Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaPutin, ABD tarafından Boykot Edilen Törenle Yeni Dönem için Yemin Etti

Putin, ABD tarafından Boykot Edilen Törenle Yeni Dönem için Yemin Etti

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Salı günü ABD ve diğer Batılı ülkeler tarafından boykot edilen ve Batı ile nükleer müzakerelere potansiyel olarak açık olduğunu söylediği Kremlin töreninde altı yıllık yeni bir dönem için yemin etti. 1999’dan bu yana cumhurbaşkanı veya başbakan olarak iktidarda olan Putin, Rus kuvvetlerinin bir dizi geri dönüşün ardından inisiyatifi yeniden ele geçirdiği ve doğu’da daha da ilerlemeye çalıştığı Ukrayna’ya on binlerce asker gönderdikten iki yıldan fazla bir süre sonra yeni görevine başladı. 71 Yaşında Putin iç siyasi manzaraya hakim. Uluslararası sahnede, Ukrayna’yı Rusya’yı yenmeye ve parçalamaya çalışmak için bir araç olarak kullanmakla suçladığı Batılı ülkelerle çatışmaya kilitlendi. Putin, Rusya’nın siyasi seçkinlerine, Batı ile diyaloğu kapatmadığına yemin ettikten sonra, ülkesiyle nasıl ilişki kuracağı konusunda kendi seçimini yapmak zorunda kalacağını söyledi. Batı ile stratejik nükleer istikrar müzakerelerinin de mümkün olduğunu, ancak yalnızca eşit şartlarda mümkün olduğunu söyledi.

 

Konuklar Salı günü Moskova’daki Kremlin’de Vladimir Putin’in Rusya Devlet Başkanı olarak açılış törenini izliyorlar. – Reuters
“Biz birleşik ve büyük bir insanız ve birlikte tüm engelleri aşacağız, planladığımız her şeyi hayata geçireceğiz. Birlikte galip geleceğiz”dedi. Mart ayında Putin, iki savaş karşıtı adayın teknik gerekçelerle yasaklandığı sıkı kontrol edilen bir seçimde heyelan zaferi kazandı. En tanınmış rakibi Alexei Navalny, bir ay önce bir Kuzey Kutbu ceza kolonisinde aniden öldü ve diğer önde gelen eleştirmenler hapiste ya da yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. Yeniden seçilmesini özgür ve adil bulmadığını söyleyen ABD, Salı günkü açılış töreninden uzak durdu. İngiltere, Kanada ve çoğu Avrupa Birliği ülkesi de yemin törenini boykot etmeye karar verdi, ancak Fransa büyükelçisini göndereceğini söyledi. Ukrayna, olayın “Rusya Federasyonu’nu saldırgan bir devlete ve iktidar rejimini diktatörlüğe dönüştüren bir kişinin iktidarda neredeyse ömür boyu kalması için yasallık yanılsaması” yaratmaya çalıştığını söyledi. Putin’in yakın bir müttefiki olan Sergei Chemezov, törenden önce Reuters’e verdiği demeçte, Putin’in eleştirmenlerinin bile memnuniyetle karşılaması gereken bir istikrar getirdiğini söyledi. Chemezov, “Rusya için bu yolumuzun devamı, bu istikrar – sokaktaki herhangi bir vatandaşa sorabilirsiniz” dedi. “Başkan Putin yeniden seçildi ve Batı muhtemelen bundan hoşlanmasa da yoluna devam edecek. Ancak Putin’in yeni politikalarla gelen bir tür yeni insandan ziyade Rusya için istikrar olduğunu anlayacaklar – işbirliği ya da çatışma bile.” NÜKLEER GERİLİMLER Rusya’nın ABD ve müttefikleriyle ilişkileri, dünyanın nükleer savaşın eşiğine geldiği 1962 Küba Füze Krizinden bu yana en düşük noktadadır. Batı Ukrayna’ya topçu, tank ve uzun menzilli füzeler sağladı, ancak NATO birlikleri çatışmaya doğrudan katılmadı, hem Putin hem de Başkan Joe Biden’in Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açabileceği konusunda uyardığı bir şey. Nükleer gerilimdeki artışın altını çizen Rusya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fransa, İngiltere ve ABD’nin tehditleri olduğunu söyledikten sonra askeri tatbikatın bir parçası olarak taktik nükleer silahların konuşlandırılmasını uygulayacağını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Bu olayın Batı başkentlerindeki ‘sıcak kafaları’ soğutacağını umuyoruz” dedi. Putin’i yeni döneminde bekleyen kararlardan biri, Rusya ve ABD’nin stratejik nükleer savaş başlıklarını sınırlayan kalan son antlaşmayı yenilemeye mi yoksa değiştirmeye mi çalışılacağı olacak. Yeni BAŞLANGIÇ anlaşması 2026’da sona erecek. Ukrayna’daki savaşına ne kadar baskı yapmaya çalışacağı belirsizliğini koruyor – kısmen Joe Biden veya Donald Trump’ın Kasım ayında ABD başkanlık seçimlerini kazanıp kazanmadığına bağlı olacak bir karar. Anayasaya uygun olarak, Başbakan Mihail Mişustin hükümeti yeni başkanlık döneminin başında istifa etti. Putin, aynı yüzlerin çoğunu içermesi beklenen yenisini atayacak.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar