama çoğu korkuyor, mallarını dükkanlardan bile taşıdılar.”

“Bu ekonomik sabotajdır. Kwenya, Perşembe günkü mitinge atıfta bulunarak, son protesto Gen-Z’ler değildi, onlar haydutlardı “dedi.

Ancak ülkenin başka yerlerinde Kenya televizyonu, daha küçük mitingler ve Kisumu, Nakuru ve Nyeri’de yoğun bir polis varlığıyla kıyı muhalefetinin kalesi Mombasa’da yürüyen daha büyük kalabalıklar gösterdi.

Çoğunlukla sosyal medyada Gen-Z Kenyalıların önderlik ettiği bir dizi vergi artışına karşı büyük ölçüde barışçıl mitingler, milletvekillerinin son derece popüler olmayan yasayı kabul ettiği geçen hafta Salı günü ölümcül bir kaosa dönüştü.

Oylamanın açıklanmasının ardından kalabalıklar Nairobi’nin merkezindeki parlamento kompleksini yağmaladı ve polis protestoculara canlı kurşun sıkarken kısmen alev aldı.

Ruto Pazar günü bir televizyon röportajında 19 kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti, ancak silahlı kuvvetleri huzursuzlukla mücadele etmeye çağırma kararını savundu ve “ellerimde kan olmadığı” konusunda ısrar etti.

Çalkantılı bir bölgede istikrarın işareti olarak kabul edilen bir ülkede derinden bölücü bir seçimin ardından Eylül 2022’de göreve gelmesinden bu yana cumhurbaşkanıyla yüzleşmek en ciddi krizdir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar