Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaParis'ten Suudi'ye: Hacı 8.000 Km'nin Üzerinde Yürüyor, 13 Ülke Umre Yapmak için

Paris’ten Suudi’ye: Hacı 8.000 Km’nin Üzerinde Yürüyor, 13 Ülke Umre Yapmak için

Fransız gezgin Muhammed Boulabiar, Paris’ten başlayarak 8.000 kilometreyi aşan Umre yapmak için yürüyerek sekiz ay geçirdi ve Medine’ye ulaşmak için 13 ülkeden geçti. Daha sonra Umre yapmak için Mekke’ye gidecek. Suudi Basın Ajansı (SPA), Boulabiar ile çeşitli arazilerde yolculuğunu tamamladıktan ve çok sayıda hava koşuluna katlandıktan sadece saatler sonra Peygamber Camii’nin avlularında buluştu. Zorluklara ve tehlikelere rağmen, bu zorluklar kutsal yerlere yürüyerek ulaşma hedefini caydırmadı. Fransa’da Tunuslu bir baba ve Faslı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Boulabiar, “Yolda herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama en büyük zorluk havaydı. Yaz aylarında ayrıldım ve ilkbahara geldim, sonbahar ve kıştan geçerek fırtınalara ve gök gürültüsüne katlandım. Yolculuğun bir aşamasında, Yunanistan sınırındaki bir kar fırtınası yolculuğumu bir hafta geciktirdi.” “Yaklaşık 40 ° C’lik sıcaklıklarda yürüdüm ama neyse ki her şey yolunda gitti. Burada olduğum için çok mutluyum. Mekke’den sonra Medine’yi ziyaret etmek çocukluğumdan beri hayalimdi. Dün buraya geldiğimde gözlerim yaşlarla doluydu. Suudi halkıyla tanışmaktan mutluluk duyuyorum. Bu benim Körfez’e ilk ziyaretim. Burada sıcak bir karşılama aldım. İnsanlar yiyecek ve içecek ikram etmek için yolda beni durdurdu ve hatta bazıları beni onlarla kalmaya davet etti. Burada olduğum ve yolculuğu tamamladığım için son derece minnettarım.”

 

Yolculuğun başlangıcı ve ilhamı ile ilgili olarak Boulabiar, iki yıl önce fiziksel yeteneklerini geliştirerek ve uzun mesafeli yürüyüşe olan sevgisini geliştirerek bu maceraya hazırlandığından bahsetti. Yolculuğun fikrini ve rotasını titizlikle planladı, üstlenmeye karar verdi ve zihinsel ve fiziksel olarak kendini hazırladı. Gezgin seferine 27 Ağustos 2023’te Paris’teki Eyfel Kulesi’nden yola çıkarak başladı.

 

“Yolculuk sırasında 8.000 kilometreden fazla yol kat ettim, yolculuğumdaki 13. ülke olan Suudi Arabistan’a gelmeden önce 12 ülkeyi geçtim. Fransa’dan başladım, İsviçre, italya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Türkiye ve Ürdün’ü geçtim ve sonunda Suudi Arabistan’a ulaştım.” Boulabiar, yolculuğu boyunca haritayı takip ederek yürüdüğünü ve yemek, uyumak ve dinlenmek için bir çadır da dahil olmak üzere 25 kilogram ağırlığındaki temel erzakları taşıdığını ayrıntılarıyla anlattı. Geceleri zaman zaman güzergahı boyunca camilerde ya da onu evlerinde karşılayan iyi kalpli bireylerle geçirdiğinden bahsetti. Sonuç olarak Boulabiar, “Bu yolculuğa çıkmak için her zaman bir arzum vardı. Çocukluğundan beri bir rüyaydı. Peygambere, sav ve ashabına öykünerek yürüyerek Mekke’ye gelmeyi arzuladım.” Yürümenin önemli faydalarının ve yaşam tarzı üzerindeki olumlu etkisinin altını çizdi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar