Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaMacaristan Başbakanı Barış Görüşmelerini Hızlandırmak için Ukrayna'ya Ateşkes Çağrısı Yaptı

Macaristan Başbakanı Barış Görüşmelerini Hızlandırmak için Ukrayna’ya Ateşkes Çağrısı Yaptı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban Salı günü Kiev’i Ukrayna’da Rusya ile müzakerelerin iki yıldan fazla süren savaşı sona erdirmesinin önünü açabilecek “hızlı ateşkes” yönünde çalışmaya çağırdı.

Orban, Batı’nın Kiev’e verdiği desteğin ilk sesli eleştirmeni olan Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin yanında duran temyizi yayınladı.

“Başkandan olup olmadığını düşünmesini istedim… Macar lider Zelensky ile gazetecilere verdiği demeçte, “Hızlı bir ateşkes barış görüşmelerini hızlandırabilir” diyerek, öngördüğü ateşkesin “zaman sınırlı” olacağını da sözlerine ekledi.

Diğer birçok Avrupalı liderin aksine Orban, Rusya’nın Şubat 2022’de saldırmasından bu yana Kiev’i ziyaret etmemişti ve Avrupa’nın mali ve askeri yardımına alenen saldırdı ve haftalarca 50 milyar avroluk (53 milyar dolar) bir yardım paketini geçici olarak engelledi.

Milliyetçi lider, AB’nin Kiev ile resmi üyelik müzakereleri açma hamlesini de — veto etmek yerine çekimser kalmasına rağmen — patlattı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile sıcak ilişkileri sürdürmekle suçlandı.

2010’dan beri iktidarda olan Orban, Ekim 2023’te Pekin’deki bölgesel bir zirvede Putin ile bir araya geldi ve savaşın başlamasından bu yana bunu yapan ilk AB lideri oldu.

Macaristan, Rusya’ya yönelik yaptırımlara açıkça karşı çıkıyor, ancak şimdiye kadar yalnızca AB’nin önlemlerini tutmaya çalıştı, onları tamamen engellemeye çalışmadı.

Kremlin Salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, ziyaretten çok az şey beklediğini, ancak Orban’ı ülkesinin çıkarlarını şiddetle savunan “sert” bir politikacı olarak nitelendirdiğini söyledi.

Ukrayna ziyareti, Macaristan’ın önümüzdeki altı ay boyunca AB dönem başkanlığını devralmasından bir gün sonra geldi ve bu pozisyon, orta Avrupa devletine bloğun gündemi ve yılın geri kalanındaki öncelikleri üzerinde hakimiyet sağladı.

Orban, Zelensky ile yaptığı görüşmeler hakkında AB başbakanlarına “gerekli Avrupa kararlarının alınabilmesi için” rapor vereceğini söyledi.

Zelensky, Macaristan’ın AB başkanlığını devralmasının ardından ziyaretin zamanlamasının sembolik olduğunu söyledi.

“Bu, ortak Avrupa önceliklerimizin, Ukrayna’ya adil bir barış getirmenin ne kadar önemli olduğunun açık bir göstergesidir” dedi ve Avrupa ülkelerini askeri desteği sürdürmeye çağırdı.

Macaristan, Ukrayna ile aynı sınırı paylaşmasına rağmen, çoğu AB üyesinden önemli ölçüde daha az mülteci kabul etti.

Orban’ın ziyareti, kısmen işgal altındaki güney Kherson bölgesinde Rus kuvvetlerinin bir kişiyi öldürmesi ve yedi kişiyi daha yaralamasıyla gerçekleşti.

Moskova, son haftalarda Ukrayna’nın doğusunda bir dizi köyün ele geçirildiğini iddia etti.

Savaşın başlamasından bu yana Orban ve Zelensky arasındaki ilişkiler soğuktu.

Ukrayna’da, çoğu I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Macaristan’ın bir parçası olan batı Zakarpattia bölgesinde 100.000’den fazla etnik Macar yaşıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar