Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiBireysel FinansParanıza Dikkat Edin: Çeşitlendirilmiş Hisse Senedi Yatırımlarının Dalgalarına Güvenle Binmek

Paranıza Dikkat Edin: Çeşitlendirilmiş Hisse Senedi Yatırımlarının Dalgalarına Güvenle Binmek

S & P 500, 2022’de yüzde 19’un üzerinde önemli bir düşüşle karşı karşıya kaldı ve 2008’deki Büyük Durgunluktan bu yana en zorlu yılını kutladı. Ancak endeks, 2023’te yüzde 24’ün üzerinde bir artışla toparlanarak kayda değer bir direnç gösterdi. 2024 ortası itibariyle bu yükseliş yörüngesini sürdürerek yüzde 15’in üzerinde etkileyici bir artış gösterdi.

Standard and Poor’s 500 veya kısaca S & P 500, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki borsalarda işlem gören en büyük 500 şirketin hisse senedi performansını izleyen bir borsa endeksidir. En çok takip edilen hisse senedi endekslerinden biridir ve Ocak 2024 itibariyle toplam piyasa değeri 43 trilyon doların üzerinde olan ABD kamu şirketlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun yaklaşık yüzde 80’ini içerir. S & P 500 endeksi, serbest dalgalı ağırlıklı / büyük harf ağırlıklı bir endekstir. 28 Haziran 2024 itibariyle, S & P 500 şirketleri listesindeki en büyük dokuz şirket, endeksin piyasa değerinin yüzde 35,8’ini oluşturuyordu ve en yüksekten en düşüğe ağırlık sırasına göre şunlardı: Microsoft, Nvıdıa, Apple, Amazon.com , Meta Platformlar, Alfabe, Berkshire Hathaway, Eli Lilly, Şirket ve Broadcom. “

18 Haziran’da S & P 500, 5.487 puanı aşarak tarihi bir dönüm noktasına ulaştı. Bu başarı şüphesiz piyasanın en kritik endekslerinden birindeki yatırımcılar için olumlu bir işarettir. Bununla birlikte, bu tür önemli kazanımlar genellikle olası düzeltmelerle ilgili endişelere yol açmaktadır.

Piyasa hareketlerini öngörmek

Bu yıl 19 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından beri, S & P 500 gün içi 30 kez daha yeni zirveler kaydetti. Bu rekor yüksek frekans olağandışı değildir. Aslında, 1980’lerden bu yana, S & P 500, dokuz kez tek bir takvim yılında 40 veya daha fazla yeni rekor kırdı. Ocak ayından bu yana yaşanan eğilim göz önüne alındığında, bu yıl bu listeye çok iyi katılabilir.

Lider şirketlerin gücü

S & P 500, ABD’nin en büyük 500 şirketinden oluşurken, bu yılki önemli kazanımlar, özellikle teknoloji sektöründeki seçkin birkaç şirket tarafından yönlendiriliyor. Endeks, yıldan yıla yüzde 15’in üzerinde geri döndü ve bu büyümenin yaklaşık yarısı ilk 10 şirkete atfedildi:

** Microsoft Corp (MSFT): ** yüzde 7,28

**Apple Inc. (AAPL): ** yüzde 6,56

**Nvıdıa Corp (NVDA):** yüzde 6,35

**Amazon.com Inc (AMZN): ** yüzde 3,72

** Meta Platformlar, Inc. A Sınıfı (META): ** yüzde 2,39

** Alfabe A.Ş. A Sınıfı (GOOGL): ** yüzde 2,30

** Alfabe A.Ş. C Sınıfı (GOOG): ** yüzde 1,93

**Berkshire Hathaway B Sınıfı (BK.B): ** yüzde 1,64

**Eli Lilly & Co. (LLY): ** yüzde 1,55

**Broadcom A.Ş. (AVGO): ** yüzde 1,52

Nvıdıa, Microsoft ve Apple dahil olmak üzere ”Muhteşem Yedi” özellikle etkilidir ve toplamda yaklaşık 3,5 trilyon dolarlık toplam piyasa değeri ile tüm endeksin yaklaşık yüzde 21’ini oluşturur.

Sandeep S. Jadwani – ACSI, CIB (Yatırım Danışmanlığı Başkanı, Habib Investment Limited – DFSA tarafından düzenlenir) nitelikli, deneyimli ve Net Değeri Yüksek Bireyler için ödüllü bir finansal danışmandır. Sandeep, 15 yılı aşkın bir süredir BAE’de bulunuyor ve bireylere finansal hedeflerine ulaşmak için servetlerini verimli ve etkili bir şekilde yönetmeleri için rehberlik ediyor. İnstagram @sandeep_investmentadvisor ve Linkedin’de onunla bağlantı kurun – www.linkedin.com/in/sandeepjadwanibestadvisoruae

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar