Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaTaliban, BM Görüşmelerinde Kamusal Hayata 'Kadınları Dahil Et' Dedi

Taliban, BM Görüşmelerinde Kamusal Hayata ‘Kadınları Dahil Et’ Dedi

BM Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Doha’daki resmi görüşmelerde sivil toplum gruplarını kenara çekme kararını savunurken Taliban yetkililerine kadınların kamusal hayata dahil edilmesi gerektiği söylendi.

İnsan Hakları örgütleri, BM’nin kadın hakları aktivistleri de dahil olmak üzere grupları Taliban hükümetinin katılımının bedeli olarak Afganistan konulu iki günlük zirveden çıkarma yönündeki tartışmalı hamlesini şiddetle eleştirdi.

DiCarlo, Doha basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Yetkililer bu formatta Afgan sivil toplumuyla masaya oturmayacaklar, ancak kadınları ve sivil toplumu kamusal yaşamın her alanına dahil etme gereğini çok net bir şekilde duydular” dedi.

BM’nin ev sahipliği yaptığı toplantı Pazar günü başladı ve bir yıldan biraz fazla bir süre içinde Katar’da yapılacak bu tür üçüncü zirve, ancak Afganistan’da 2021’de ikinci kez iktidarı ele geçiren Taliban yetkililerini içeren ilk zirve.

Görüşmelerde Afganistan ile artan angajman ve ekonomik meseleler ve uyuşturucuyla mücadele çabaları da dahil olmak üzere ülkeye daha koordineli bir yanıt tartışılacaktı.

Taliban’ın iktidara dönüşünün ardından uluslararası toplum, Afganistan’ın yeni yöneticilerine yaklaşımıyla boğuştu.

Kabil’deki Taliban hükümeti, 2021’de iktidara geldiğinden beri başka hiçbir hükümet tarafından resmi olarak tanınmadı.

Şubat ayında Doha müzakerelerine davet edilmeyi reddettiler ve sivil toplum gruplarının dışlanmasına yönelik tek Afgan temsilcisi olma konusunda ısrar ettiler. Ancak bu son tura kadar durumları kabul edildi.

Katar’ın başkentindeki BM görüşmelerine başkanlık eden DiCarlo, Taliban hükümetinin kız çocuklarının eğitimi de dahil olmak üzere kamusal yaşamdaki kadınlara yönelik politikasının “yeni değerlendirilmesinin” olacağını “umduğunu” söyledi.

BM ve uluslararası heyetler, ana toplantıların sona ermesinin ardından yarın kadın hakları grupları da dahil olmak üzere sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelme şansına sahip olacaklar.

Ancak Uluslararası Af Örgütü başkanı Agnes Callamard görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada, “Taliban’ın müzakerelere katılımlarını güvence altına almak için şartlarını çiğnemenin, cinsiyete dayalı kurumsallaşmış baskı sistemlerini meşrulaştırma riskini doğuracağını” söyledi.

Taliban yetkilileri defalarca tüm vatandaşların haklarının İslam hukuku kapsamında güvence altına alındığını söyledi.

Taliban heyeti başkanı sözcü Zabihullah Mücahit, zirvenin açılış oturumunda toplanan 20’den fazla özel elçiye ve BM yetkilisine, politikadaki “doğal” farklılıklara rağmen diplomatların “yüzleşmekten ziyade etkileşim ve anlayış yolları bulmaları” gerektiğini söyledi.

“Herhangi bir egemen devlet gibi, kabul edilmesi gereken belirli dini ve kültürel değerleri ve kamusal özlemleri destekliyoruz” dedi.

Taliban yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 40 milyondan fazla yoksul ülke ile artan katılımı görüşmek üzere toplantılarda uluslararası topluma ekonomik yaptırımlar konusunda baskı yapacaklarını söyledi.

Dışişleri bakanlığı üst düzey yetkilisi Zakir Celali, sosyal medya sitesi X’e yazdığı yazıda, Taliban hükümet heyetinin Pazartesi günkü toplantıları “mali ve bankacılık yaptırımlarını” ve bunların Afganistan ekonomisine getirdiği “zorlukları” ele almak için kullanacağını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar