Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAERs102 Bileti, 1964'ten Vize Damgası: BAE Doğmadan Önce Gemiyle Gelen Dubai'de İkamet...

Rs102 Bileti, 1964’ten Vize Damgası: BAE Doğmadan Önce Gemiyle Gelen Dubai’de İkamet Edenle Tanışın

Sher Akbar Afridi, hayatının olağanüstü bir dönüm noktasını kutlamaya hazırlanıyor – BAE’de 60 yıllık yaşam ve çalışma. Yolculuğu 1964’te Karaçi’den MV Dwarka Gemisiyle sadece Rs102 biletiyle geldiğinde başladı. “Trucial Devletlerle hava bağlantısı yoktu ve ulaşmamız 3 gün süren yolculuğu gemiyle karşılamak zorunda kaldık. Ayrıca o günlerde Körfez bölgesinde Hindistan para birimi kullanılıyordu “dedi. Afridi’nin babası sponsorluğunda onun için vize ayarladı. “Benim de pasaportum yoktu. Memleketimden Karaçi’ye ulaştığımda pasaport başvurusunda bulundum, “dedi o zamanlar sadece 17 yaşında olan Afridi. 1964 yılında damgalanmış Dubai vizesine sahip bir pasaportu var.

 

Fotoğraf: SM Ayaz Zakir
Gelişini yansıtan Afridi, denizlerden farklı Ateşkes Halleri gördüğü anları hatırladı. “Deira’daki Kuveyt camisini uzaktan gördüm ve sonra ufukta Dubai ortaya çıktı. Bugün Dubai’nin gelişimi eşsizdir, uzaydan bile görülebilir “dedi. Dubai’nin evrimini yansıtan Afridi, “İlk geldiğimde Dubai yürünebilirdi. Bugün, gelişme ve dünya standartlarında altyapı nedeniyle kısa mesafeler bile uzak görünüyor.”

Yolculuğun başlangıcı

Dubai’ye vardığında Afridi, istihdamı güvence altına almak için yardım istedi ve sonunda kendisini inşaat sektöründe çalışırken buldu. İlk zorluklarla yüzleşmesine rağmen, kısa süre sonra günlük işlerde yardımını alan bir mühendisin kanadı altına alındı. Çabaları için Afridi, o zamanlar önemli bir meblağ olan yaklaşık 150 Rs kazandı. Afridi, ”Zamanla çalışarak yaklaşık 400 Rs kazanabilirim” dedi. BAE’nin ilk beton yolundaki inşaat çalışmalarıyla başlayan Afridi, Dubai’nin geleceğini planladı. “Yetersiz maaş için çok çalıştım ama karşılığını verdi. BAE’de Baniyas’tan eski Havaalanına giden yol ve Şeyh Raşid’in Sarayından çıkan yol olan ilk beton yolun döşenmesinde görev aldım “dedi.

 

Afridi hala aynı arabayı kullanıyor. ( Fotoğraf: SM Ayaz Zakir)

Geç hükümdarlarla buluşma

Afridi bir sağlık sorunu nedeniyle sıcağa dayanamayınca inşaatı denetlemekle görevli mühendis Afridi’yi asistanı yaptı. “Onun adı Luiji’ydi. Onunla birlikte geç BAE Hükümdarları Şeyh Zayed, Şeyh Shakhbout (o zamanlar Abu Dabi Hükümdarı), Şeyh Rashid ve daha pek çok kişiyle tanıştım. Bir keresinde, somut bir uçak pisti için onay almak üzere mühendise Abu Dabi’ye kadar eşlik etti ve 4 saatten fazla sürerek araba ile seyahat ettiler. Afridi, ”Yol boyunca neredeyse hiç nüfus yoktu ve Abu Dabi’ye giriş yapmak için pasaportumuzu damgalamak zorunda kaldık” dedi. “Aracımız bir sorunla karşılaştı ve aracımızı durdurup tamir etmek zorunda kaldık. Şeyh Zayed o yerden geçerken, misafirperverliğini sergileyen yolculuğumuz sırasında bize su ikram etti. Şeyh Shakhbout Sarayı’na ulaştıktan sonra, parçası olduğum Abu Dabi’deki ilk somut uçak pisti sözleşmesi için onay aldık “dedi.

 

Afridi, Majid Al Futtaim’de satıcı olarak. Fotoğraf: Sağlanan

Perakendeye geçiş

Afridi, inşaat şirketindeki işini bıraktıktan sonra perakendeye geçti. “Majid Al Futtaim bana iş yerinde bir iş teklif etti. Bir saat ve elektronik mağazasıydı. Şeyh Raşid’in ofisi yakındaydı ve sık sık su için ziyaret ederdim ve rahmetli hükümdar bana Arap kahvesi ikram ederdi. Bana sık sık Han diye hitap ederdi. O bir halk lideriydi ”dedi Afridi. Afridi, tekstilden saate ve ötesine uzanan çeşitli girişimlerin girişimci bir yolculuğuna çıkarak babasına katıldı. Aksiliklerle karşılaştıktan sonra odağını yeni bir çabaya kaydırarak bir araba yıkama işi kurdu.

 

Afridi babasıyla birlikte. Fotoğraf: Sağlanan
Ancak, 1998 yılında bir seyahat acentesinin kurulmasıyla seyahat endüstrisine girerek nişini buldu. Dikkat çekici bir şekilde, yirmi yıl sonra Afridi, ajansı aktif olarak yönetmeye devam ediyor ve faaliyetlerini haftada dört kez ofisi ziyaret ettiğini gören bir özveriyle kişisel olarak denetliyor.

Sosyal hizmet

Afridi’nin sosyal hizmete olan bağlılığı hala güçlü. “Pakistan’daki depremzedelere yardım ettim ve Dubai’deki binlerce mahkumun evlerine dönmelerine yardım ettim. Geri vermek esastır ”dedi Afridi.

Büyük bir aile

Afridi’nin ailevi bağları Birleşik Arap Emirlikleri’nin derinliklerine uzanıyor ve altı oğlu da ülkeyi gururla evleri olarak adlandırıyor. Oğullarından üçü, ülkenin ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunarak hükümet sektöründeki yerlerini buldular.

 

Afridi oğullarıyla birlikte Fotoğraf: SM Ayaz Zakir
Afridi, “23 torunumun yanında neşe buluyorum” dedi. Ailesi 60. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken Afridi mirasını yansıtıyor. “Çocuklarım ve torunlarım burada büyüdü. Babamın başlattığı yolculuğa devam ediyorlar – bu ülkedeki beşinci nesil.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar