Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Şeyh Muhammed'e Yalan Söyleme': İngiliz Yazar BAE Liderleri Hakkında Nadir Hikayeler Anlatıyor

‘Şeyh Muhammed’e Yalan Söyleme’: İngiliz Yazar BAE Liderleri Hakkında Nadir Hikayeler Anlatıyor

“Bir hikayem var.” 1990’dan beri bae’yi evine çağıran ve aralarında dünya liderleri üzerine onlarca biyografinin de bulunduğu 50 küsur kitap yazan İngiliz yazar Graeme Wilson konuşmalarının çoğuna böyle başlıyor. Merhum Şeyh Zayed bin Sultan El Nahyan, merhum Şeyh Raşid bin Said El Maktum, Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan ve Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum, küresel olarak bir milyar hayatı topluca etkileyen liderler arasında. Wilson, Abu Dabi Uluslararası Kitap Fuarı’nın kapanış saatlerinde düzenlenen bir oturumda, 165 ülkedeki yöneticilerin 2.000 bütçe tahsisini kapsayan iki ciltlik araştırma çalışmasını sergiledi.

 

1980’lerde zirveye ulaşan ve bazı türleri yok olmanın eşiğine getiren ticari balina avcılığı yasağında Şeyh Zayed ve Şeyh Muhammed’in rolünü ortaya çıkardı. “Şeyh Zayed ve Şeyh Muhammed bin Rashid, 1982’de ticari balina avcılığının küresel olarak yasaklanmasına yol açan bilimsel araştırmayı finanse ediyorlardı. Balinalar şimdi Kurucu Baba ve Şeyh Muhammed yüzünden buradalar. BAE’nin hiçbir zaman balina avcılığı geçmişi olmadı, ancak bu iki lider hala uzandı ve bu şaşırtıcı sonuçları elde etti ”dedi ve belgesel kanıtlar sergiledi.

 

Çikolata hikayesi

Benzer şekilde, Afrika fili nüfusu 1980’lerin başında kaçak avlanma nedeniyle azalırken Şeyh Zayed, BM genel sekreteri’nin talebi üzerine kıtadaki bir nüfus sayımını finanse etti. “Afrika’nın 39 ülkesinde Şeyh Zayed nüfus sayımı için para ödedi. Sonuçlar o kadar şok ediciydi ki, rapor çıktığında fildişi konusunda tamamen Şeyh Zayed yüzünden küresel bir yasak vardı. Afrika fillerini kurtardı.” Wilson, Şeyh Zayed’in Fildişi Sahili’nin kakao üretim endüstrisini canlandırmada nasıl bir rol oynadığı hakkında konuşarak canlandı. “1980’lere kadar küçük bir kulübe endüstrisiydi. Bugün Fildişi Sahili’nde kakao üretimi nedeniyle yaklaşık 500.000 aile ve 100.000 kadın sosyo-ekonomik olarak güçleniyor. Şeyh Zayed, Fildişi Sahili’ndeki sanayiye üç veya dört kez yatırım yaptı. Yani, bir kase çikolata yerken, onu oraya koyan Şeyh Zayed’dir.”

 

Kişisel bir dokunuş

Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum Yayınlarının standında oturan Wilson, bir kadın bakanın kendisine anlattığı iç açıcı bir hikayeyi daha hatırladı. “Bir keresinde bir bakan Meclisinde Şeyh Muhammed’i görmeye gitmişti. Üşütmüş. Şeyh Muhammed onu görür, Meclis’ten ayrılır ve bir iksirle geri gelir. Annesinin geleneksel iksiri olduğunu söylüyor. Kişisel bir dokunuş ve en güzel hikayelerden biri.” Kısa süre sonra Wilson, eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın 1981’de Dubai’yi ziyaret ettiği ve “30’lu yaşlarının başında olan Dubai Hükümdarının oğlu tarafından denetlenen” iyi organize edilmiş, aydınlık ve estetik açıdan hoş bir“ tarafından büyülendiği bir hikayenin başka bir mücevherini ortaya çıkardı. Thatcher, özel sekreterine yazdığı bir mektupta şu soruyu soruyor: “Şeyh Muhammed, HMG (Majestelerinin Hükümeti) ve Heathrow’un birleşik deneyimi aynı veya daha iyisini sağlayamadığında bunu nasıl başarabilir?”

 

‘Şeyh Muhammed’e yalan söyleme’

“Şeyh Muhammed’e yalan söylemiyorsun, çünkü o seni hatırlayacak. Bir rapor verdiğinizde, doğru olmalısınız. Hiçbir şeyi kaçırmazsın çünkü seni daha sonra üzerine çeker. Bunu Tony Blair, Jimmy Carter ve Bill Clinton’dan aldım. İnanılmaz bir hafızası var, ”dedi Wilson ve Şeyh Muhammed’in yalanları nasıl yakaladığına dair iki örnek verdi. Bunlardan biri, hükümdarın yeni bir atın refahı hakkındaki gerçek resmini vermeyen Amerikalı bir at eğitmeninin hikayesiydi. Antrenör ikinci kez sorulduğunda sonunda özür diledi. “Ona gerçeği söylemesek bile, yine de biliyor. Şeyh Muhammed için çalışan herkes, kötü haber olsa bile yalan söyleme, ona gerçeği söyle der.” Proje lideri tarafından bilinmeyen programın gerisinde kalan büyük bir altyapı projesinin başka bir hikayesi daha var. Şeyh Muhammed tarafından gelişme hakkında sorulan proje başkanı, doğru yolda olduğunu savundu. Ancak, birkaç kez tekrar tekrar sorulduğunda, kontrol etti ve programın gerisinde kaldığını öğrendi. “Ve projeyi zamanında teslim etti.”

Hikayeleri kaydetmek önemlidir

Wilson, merhum Şeyh Halife ve Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed’in dünya çapında henüz bilinmeyen birkaç proje yaptığını belirtti. “Şeyh Raşid, 1960’larda kanser araştırmaları için dünyanın en büyük özel bağışçısıydı. ve kimse bilmiyor. Bu liderler bunları kişisel yüceltme için değil, yumuşak güç için bile yaptılar. Bunları doğru olduğu için yaptılar. Dünyayı dolaşıp bir okula ya da hastaneye rastlıyorsunuz ve insanlar Şeyh Zayed’in oraya koyduğunu bilmiyorlar. Şeyh Zayed bu şeylere adını koymadı. BAE liderleri tarafından finanse edilen ve etkilenen dünyanın genişliklerinden bahsediyorsunuz.” Wilson, bu tür örnekleri kaydetmenin önemli olduğunu vurguladı, aksi takdirde kaybolacaklar. “Şeyh Zayed ve Şeyh Raşid’in etrafındaki insanlar yok oluyor. Ölüyorlar. Bu adamlar gittiğinde, bu hikayeler de gitti. Bunları kaydetmek bizim işimiz. Çünkü yapmazsak Şeyh Zayed’i 50-100 yıl içinde hatırlamayacağız, o kadar çok şey gitmiş olacak ki, ”dedi Wilson, nadir bulunan mücevherleri bulmak için seyahat etmeye, buluşmaya, insanlarla konuşmaya ve arşiv çıkarmaya devam eden hikayeler. Eserlerinden bazıları ‘Bir Ulus İnşa Eden Zayed – Adam’, ‘Dubai’nin Babası: Şeyh Rashid bin Saeed Al Maktoum’, ‘Rashid’in Mirası: Maktoum Ailesinin Doğuşu ve Dubai Tarihi’. Wilson gelecek ay Şeyh Muhammed’in biyografisini yayınlayacak. “Adamdan, olaylara yaklaşımından, anekdotlardan ve hikayelerden bahseden dinamik bir kitap. Bu şimdiye kadar yazdığım en harika kitap.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar