Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Expat Apple'a Dava Açtı, Onu Takip Etmek için Kullanılan Airtag'den Veri...

Dubai: Expat Apple’a Dava Açtı, Onu Takip Etmek için Kullanılan Airtag’den Veri Talep Etti

Bir ingiliz gurbetçi, eski karısının cihazı yerini gizlice izlemek için kullandığı iddialarının ardından teknoloji devinin bir AirTag sahibinin kimliğini açıklamasını talep eden bir hukuk davası açtı.

Dava, adamın çocuğunun oyuncağında saklı olan cihazı keşfetmesinin ardından açıldı ve kadına mahremiyeti ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

47 Yaşındaki adam, mahkeme kayıtlarında, Belaruslu eski karısı 41’in kızlarına verdiği bir oyuncak ayının içine gizlenmiş bir Elma etiketi tespit ettiğini söyledi.

İPHONE’UNDAN gelen uyarılar, cihazı bulmasına yardımcı oldu ve bu da onu eski karısının yeni ikametgahının dışına park etmesine yol açtı – Temmuz 2023’teki boşanmalarının ardından gizli tuttuğu bir yer ve ardından onu destekleyen velayet kararı.

Eski eş, evcil hayvanları izlemek için bir Hava etiketine sahip olduğunu itiraf etti, ancak oyuncak ayıda bulunan Hava etiketini bildiğini reddetti ve cihazın oyuncağa nasıl yerleştirildiğinin farkında olmadığını iddia etti.

Bir talebe rağmen, Dubai’deki Apple ofisi, izleme cihazı kullanıcısının kimliğini açıklamadı.

Bu, Dubai Hukuk Mahkemesi’nde hukuk davasına yol açtı.

Geçen ay yapılan duruşmalarda, adamın avukatı, müvekkillerinin olay nedeniyle duygusal sıkıntı ve güvenlik sorunları yaşadığını savundu.

Adamı temsil eden Awatif Shoqi Avukatlarından hukuk danışmanı Dr. Hasan Elhais, aile anlaşmazlıklarında teknolojinin kötüye kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Dr. Elhais, ”Bu dava, teknolojinin kötü niyetli kullanıldığında doğurabileceği derin etik kaygıları ve duygusal bedelleri vurgulamaktadır” dedi.

“Savunma argümanımızın bir parçası olarak, mahkemeden Apple’ı müvekkilimin gizlilik haklarını korumak için çok önemli olan bilgileri ifşa etmeye zorlamasını talep ediyoruz.”

İstenen bilgiler, söz konusu AirTag ile ilgili tüm verileri, sahibinin kimliğini ve kişiyi rızası olmadan izlemek veya izlemek için kullanılmış olabilecek bağlantılı hesapları veya URL’leri içerir.

Olayın müvekkillerine önemli maddi ve manevi zararlarla sonuçlandığını, kişisel refahını ve mesleki yaşamını etkilediğini savundular.

Uzun süren hukuk savaşı nedeniyle mali yüklerle de karşı karşıya olduğunu söylediler.

Savunma argümanında Dr. Elhais, ”Sıkıntısı, korkusu ve üzüntüsü, şirketini düzgün bir şekilde yönetmesini engelledi” dedi.

Dava hala devam ediyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar