Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaSuudi Arabistan, 13,1 Milyar Dolar Toplayabilecek Yeni Aramco Hisse Satışı Başlattı

Suudi Arabistan, 13,1 Milyar Dolar Toplayabilecek Yeni Aramco Hisse Satışı Başlattı

Suudi Arabistan hükümeti Perşembe günü, krallığın ekonomisini çeşitlendirme planını finanse etmeye yardımcı olacak önemli bir anlaşma olan devlet petrol devi Aramco’da 13,1 milyar dolara kadar çıkabilecek yeni bir hisse satmak için belgeler sundu.

Anlaşmanın büyük bölümünde, Suudi Arabistan, satışı 26,7 (7,12 $) ile 29 riyal aralığının en üstünde fiyatlandırırsa, şirketin yaklaşık yüzde 0,64’üne eşdeğer yaklaşık 1,545 milyar Aramco hissesi sunarak 12 milyar dolar toplayabilir. , Aramco’nun konuyla ilgili dosyalamasına göre, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan, Suudi Arabistan Riyad’ın Suudi Borsası.

Anlaşmanın değeri, yaklaşık 1,7 milyar hissenin veya yüzde 0,7 hissenin satışına izin verecek olan greenshoe opsiyonu altında en üstte 13,1 milyar dolara yükselebilir. Bu seçenek, bankacıların teklifin fiyatını istikrara kavuşturmak için hisse kullanmalarına izin verir.

Yatırımcılar, enerji devi Suudi Arabistan’ın ekonomik çeşitlendirme programını hızlandırmak için fon üretirken tabanını genişletmeye çalıştığı için hisse satışını uzun zamandır bekliyorlardı.

Aramco CEO’su Amin Nasır, açıklamanın ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Teklif bize hem Suudi hem de uluslararası yatırımcılar arasındaki hissedar tabanını genişletme fırsatı sunuyor” dedi.

“Aynı zamanda bize likiditeyi artırma ve küresel endeks ağırlığımızı artırma fırsatı sunuyor.”

Teklif, 2019’da rekor kıran halka arzının 29,4 milyar dolar artırmasının ardından dünyanın en değerli şirketlerinden birinin başka bir parçasını satmak için yıllarca süren çabanın doruk noktasıdır. Son teklifin yaklaşık yüzde 10’u talebe bağlı olarak perakende yatırımcılara ayrılacak.

Kaynaklar geçen hafta Reuters‘e verdiği demeçte, teklifin Haziran ayında gerçekleşebileceğini söyledi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü kıdemli üyesi Hasan Alhasan, son anlaşmanın krallığın ekonomik çeşitliliğe bağlı büyük yerli projeleri finanse etmesine izin vereceğini söyledi.

Doğrudan yabancı yatırım hedefini kaçıran ve görünürde 21 milyar dolara varan bütçe açığı olan krallık, Aramco’da özkaynak satışına ve borç ihraçlarına başvuruyor” dedi.

“Krallığın sermayeyi yenilenebilir enerji, teknoloji, turizm, lojistik ve imalat dahil olmak üzere diğer sektörlere yönlendirmeye devam etmesi muhtemeldir ve bu da Riyad’ın uzun vadeli ekonomik büyüme kaynakları oluşturacağını umuyor” dedi.

Aramco hisseleri Perşembe günü yüzde 0,17 düşüşle 29,1 riyalden (7,76 $) kapanarak şirkete yaklaşık 1,87 trilyon dolarlık bir piyasa değeri sağladı. Halka arz fiyatı 1,7 trilyon dolar olarak değerlendi, ancak hisse senetleri kabaca mevcut değerlemesine paralel olarak ilk çıkışlarında yüzde 10 daha yüksek işlem gördü.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar