Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaTakviyelerMubadala'nın Başkenti Brezilya Ekonomisini Güçlendirecek

Mubadala’nın Başkenti Brezilya Ekonomisini Güçlendirecek

Mubadala Investment Company’nin varlık yönetimi iştiraki olan Mubadala Capital, geniş ekonomik potansiyeli ve çeşitli pazar fırsatlarıyla tanınan Brezilya’ya yatırım yaparak önemli bir hamle başlatmasıyla Latin Amerika’nın önde gelen yatırım oyuncularından biri olarak ortaya çıktı.

Son hamlede, Abu Dabi egemen varlık fonu’nun yatırım kolu, ülke için yeni bir borsa oluşturulmasını içeren daha geniş planlar kapsamında önümüzdeki on yıl içinde Brezilya’daki büyük bir biyoyakıt projesine yaklaşık 13,5 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Bu girişim aynı zamanda her biri 2,7 milyar dolar değerinde ve günlük 20.000 varil biyoyakıt üretebilen beş işleme biriminin inşasını da içeriyor. İlk birimin 2026 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Proje ayrıca, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Bahia eyaletinde 2021’de devlete ait Petrobras’tan satın alınan mevcut bir petrol rafinerisinin dönüştürülmesini de içerecek.

Mubadala Capital’in Brezilya’ya yaptığı bu stratejik yatırım, firmanın Brezilya ekonomisine olan güvenini ve uzun vadeli büyüme beklentilerini yansıtıyor. Şirket, holdinglerinin metro hatlarını ve tıp üniversitelerini kapsadığı Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine olan bahislerini Burger King markasının yerel sahibinin çoğunluk hissesine yükseltiyor.

Financial Times’a verdiği röportajda, Mubadala Capital’in Brezilya başkanı Oscar Fahlgren, fonun öncelikle gıda dışı bitki maddelerini kullanan yenilenebilir dizel ve sürdürülebilir havacılık gazyağı üretme planlarının ayrıntılarını açıkladı ve Mubadala’nın Brezilya’daki yan kuruluşu Acelen’in büyük ölçekli bir biyoyakıt projesinin geliştirilmesini başlatacağını söyledi. 2026.

Milyarlarca dolarlık projenin fonlarının beş ila 10 yıllık bir süre boyunca özkaynak ve borç karışımı yoluyla sağlanacağını söyledi. Mubadala’nın biyoenerji girişimi, ülkedeki mevcut 6 milyar dolarlık yatırımlarından yararlanarak grubun küresel portföyünün yaklaşık dörtte birini oluşturacak. Fahlgren, ”Son 10 artı yıldır Brezilya’ya, çoğu yabancı yatırımcının uzak durduğu bir ortamda çok aktif yatırım yapıyoruz” dedi.

Mubadala ayrıca önümüzdeki yıl Amerika Ticaret Grubu aracılığıyla Brezilya’da bir borsa açmayı planlıyor. “Brezilya çok büyük bir ülke. Sadece bir borsası var. Ve bence bu, bu segmentte faaliyet gösteren oyuncular için en uygun altyapı değil ”dedi Fahlgren.

SAİLGP ekibi

Mubadala, BSOF II’nin öncelikle bir tür karmaşıklık veya sıkıntıyla karşı karşıya olan, ancak temel iş temellerinin zorlayıcı olduğu olgun şirketlerdeki kontrol pozisyonlarına yatırım yapacağını söyledi. Geçen yılın Şubat ayında Mubadala Capital, Brezilya’daki ilk fonunu toplam 322 milyon dolarlık taahhütle kapattı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar