Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaKoalisyon Görüşmeleri İlerledikçe Hindistan'ın Modi Resmen İttifak Lideri Olarak Seçilecek

Koalisyon Görüşmeleri İlerledikçe Hindistan’ın Modi Resmen İttifak Lideri Olarak Seçilecek

Başbakan Narendra Modi’nin Ulusal Demokratik İttifakı’nın (NDA) yeni seçilen milletvekilleri, yeni bir koalisyon hükümeti kurma iddiasını sunmadan önce resmi olarak liderleri olarak seçileceği ilk toplantıları için Cuma günü Yeni Delhi’ye geldi.

Basında çıkan haberlere göre Mod ve ekibi 8 Haziran yerine 9 Haziran’da yemin edecekler.

Modi rekor düzeyde üst üste üçüncü dönem başbakan olacak olsa da, Hindu milliyetçisi Bhartiya Janata Partisi’nin (BJP) hükümeti kurmak için destek için bölgesel partilere ilk kez ihtiyacı oldu.

Önceki iki dönemde yakışıklı bir çoğunluğa sahip olan BJP, kendi başına bir hükümet kurmak için gereken 272 işaretin çok gerisinde, yalnızca 240 sandalye elde etti.

NDA, 543 üyeli parlamentonun alt meclisinde 293 sandalye kazandı ve Rahul Gandhi’nin merkezci Kongre partisi liderliğindeki HİNDİSTAN ittifakı, tahmin edilenden fazla 230 sandalye kazandı.

Hindistan medyası, başta Telugu Desam Partisi (TDP) ve Janata Dal (United) olmak üzere Modi’nin müttefiklerinin alt meclisteki konuşmacının görevine baktığını, bjp’nin ise dışişleri, savunma, içişleri ve maliye olmak üzere dört kilit bakanlığı elinde tutması beklendiğini bildirdi.

Koalisyon müzakereleri, Modi’nin doğrudan BJP çoğunluğuyla iktidara geldiği ve ittifak ortaklarının pozisyon ve menfaatler için pazarlık yaptığı 2014’ten önceki bir döneme geri dönüş niteliğindedir.

Parti milletvekilleriyle Cuma günü erken saatlerde bir araya gelen Modi, NDA ‘nın resmi olarak lider seçileceği bir toplantısına katılacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar