Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporParis Olimpiyatları Benzeri Görülmemiş Siber Güvenlik Tehdidiyle Karşı Karşıya Kalmaya Hazırlanıyor

Paris Olimpiyatları Benzeri Görülmemiş Siber Güvenlik Tehdidiyle Karşı Karşıya Kalmaya Hazırlanıyor

Paris 2024, siber güvenlik açısından eşi görülmemiş bir zorlukla yüzleşmeye hazırlanıyor ve organizatörler bu yaz Oyunlar üzerinde büyük bir baskı bekliyorlar.

26 Temmuz-Ağustos döneminde başlıca tehditler organize suç, eylemciler ve devletler olacak. 11 Olimpiyatlar ve Ağustos. 28 Eylül. 8 Paralimpik Oyunları.

Fransız ulusal bilgi güvenliği ajansı (ANSSI) ve siber güvenlik şirketleri Cisco ve Eviden ile el ele çalışan Paris 2024, siber saldırıların etkisini sınırlamak istiyor.

ANSSI genel müdürü Vincent Strubel gazetecilere verdiği demeçte, “Tüm saldırıları engelleyemeyiz, saldırısız Oyunlar olmayacak, ancak Olimpiyatlar üzerindeki etkilerini sınırlamamız gerekiyor” dedi.

“500 site, yarışma mekanları ve yerel kolektifler var ve hepsini test ettik.”

Strubel, gizli tutulan bir yerde bir siber güvenlik operasyon merkezinden faaliyet gösterecek olan Paris 2024’ün hazır olacağından emin.

“Oyunlar eşi görülmemiş düzeyde bir tehditle karşı karşıya, ancak benzeri görülmemiş miktarda hazırlık çalışması da yaptık, bu yüzden saldırganlardan bir adım önde olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Oyunda olduklarından emin olmak için Paris 2024, sistemlerini stres testi yapmak için “etik bilgisayar korsanlarına” para ödüyor ve tehditleri sıralamalarına yardımcı olmak için yapay zeka kullanıyor.

Paris 2024 BT genel müdürü Franz Regul, “AI, bir sıkıntı ile bir felaket arasındaki farkı yaratmamıza yardımcı oluyor” dedi.

“Siber güvenlik olaylarının sayısının Tokyo’ya kıyasla (2021’de) 10 ile çarpılmasını bekliyoruz.”

CİSCO’DAKİ ortaklıklar başkanı Eric Greffier, “Siber güvenlik açısından dört yıl bir yüzyıla eşdeğerdir” dedi.

2018’de Pyeongchang Kış Oyunları’nın açılış törenine yapılan saldırıda “Olimpiyat Destroyeri” adlı bir bilgisayar virüsü kullanıldı.

Moskova herhangi bir müdahaleyi reddederken, ABD Adalet Bakanlığı 2020’de altı Rus istihbarat teşkilatı hackerını Pyeongchang Oyunlarına yönelik saldırıları içeren dört yıllık bir hack çılgınlığıyla suçladığını söyledi.

“Bir rakibimiz olsun istiyoruz ama her şeyi ve herkesi araştırıyoruz. Potansiyel saldırganların isimlendirilmesi bizim rolümüz değil, devletin rolüdür.” dedi.

Geçen ay Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Paris Olimpiyatlarını kötü niyetli bir şekilde hedef alacağından şüphesinin olmadığını söyledi.

Oyunlar, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve İsrail’in ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen Hamas’la çatışması da dahil olmak üzere karmaşık bir küresel zemin arasında gerçekleşecek.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar