Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıEnerjiPetrol Fiyatları Yaz Talep Umutları, Arz Endişeleri Nedeniyle %2 Arttı

Petrol Fiyatları Yaz Talep Umutları, Arz Endişeleri Nedeniyle %2 Arttı

Petrol fiyatları, Kuzey Yarımküre’nin en yoğun yaz sürüş sezonunda artan talep umuduyla Pazartesi günü yaklaşık yüzde 2 arttı ve Opec + üretim kesintilerinin yılın ilerleyen saatlerinde arz açıklarına yol açabileceğinden endişe ediyor.

Ön ay sözleşmesi olarak ilk gününde, Eylül ayı teslimatı için Brent vadeli işlemleri, bu sözleşmenin Cuma günü kapandığı yerden Pazartesi günü saat 11: 48’de edt’de (1548 GMT) varil başına 86,25 dolara, yüzde 1,25 veya yüzde 1,5 arttı.

Ağustos ayı teslimatı için ABD West Texas Intermediate ham petrolü varil başına 1,27 dolar veya yüzde 1,6 artarak 82,81 dolara yükseldi ve sözleşmeyi 26 Nisan’dan bu yana en yüksek kapanış seviyesine getirdi.

Her iki sözleşme de Haziran ayında yaklaşık yüzde 6 değer kazandı ve Brent, daha yüksek fiyatlı Ağustos sözleşmesinin hala ön ay sözleşmesi olduğu Cuma günü sekiz haftanın en yüksek seviyesinde kapandı.

Bu aylık kazançlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (Opec) ve Opec + olarak bilinen müttefikleri, derin petrol üretim kesintilerinin çoğunu 2025’e kadar uzattıktan sonra gerçekleşti.

Bu, analistlerin yaz aylarında ulaşım ve iklimlendirme talebinin yakıt stoklarını tüketmesiyle üçüncü çeyrekte arz açıklarını tahmin etmelerine yol açtı.

JP Morgan’daki analistler müşterilere bir notta, ”Talep göstergeleri, özellikle çok önemli ABD pazarında sağlam görünüyor ve ham petrol için en yüksek rafineri talebi şu anda sağlam bir şekilde yerinde ve Ağustos ayına kadar sürmeli” dedi.

ABD’de, dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi, petrol üretimi ve büyük ürünlere olan talep, Nisan ayında fiyatları destekleyerek dört ayın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Yatırımcıların odak noktası Salı günü ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına dönecek, ardından ABD merkez Bankası’nın Çarşamba günkü son politika toplantısından tutanaklar ve Cuma günü yapılması gereken ABD tarım dışı bordro verileri açıklanacak.

Fed, enflasyondaki dalgalanmayı evcilleştirmek için 2022 ve 2023’te faiz oranlarını agresif bir şekilde artırdı. Daha yüksek oranlar, tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini artırdı, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir.

Beril Kasırgası Atlantik Okyanusu boyunca Karayipler’in Rüzgarlı Adalarına doğru “son derece tehlikeli” bir fırtına olarak ilerliyordu ve toplulukları sel, fırtına dalgalanmaları ve yaşamı tehdit eden rüzgarlarla tahrip etmekle tehdit ediyordu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar