Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeTaqa Group, 2024'ün 1. Çeyreği için 2,1 Milyar Dh'lik Net Gelir Bildirdi

Taqa Group, 2024’ün 1. Çeyreği için 2,1 Milyar Dh’lik Net Gelir Bildirdi

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın listelenen en büyük entegre hizmet kuruluşlarından biri olan Abu Dabi Ulusal Enerji Şirketi (Taqa) Çarşamba günü, 31 Mart 2024’te sona eren dönem için bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artışla 13,7 milyar Dh’lik Grup geliri bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, yükselişin esas olarak faiz, vergi, amortisman ve itfa payları (Favök) ve net gelir öncesi düzeltilmiş kazançları da artıran SWS Holding’in katkısından kaynaklandığı belirtildi. Düzeltilmiş Favök, bir önceki yıla göre yüzde 4,9 artışla 5,5 milyar Dh’dir.

Net gelir (Taqa payı), 2023’te muhasebeleştirilen bir defaya mahsus kalemler nedeniyle 9,5 milyar Dh’lik bir düşüşle 2,1 milyar Dh’dir. Bu tek seferlik gelirler hariç net gelir, bir önceki yıla göre yüzde 6,9 artışla 0,1 milyar Dh’ye yükseldi.

Sermaye harcaması, esas olarak Mirfa 2 Ters Ozmoz (M2 RO) ve Shuweihat 4 Ters Ozmoz (S4 RO) tuzdan arındırma projelerindeki inşaat ilerlemesinden kaynaklanan bir önceki yıla göre yüzde 60,3 artışla 1,7 milyar Dh’dir.

Yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırımları finanse etmek için Masdar’a yapılan yatırımların artması, Mirfa 2 Ters Ozmoz (M2 RO) ve Shuweihat 4 Ters Ozmoz (S4 RO) tuzdan arındırma projelerinin geliştirilmesine yönelik sermaye harcamaları nedeniyle serbest nakit akışı üretimi bir önceki yıla göre 0,3 milyar Dh, 4,0 milyar Dh daha düşüktü. işletme sermayesi hareketleri.

Brüt borç, 2023 sonunda 61,7 milyar Dh’den 62,5 milyar Dh’ye yükseldi ve SWS Holding’in satın alınması üzerine üstlenilen proje borcunu ve Mirfa 2’nin geliştirilmesiyle şirketin tuzdan arındırma kapasitesini genişletme yatırımını yansıtıyordu. Ters Ozmoz (M2 RO) ve Shuweihat 4 Ters Ozmoz (S4 RO) devam eden tuzdan arındırma projeleri.

Stratejik özellikler:

* SWS Holding’in Satın Alınması: Taqa, 2023 yılında SWS Holding’in yüzde 100’ünü Taqa’nın çoğunluk hissedarı Abu Dhabi Power Corporation pjsc’den satın almayı kabul etti. “Öngörülebilir kazançları ve geniş düzenlenmiş varlık tabanı ile SWS Holding, Taqa’nın mevcut işini oldukça tamamlıyor. Bunları birleştirmek, yüksek kaliteli su arıtma çözümleri sunmanın yanı sıra operasyonel verimlilik ve müşteri hizmetleri mükemmelliğine ortak bir bağlılık sağlama konusunda güçlü yeteneklere sahip dikey olarak entegre bir oyuncu yaratacaktır ”dedi.

Amiral petrokimya kompleksi: Taqa, JERA ile birlikte Saudi Aramco Total Refining and Petrochemical Company ile bir enerji ve buhar satın alma anlaşması imzaladı. Tesis, Suudi Arabistan’ın doğusundaki Jubail’de geliştirilecek Amiral petrokimya kompleksi için elektrik ve buhar üretecek.

• Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde Juranah Bağımsız Stratejik Su Deposu Projesi: Taqa, 2.000.000 m3 depolama kapasitesine sahip 1,5 milyar Dh’lik bağımsız bir stratejik su deposu projesi geliştirmek üzere kazanan konsorsiyuma katıldığını duyurdu. Jurana (Mekke bölgesi). Vision International Investment Company (Vision Invest) ve Gulf Investment Corporation’ın (GIC) da yer aldığı konsorsiyum, tedarik şirketi Saudi Water Partnership Company (SWPC) ile proje anlaşmaları imzaladı. Juranah ISWR-1 Projesi, Suudi Arabistan’da temel su altyapısı gelişimine aktif özel sektör katılımını yansıtan bir ÖNYÜKLEME (İnşa Etme, Sahip Olma, İşletme, Aktarma) modeli altında türünün ilk örneğidir. Proje, Krallığın tüm bölgelerindeki belediye su talebini ele almayı ve Hac mevsiminde Mekke ve Medine’deki en yüksek talebi karşılamayı amaçlıyor.

Operasyonel vurgular

* Güç ve su için iletim şebekesi kullanılabilirliği, karşılaştırmalı çeyreğe göre marjinal olarak yüzde 98,1’e kıyasla yüzde 98,3’tür.

• Karşılaştırmalı çeyrekte yüzde 98,8’e kıyasla yüzde 97,4’lük küresel ticari kullanılabilirlik, BAE ve uluslararası filo genelinde hem planlı hem de plansız kesintiler nedeniyle marjinal olarak daha düşük.

* Tsk’nın 2024 yılı başında muhasebeleştirdiği varlıkların sağlam performansının altını çizen SWS varlık mevcudiyeti yüzde 96,1’dir.

* Petrol ve Gaz ortalama üretim hacimleri, 2023’ün 1. Çeyreğine göre yüzde 5,4 düşüşle günlük 106,9 bin varil petrol eşdeğerine (boepd) geriledi. Bu düşüş, esas olarak, Grubun geç dönem İNGİLTERE varlıklarıyla ilişkili üretim ve hizmet dışı bırakma faaliyetlerindeki doğal düşüşten kaynaklanmaktadır.

Taqa’nın grup icra kurulu başkanı ve genel müdürü Jasim Husain Thabet, “Taqa, 2024’e güçlü bir finansal ve stratejik başlangıç yaptı. Hem güç hem de suda güçlü bir operasyonel performans sağladık. Güçlü performansımız, SWS Holding’in katkılarıyla önemli ölçüde desteklendi. SWS Holding’in su arıtma ve yeniden kullanım konusundaki uzmanlığını entegre etmek, Taqa’nın dikey olarak entegre bir hizmet lideri olarak konumunu artıracaktır. Satın alma aynı zamanda Taqa’nın düzenlenmiş varlık tabanını güçlendirerek öngörülebilir ek bir uzun vadeli kazanç akışı sağlıyor ve şirketi yurtiçinde ve yurtdışında su güvenliğinin desteklenmesinde daha da merkezi bir role konumlandırıyor. Suyun verimli yönetimi, BAE’nin 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşmasında hayati bir rol oynayacaktır.

“2024’ün ilk çeyreği, Taqa’nın uluslararası ayak izini genişletme taahhüdü için bir başka önemli dönüm noktası oldu. Suudi Arabistan’ın Jubail kentinde son teknoloji ürünü bir enerji ve buhar kojenerasyon tesisinin geliştirilmesinin yanı sıra Juranah projesini kazanan konsorsiyumun bir parçası olmayı taahhüt eden endüstri liderleri JERA, SATORP (Saudi Aramco ve totalenergies’e ait bir ortak girişim şirketi) ile güçlerini birleştirdik. mekke’de su güvenliğini destekleyin.”

Şunları ekledi: “Yaptığımız yatırımlarla ve 2030 büyüme stratejimizin diğer yönlerini takip etmeye devam ettikçe, Taqa düşük karbonlu güç ve su şampiyonu olma hırsımıza bağlı kalmaya devam ediyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar