Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaRusya, 2030 Yılına Kadar Yeni Uzay istasyonunun Çekirdeğini Oluşturmayı Planlıyor

Rusya, 2030 Yılına Kadar Yeni Uzay istasyonunun Çekirdeğini Oluşturmayı Planlıyor

Roscosmos uzay ajansı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2030 yılına kadar planlanan yeni yörünge uzay istasyonunun dört modüllü çekirdeğini oluşturmayı hedeflediğini söyledi.

Roscosmos’un başkanı Yuri Borisov, yeni istasyonun oluşturulmasında yer alan 19 işletmenin yöneticileri ile zaman çizelgesini imzaladı.

Ajans, 2027’de ilk bilimsel ve enerji modülünü başlatma planlarını doğruladı. 2030 yılına kadar üç modül daha ekleneceğini ve 2031 ile 2033 yılları arasında iki modül daha ekleneceğini söyledi.

Rusya, Ukrayna’yı işgalinden bu yana korkunç ilişkiler durumu göz önüne alındığında, ABD ile hala yakın işbirliği yaptığı birkaç alandan biri olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda şimdiye kadar ABD ve diğer ülkelerle ortaklık kurdu.

Rusya, Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin’in 1961’de uzaya seyahat eden ilk kişi olduğu Soğuk Savaş’tan bu yana uzay programıyla gurur duyuyor. Ancak geçen yıl, vidalanmamış uzay aracının kontrolden çıkıp ayın yüzeyine çarptığı 47 yıldaki ilk ay görevinin başarısızlığıyla büyük bir gerileme yaşadı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar