Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeKörfez Hisse Senetleri Haziran Ayında Zararları Tersine Çevirdi

Körfez Hisse Senetleri Haziran Ayında Zararları Tersine Çevirdi

Körfez hisse senetleri, Pazartesi günü yapılan araştırmalara göre, Haziran ayını yeşil renkte sona erdirmek için aylar süren zararları tersine çevirdi.

Kamco Invest’in Haziran ayı KİK Piyasaları Aylık Raporuna göre, art arda üç aylık düşüşün ardından KİK endeksi aylık performansı, bölgedeki karma piyasa performansının ortasında Haziran 2024’teki ilk aylık kazancına tanık oldu. Kazanımların başında sırasıyla yüzde yedi ve yüzde 2, 2 yükselen Katar ve Abu Dabi geldi.

FTSE ADX endeksi yıl içindeki ilk aylık kazancını kaydederek ayı 9.060,73 puandan kapattı. Aylık kazanç da endekslerin Mayıs-2024 döneminde yüzde -7,5 olan 2024 YTD düşüşünü Haziran-2024’te yüzde -5,4’e düşürdü.

Sekiz endeks kazanç kaydederken, kalan iki endeks ay boyunca düşüşe tanık olurken, on sektör endeksinin borsadaki performansı ay boyunca kazananlara dik bir şekilde çarpıtıldı. Kamu hizmetleri endeksi, Haziran-2024 döneminde endeksler arasında en büyük kazancı yüzde 21,2 artışla 12.515,0 puandan kapatarak kaydetti. Kazanç, sektördeki tek şirket olan Abu Dabi Ulusal Enerji Şirketi’nin (Taqa) hisselerindeki ay içindeki yüzde 21,2’lik artıştan kaynaklandı.

Gayrimenkul endeksi, Haziran-2024 döneminde yüzde 11,1 artışla ikinci en büyük aylık kazancı kaydederek, esas olarak Al Dar Gayrimenkullerinin yüzde 13,8 hisse fiyatı sıçraması nedeniyle ayı 9,285,5 puandan kapattı. Temel Malzemeler ve Telekom endeksleri aylık olarak sırasıyla yüzde 1,3 ve yüzde 0,4 düşüş bildirdi.

Aylık hisse performansı açısından, Abu Dabi Ulusal Yapı Malzemeleri Şirketi, hisse fiyatı yüzde 88,2 artarak aylık kazanç tablosunun zirvesinde yer alırken, onu sırasıyla yüzde 23,6 ve yüzde 21,2 artış kaydeden Ulusal Turizm ve Oteller Şirketi ve Abu Dabi Ulusal Enerji Şirketi izledi. Düşüş tarafında, Al Khaleej Investment, Haziran-2024 döneminde hisse fiyatında yüzde 26,4’lük bir düşüş kaydederken liderliği ele geçirdi, ardından sırasıyla yüzde 9,6 ve yüzde 9,5’lik hisse fiyatlarında düşüşler gören Finance House ve Al Wathba National Insurance izledi.

Drake & Scull International, ay boyunca el değiştiren 2,3 milyar hisse kaydeden aylık işlem gören grafiğin zirvesinde yer aldı ve bunu sırasıyla 322,9 milyon ve 194,1 milyon hissesinin el değiştirdiğini gören Union Properties ve Emaar Properties izledi. Aylık işlem gören değer tablosunda Emaar Properties, ay boyunca el değiştiren 1,5 milyar Dh’lik hisse değeriyle listenin başında yer alırken, Emirates NBD ve Drake & Scull International, hisselerinin sırasıyla 862,2 milyon Dh’lik ve 803,01 milyon Dh’lik değerinin işlem gördüğünü gördü.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar