Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAESuudi'de Ölümcül Sıcak Hava Dalgası: BAE Sakinleri Hac'ı Tamamladıktan Sonra Bitkin, Müteşekkir

Suudi’de Ölümcül Sıcak Hava Dalgası: BAE Sakinleri Hac’ı Tamamladıktan Sonra Bitkin, Müteşekkir

BAE sakinleri, Suudi Arabistan’daki yoğun sıcak hava dalgasını bir ömür boyu sürecek hac yolculuğunu tamamlamak için cesaretlendirdikten sonra bitkin ama müteşekkirler. Mekke’deki sıcaklıkların 51,8 ºc’ye ulaşmasına neden olan ölümcül bir sıcak hava dalgası yüzlerce ölümle sonuçlandı.

Abu Dabi’deki Kraliyet Tıp Merkezi’nde çalışan Dr. Syed Ahamed, Arafat Dağı’ndan Müzdalife’ye giden trene binmeyi beklerken bayılan yedi kişiye katıldığını söyledi. Mekke’den Khaleej Times ile konuşurken şöyle dedi: “İnsanlar susuz kalmış, yorgun ve sadece sıcağı yönetmek için mücadele ediyorlardı. Etrafımda, başkalarının çok daha fazla insana yardım ettiğini görebiliyordum.”

Karısı Fathima Zohara Dawood, birçok insanın bayıldığını gördüğünü söyledi. “En zor kısımlardan biri Arafat Dağı’ndan Müzdelife’ye giderken oldu. Trene binmek zorunda kaldık ama telaş yüzünden kalabalık platformda üç saatten fazla bekledik.”

Hac’ın temel ritüelleri, hacılar olarak da bilinen hacıların Mina şehrine girmesiyle Zilhicce 8’de başladı. Oradan ertesi gün Arafat Dağı’na gittiler ve orada bütün günü ibadetle geçirdiler. Akşam karanlığında, hujjaj geceyi geçirdikleri Müzdalife şehrine gitti. Ertesi gün Mina’ya geri döndüler ve burada ‘Rami Al Jamarat’ı veya taşlama ritüelini yapmaya başladılar. Bu yıl, sıcak hava dalgası nedeniyle jamarat – veya taş sütun – sabah 11 ile akşam 4 arasında kapatıldı.

Zorluklara rağmen, Dubai’de ikamet eden ve Zanzibarlı gurbetçi Ayda Abubakar Ali, havada ona güç veren ortak bir ruh olduğunu söyledi. “Gittiğimiz her yerde, yerliler bizi yüksek sesle neşelendirdi, suyla buğuladı ve soğuk içecekler dağıttı” dedi. “Hac çalışanlarının ve yerel gönüllülerin bağlılığını görmek yüreklendirici ve çok duygusaldı.”

Daha büyük kalabalıklar

Fathima, taşlama ritüelindeki zaman kısıtlamaları nedeniyle, diğer zamanlarda aşırı kalabalık olduğunu ve onu Hacının en zorlu deneyimlerinden biri haline getirdiğini söyledi. “Grubumuzdan pek çok kadın gitmedi ve kalabalık ve bitkinlik nedeniyle Ramy’den bizim adımıza yapılmasını istedi” dedi.

Ayda kabul etti. “En zor olanı, aynı şeyi aynı anda ve yerde başarmaya çalışan 1,8 milyonluk bir kalabalıkla birlikte sıcaklıklar çok yüksek olduğu için Jamarat ayinleriydi” dedi. “Gün boyunca gidip gelen birçok ambulans duydum ve kaldırımlarda bunalmış ve bitkin insanlar gördüm. Yaşlılar ve engelliler için son derece zordu.”

BAE’DEN bir başka Hac hacı olan Madiha Aslam Habib, Hac deneyiminin güzel olduğunu ancak Jamarat ayinlerinin son derece zor olduğunu söyledi. “Toplamda dört kat var ve çatı üstü gölgesizdi” dedi. “Su kıtlığı birkaç haajiyi bayılttı. Ulaşım da büyük bir zorluktu. Pek çok yerde haajilere hizmet edecek özel taksi veya otobüs yoktu, bu da onu zayıflar ve yaşlılar için son derece zorlayıcı hale getirdi.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar