Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiPetrol Dışı Sektör, Petrol Üretim Kesintisi Etkisini Dengelemek için Kik Büyümesini Teşvik...

Petrol Dışı Sektör, Petrol Üretim Kesintisi Etkisini Dengelemek için Kik Büyümesini Teşvik Edecek

Kik’in petrol dışı sektörü, 2024 ve sonrasında bölge için kilit büyüme itici gücü olmaya devam ederken, Opec + Grubu’nun gönüllü üretim kesintilerini 3. Çeyreğe uzatması nedeniyle petrol üretiminin küçülmesi öngörüldüğü için toplam GSYİH’nın yüzde 2,2’ye düşmesi bekleniyor. , Chartered Enstitüsü’ne göre İngiltere ve Galler’deki Muhasebeciler (ICAEW).

ICAEW tarafından yaptırılan ve Oxford Economics tarafından derlenen Ekonomik İçgörü raporu, petrol üretiminin üç ay önce tahmin edilen yüzde 1,3’lük genişleme yerine bu yıl yüzde 2,6 oranında küçüleceği için genişletilmiş üretim kesintilerinin KİK enerji sektörlerinde gecikmiş bir toparlanma anlamına geldiğini söyledi.

Bahreyn ve Katar da dahil olmak üzere enerji dışı sektörler dirençli kalsa da, KİK büyüme tahmini üç ay öncesine göre yüzde 2,7’den yüzde 2,2’ye revize edildi.

Bununla birlikte, Dünya Bankası, daha parlak bir geleceği yansıtan ancak biraz daha yavaş bir bugünü yansıtan KİK bölgesi için ekonomik görünümünü revize etti.

Banka, 2024 Baharında Körfez Ekonomik Güncellemesinde, bölgesel büyümenin 2025’te yüzde 4,7’ye ulaşacağını tahmin ediyor; bu, önceki yüzde 3,8’lik projeksiyondan önemli bir yukarı yönlü düzeltme.

BAE ekonomisinin 2024 yılında daha yüksek petrol üretimi ile yüzde 3,9 büyümesini bekliyor. Dünya Bankası, 2024 yılında petrol üretim artışının yüzde 5,8’e ulaşmasını bekliyor. Bu arada, petrol dışı üretim sağlam kalacak ve yüzde 3,2 oranında büyüyecek. Bu nedenle BAE, turizm, gayrimenkul, inşaat, ulaşım ve imalat sektörlerinde güçlü performans göstermiştir.

Dünya Bankası, bu yılki büyümenin önceki tahminlerin biraz gerisinde kalması beklendiğini söyledi. İlk tahmin yüzde 3, 6′ lık bir genişleme öngörürken, revize edilen rakam yüzde 2, 8′ dir. Bu düzenlemeye rağmen, Washington merkezli kurum olumlu bir bakış açısı sürdürüyor. Petrol üretimindeki beklenen toparlanma, petrol dışı ekonominin devam eden gücü ile birleştiğinde, bölgenin geleceği için iyimserliği körüklüyor.

ICAEW raporunda, üretimi en fazla azaltan Suudi Arabistan’ın petrol faaliyetlerinin bu yıl yüzde 0,7’lik öngörülen büyümeden yüzde 5,0 oranında küçüldüğünü göreceği belirtildi. Ancak, 2025’te gönüllü üretim kesintileri tersine çevrildikçe, enerji sektörleri KİK büyümesine olumlu katkılarda bulunmaya başlayacak.

Muhasebe organı, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt’in bu yıl ve 2025’te mevcut petrol fiyat seviyesinin mali kırılma noktasının altında olması nedeniyle bütçe açıkları göreceğini söyledi.

2024 yılına ilişkin KİK enflasyon tahmini, 2024 yılında 0,3 puan azalarak yüzde 2,2’ye düşürülürken, gelecek yıl yüzde 2,1’e daha yavaşlama bekleniyor. Bazı ülkelerdeki konut kiraları hariç tutulduğunda, oranlar yüzde 2,0’ın altında olan enflasyonist baskılar kontrol altında kalmaya devam ediyor

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar