Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiKik Büyümesi Eylül Ayından İtibaren Toparlanacak

Kik Büyümesi Eylül Ayından İtibaren Toparlanacak

Capital Economics analistleri, beklenen faiz indirimlerinin ve petrol üretimindeki öngörülen artışın, Eylül ayından itibaren KİK ekonomik büyüme ivmesinde önemli bir artışa yol açacağını söyledi.

Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’nün Ekim ayına kadar üretimi düşük tutma kararının büyüme ivmesini yavaşlatacağını söylediler.

İNGİLTERE merkezli bağımsız bir araştırma firması, en son Orta Doğu ve Kuzey Afrika Gayri Safi Yurtiçi Hasıla raporunda, Opec ve müttefiklerinin 2022’nin sonlarından bu yana günde toplam 5,86 milyon varil veya küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7’si olmak üzere önemli üretim kesintileri uyguladıkları konusunda uyardı.

Haziran ayının başlarında, Opec + 2025’in sonuna kadar günlük 3,66 milyon varil kesinti uzattı ve Eylül 2024’e kadar 2,2 milyon varil gönüllü kesintiyi uzattı. Gönüllü kesintiler Ekim 2024’ten Eylül 2025’e kadar kademeli olarak kaldırılacak.

Üretimde gönüllü kesintiler yapan ülkeler arasında Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve BAE yer alıyor. Raporda, bu gecikmeye rağmen “petrol dışı sektörlerin nispeten güçlü bir şekilde büyümeye devam etmesi gerektiği” belirtiliyor.

Analistler, ”Körfez Fed’i takip eder etmez, Eylül ayından itibaren faiz indirmeye başlamayı beklediğimiz parasal bir gevşeme döngüsü başlamalıdır” dedi.

Körfez’deki enflasyonun yılın ikinci yarısında yavaşlayarak reel gelirler üzerindeki baskıyı hafifletmesi ve kredi talebini ve tüketici harcamalarını desteklemesi bekleniyor.

Ancak raporda, Körfez’in büyük bir bölümünde petrol dışı büyümenin önümüzdeki birkaç yıl içinde kolaylaşmasının beklendiği de belirtiliyor.

Raporda, Opec + devrilmesinin ışığında, petrol fiyatlarının yılın geri kalanında beklenenden daha yüksek kalması bekleniyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar