Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaMona Lisa'nın Gizemli Geçmişi Sanatsever Jeolog Tarafından Deşifre Edildi

Mona Lisa’nın Gizemli Geçmişi Sanatsever Jeolog Tarafından Deşifre Edildi

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yı resmetmesinden 500 yıldan fazla bir süre sonra, bir akademisyen, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden birinin arka planı hakkındaki gizemi çözdüğüne inanıyor. Sanat tarihçileri, Leonardo’ya ilham verebilecek yerler hakkında spekülasyon yaparak manzarasını uzun zamandır tartıştılar, ancak jeolog ve italyan Rönesans uzmanı Ann Pizzorusso, onu kuzey İtalya’daki Lecco’ya belirlediğini düşünüyor. Pizzorusso, şimdiye kadar en çok Alessandro Manzoni’nin başyapıt romanı “Nişanlılar” ın sahnesi olarak bilinen Como Gölü kıyısındaki küçük kasabadan bahsederken, “Lecco’ya geldiğimde Mona Lisa’yı burada boyadığını fark ettim” dedi. Bilim adamına göre, resimde tasvir edilen kemerli köprü, önceki teoriler onu Arezzo ve Bobbio gibi diğer İtalyan şehirlerindeki benzer yapılarla ilişkilendirmiş olsa da, 14. yüzyıldan kalma Ponte Azzone Visconti’ye tekabül edecekti.

 

Jeolog ve Rönesans Sanat Tarihçisi Ann Pizzorusso, 13 Mayıs 2024’te İtalya’nın Lecco kentinde bir portre için poz veriyor. – Reuters
Pizzorusso, gizemi çözdüğünü iddia eden ilk kişi değil, ancak iddialarını desteklemek için jeoloji bilgisini aktarıyor. Pizzorusso, “Benim için köprü resmin önemli yönü değildi” dedi. “Diğer hipotezlerde jeoloji yanlıştı.” Jeolog, Lecco’daki kaya oluşumlarının, soylu kadının arkasında tasvir edilenle eşleşen kireçtaşı olduğunu buldu. “Mona Lisa’ya baktığınızda, Adda Nehri’nin bu kısmını görüyorsunuz ve arkasında bu testere dişi dağların altında mükemmel bir şekilde gösterilen başka bir göl görüyorsunuz” dedi sahnenin boyanabileceği yerden. Pizzorusso’nun Leonardo üzerine yaptığı araştırma, sanat eserlerinin korunmasını izleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ArtWatch Uk’nin genel müdürü Michael Daley, “sanatçı ve bilim insanının ne ölçüde bir araya geldiğini mükemmel bir şekilde gösteriyor” dedi. “Hiçbir sanat tarihçisi, bilimsel anlayışı açısından Ann’i üstlenecek nitelikte değildir. Diğer çalışmalar artık ölü ördekler “dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar