Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEOrtaya Çıktı: Gelecekte Dubai'nin Emlak Piyasasına Kim Yatırım Yapacak ve Neden

Ortaya Çıktı: Gelecekte Dubai’nin Emlak Piyasasına Kim Yatırım Yapacak ve Neden

Avustralya, İngiltere, Avrupa, Kuzey Amerika, Türkiye ve İran’dan gelen yatırımcılar, Dubai emlak piyasasının bir sonraki büyüme döngüsüne liderlik edecek ve tüm büyük pazarlardan daha yüksek getiri, vergisiz bir ortam, bu pazarlarda artan vergiler ve zorlu bir ortamdan etkilenecek. bu ülkelerde. Sektör içerdekiler, bu milletlerden yatırımcıların yanı sıra Hindistan, Pakistan ve Orta Doğu gibi diğer geleneksel pazarlardan yatırımcıların da Dubai’nin son derece umut verici emlak piyasasının dördüncü büyüme döngüsüne büyük katkıda bulunmaya devam edeceğini söylüyor. Emirliğin emlak piyasası üç döngü gördü – 2009, 2014 küresel öncesi finansal kriz ve Covıd sonrası. Birçok endüstri yöneticisi, 2023-24’te zirveye ulaştıktan sonra üçüncü döngünün sona yaklaştığına inanıyor. Bu nedenle, bir sonraki döngüde yabancı fon girişi daha da artacağı için dördüncü döngü kısa süre sonra başlayacaktır. Bununla birlikte, dördüncü döngü bir patlama-patlama döngüsü değil, bir sonraki büyüme başlamadan önce hafif bir düzeltme olacaktır. Elysee Vendome Real Estate’in CEO’su Guillaume Giroux, Dubai’nin üçüncü emlak döngüsünü bitirmek üzere olduğunu, yakında yeni bir döngünün geleceğini ve bir sonraki döngünün farklı ülkelerden alıcıları çekmesinin beklendiğini söyledi.

 

Mouna Muller’ın
“Fransız yatırımcılar hala Dubai’nin mülkleriyle ilgileniyor, özellikle Avrupa’daki belirsizlikler onları başka yerlere bakmaya zorluyor. Birçok Avrupa ülkesinin gelecekte Dubai’nin emlak piyasasını etkileyeceği tahmin ediliyor.” Kendi ülkelerindeki yüksek vergilerin ve düşük getirilerin yatırımcıları yurtdışında daha iyi fırsatlar aramaya ittiğini de sözlerine ekledi. “Fransa’daki katı düzenlemeler gibi zorluklar da yatırımcıları daha yüksek getirili ve istikrarlı kurallara sahip pazarlara itiyor.” Betterhomes müşteri müdürü Mouna Muller, Dubai’nin üçüncü emlak döngüsünün sona ermesiyle dördüncü döngünün çok çeşitli yatırımcılar tarafından körüklenmesinin beklendiğini söyledi.

 

Mouna Muller
İNGİLTERE, Avustralya ve Avrupa’da daha yüksek vergi olasılığının, vergiden muaf ortamı ve elverişli yatırım ortamı göz önüne alındığında, bu bölgelerden yatırımcıları Dubai’yi düşünmeye teşvik etmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi. “Avrupalılar Dubai’yi çekici yaşam tarzı, iş fırsatları ve elverişli ikamet programları nedeniyle çekici buluyorlar. İranlılar ekonomik ve siyasi istikrarın yanı sıra kültürel bağlar ve Dubai’ye yakınlık arıyorlar. Türk yatırımcılar, ekonomik çeşitlendirme ihtiyacı, iş fırsatları ve Dubai’deki yüksek kaliteli gayrimenkullere olan yüksek talepten etkileniyor “dedi. Muller, Hindistan, Çin, İran, Türkiye ve diğer ülkelerden yatırımcıların da çeşitli ekonomik ve jeopolitik faktörlerden etkilenerek önemli roller oynayacağını söyledi. Acube Developments’ın başkanı ve genel müdürü Ramjee Iyer, İNGİLTERE, Avustralya ve Avrupa’nın çoğu gibi nispeten yüksek vergilere sahip ülkelerden yatırımcıların anlaşılır bir şekilde yurtdışında vergiden muaf yatırım fırsatları aradıklarını ve Dubai’nin vergiden muaf ortamının son derece çekici olduğunu söyledi.

 

Rus yatırımcıların yerini Çinliler mi alıyor?

Endüstri oyuncuları, Rus yatırımcıların akınının yavaşladığını ve yerini yerel emlak piyasasında önemli bir oyuncu olacak Çinli yatırımcıların alacağını öne sürüyor. Ramjee Iyer, son verilerin İngiliz yatırımcıların bu yıl Altın Vizeler, vergisiz yardımlar, yüksek kira getirileri ve emirliğin ünlü lüks yaşam tarzı için Bae’ye akın ederken Kızılderilileri geride bıraktığını gösterdiğini söyledi. “Çin, iki ülkenin sağlam ekonomik bağlantıları ve güçlendirilmiş siyasi bağları nedeniyle Dubai pazarının da önemli bir gücü olacak. Göz kulak olmaya değer diğer milletler arasında Türkiye ve İran yer alıyor. Türk alıcılar Dubai’nin güçlü ekonomisini ve yenilikçi projelerini takdir ederken, İranlı alıcılar Dubai’nin huzurlu atmosferini, kariyer fırsatlarını ve ekonomik istikrarını son derece çekici buluyor.”

Yaşamak için satın almak

Aqua Properties’in CEO’su Paul Christodoulou da Avrupalı yatırımcıların daha güçlü bir ilgi görmesini ve Almanların çekiş kazanmasını bekliyordu. “İngiliz varlığı her zaman önemli olmuştur ve şu anda daha da büyük bir İngiliz yatırımcı akışına tanık oluyoruz. Buna ek olarak, Avustralya, Singapur ve ABD ve Kanada’dan Kuzey Amerikalılardan gelen yatırımcılar, Dubai’nin emlak piyasasında kilit oyuncular olarak ortaya çıkmakta ve Dubai’nin yatırımlar ve gelir vergisi üzerindeki yüzde sıfır vergisinden önemli ölçüde etkilenmektedir.” Avrupalı, ingiliz ve Avustralyalı yatırımcıların da uzun vadeli ikamet ve çok cazip bir yatırım getirisi (YG) nedeniyle çekildiğini sözlerine ekledi. Christodoulou’ya göre, Golden Visa aracılığıyla aileleriyle birlikte taşınmaya ve Dubai emlak portföylerini genişletmeye giderek daha istekli olan yatırımcılar da Dubai’de mülk satın alıyor. “Bunu söyledikten sonra, bu alıcıların çoğu başlangıçta karlı bir varlık elde etmek isteyen yatırımlara yaklaşıyor ve önümüzdeki birkaç yıl içinde potansiyel olarak Dubai’de yaşamaya geçmeyi planlıyor. Bu yatırımcılar, başlangıçta kısa vadeli bir yatırımcı zihniyetiyle, ancak uzun vadeli bir yaşam perspektifi göz önünde bulundurularak satın alan son kullanıcılardır.” Dubai’nin daha çok son kullanıcı pazarına dönüştüğünü ve sakinlerin giderek daha fazla yatırım yaptığını vurguladı. “Son işlemler, 2024’teki satışların yüzde 60’ına yakınının plan dışı olduğunu ve yatırımcıların yatırıma olan ilgisinin güçlü olduğunu gösteriyor. Ancak, birçok yabancı yatırımcının ağırlıklı olarak Dubai’de ikamet ettiği ve BAE’de ikamet ettiği doğrudur.”

Yabancı yatırımcılar hakim olmaya devam edecek

Uluslararası alıcılar, stratejik konumu, vergiden muaf statüsü ve davetkar yatırım ortamı ile Dubai’nin emlak piyasasının bel kemiğidir. “Dubai’nin yabancı yatırımcılar için bir mıknatıs olmaya devam etmesi nedeniyle bu eğilimin güçlü kalması bekleniyor. Bununla birlikte, BAE sakinleri arasında emlak yatırımına artan bir ilgi var ve bu da zamanla piyasayı istikrara kavuşturmaya kademeli olarak yardımcı olabilir ”dedi. Ramjee Iyer, hem gurbetçiler hem de yerleşik olmayan alıcılar dahil olmak üzere yabancı yatırımcıların Dubai’nin emlak piyasasını önemli ölçüde etkilediğini belirtti. “Dubai’ye olan ilgileri güvenlik, yüksek kira getirileri, vergi teşvikleri ve yaşam tarzı fırsatları gibi faktörlerden geliyor ve bu eğilimin yakın zamanda değiştiğini görmüyorum, eğer bir şey olursa güçlenecek.” Elysee Vendome Real Estate’ten Guillaume Giroux, yatırımcıların çoğunluğunun başta Avrupa olmak üzere BAE dışından olduğunu söyledi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar