Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaFransız Adaylar Aşırı Sağcıları Engellemek için Öne Çıkıyor

Fransız Adaylar Aşırı Sağcıları Engellemek için Öne Çıkıyor

Fransa Ulusal Mitingi (RN) muhalifleri, daha fazla adayın RN karşıtı oyları bölmekten kaçınmak için bu hafta sonu yapılacak ikinci tur seçimlerden çıkacaklarını söylemesiyle aşırı sağcı partinin Salı günü iktidardan alıkoyma tekliflerini artırdı.

Yerel basında çıkan tahminlere göre, 180’den fazla aday, Fransa’nın 577 sandalyeli ulusal parlamentosu için Pazar günkü ikinci turda yer almayacaklarını doğruladı. Diğerlerinin seçimlerini yapmak için saat 6’ya kadar zamanları var.

Marine Le Pen’in rn’si, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un erken seçim konusundaki kumarının geri tepmesinin ardından Pazar günkü ilk tur oylamada çok öne çıktı ve merkezci kampını aceleyle oluşturulmuş bir sol ittifakın gerisinde üçüncü sırada bıraktı.

Ancak göçmen karşıtı, şüpheci partiyi engellemek için bir “cumhuriyet cephesi” oluşturmak için son 24 saatin manevrasından önce bile, RN’nin çoğunluk için gereken 289 sandalyeyi kazanabileceği açık değildi.

Anketörler ilk turu hesapladılar ve rn’yi 250-300 koltuk arasındaki herhangi bir şey için yola koydular. Ancak bu, taktiksel geri çekilmelerden ve partiler arası seçmenlerin yerel RN rakibini yenmek için en iyi hangi adayın yerleştirileceğini destekleme çağrılarından önceydi.

Paris’in Sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo, Fransa 2’ye “Maç bitmedi” dedi. “Bütün güçlerimizi seferber etmeliyiz.”

RN, daha fazla Avrupa Birliği entegrasyonuna düşmandır ve AB’nin finansmanını azaltacaktır. İnsan hakları grupları, “Önce Fransa” ve göçmen karşıtı politikalarının etnik azınlıklara nasıl uygulanacağı konusunda endişelerini dile getirirken, ekonomistler ağır harcama planlarının tam olarak finanse edilip edilmediğini sorguluyor.

Finansal piyasalar Pazartesi günü aşırı sağın daha iyi performans göstermediğine dair bir rahatlama elde etti, ancak asılan bir parlamentonun Macron’un başkanlığının geri kalanı için 2027’ye kadar politika felci riskini de göze alacağı gerçeğiyle tepki azaldı.

‘CUMHURİYET CEPHESİ’

Macron’un müttefiklerinin, Jean-Luc Melenchon’un radikal sol kanat Fransa Eğilmemiş (LFI) partisinden gelmeleri durumunda daha iyi yerleştirilmiş rakip adaylar lehine yerel yarışmalarda geri çekilip çekilmeyecekleri konusunda ilk kafa karışıklığı vardı.

Ancak Pazartesi günü Macron, Elysee Sarayı’ndaki kapalı bir bakanlar toplantısına, en büyük önceliğin RN’nin iktidarı engellediğini ve gerekirse LFI adaylarının onaylanabileceğini söyledi.

“Cumhuriyet cephesi” daha önce de işe yaradı, örneğin 2002’de her türden seçmenin bir başkanlık yarışmasında Le Pen’in babası Jean-Marie’yi yenmek için Jacques Chirac’ın arkasında toplandığı gibi.

Le Pen, davayla ilgili herhangi bir kanıtı olduğunu söylemese de, böyle bir hareketin “idari darbe” anlamına geleceğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar