Pazar, Mayıs 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaTemu Manipülatif Satış Taktikleri, Şeffaflık Eksikliği ile Suçlandı

Temu Manipülatif Satış Taktikleri, Şeffaflık Eksikliği ile Suçlandı

Perşembe günü Avrupalı tüketici grupları, Çinli alışveriş uygulaması Temu’yu, kullanıcıları daha fazla harcamaya zorlamak için “manipülatif teknikler” kullanmakla suçladı ve diğer önemli bir AB teknoloji yasasını ihlal etti.

En hızlı büyüyen uygulamalardan biri olan Temu, AB pazarına yalnızca Nisan 2023’te girdi ve 27 ülkeden oluşan blokta aylık ortalama 75 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söylüyor.

Avrupa’nın BEUC şemsiye tüketici hakları grubu, Avrupa Komisyonu’na şikayette bulunurken, Fransa, Almanya ve ispanya da dahil olmak üzere Avrupa’daki 17 üye kuruluş da aynısını ulusal makamlarla yaptı.

Gruplar Temu’yu karanlık kalıplar olarak bilinen “tüketicileri koruyamamak ve yasa dışı manipülatif uygulamaları kullanmakla” suçladılar ve soruşturma talep ettiler.

Temu’nun, Dijital Hizmetler Yasası (DSA) olarak bilinen AB’nin devasa çevrimiçi içerik yasasını ihlal ederek, tüketicilerin çevrimiçi alışveriş yaparken “özgür ve bilinçli kararlar” alma yeteneklerini bozduğuna veya bozduğuna inanıyorlar.

AFP ile temasa geçen şirket, şikayeti “çok ciddiye aldığını” söyledi. “İyice incelemeye” ve ilgili paydaşlarla işbirliği yapmaya söz verdi.

Temu yaptığı açıklamada, “İyileştirme alanlarını belirlediğimiz yerlerde, hizmetimizi geliştirmek ve eksiklikleri gidermek için birlikte çalışmaya istekliyiz.” dedi.

“Şeffaflığı ve yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere tam uyumu taahhüt ediyoruz.”

Dsa’ya göre, dijital platformlar yasa dışı içeriği hızlı bir şekilde kaldırmalı, kullanıcıların verilerini nasıl kullandıkları konusunda daha şeffaf olmalı ve çevrimiçi alışveriş yapanların güvenliğini sağlamalıdır.

BEUC, Temu’nun platformdaki tüccarlar hakkında yeterli bilgi sağlamadığını ve “tüketicileri sık sık kimden ürün satın aldıkları konusunda karanlıkta bıraktığını” iddia etti.

DSA kapsamında şeffaflığın zorunlu olmasına rağmen, “opak” öneri sisteminin nasıl çalıştığı hakkında yeterli bilgi olmadığını da sözlerine ekledi.

Çin’in PDD Holdinglerine ait olan Temu, Avrupa’da şimdiden baskı altına girdi.

Alman tüketici grupları bu yılın başlarında Temu’yu benzer konular hakkında uyardı ve bu da platformun artık tüketicilere “Acele edin! 126’dan fazla kişinin alışveriş sepetinde bu ürün var “.

Asya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere başka yerlerde şiddetli bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Nisan ayında Güney Koreli düzenleyiciler, yanlış reklam ve haksız uygulamalar şüphesiyle Temu’yu araştırmaya başladı.

AB’nin Temu’yu DSA kapsamındaki “çok büyük” dijital platformlar listesine eklemesi bekleniyor ve bu da şirketi riskleri nasıl azalttığı hakkında düzenli bilgi vermek de dahil olmak üzere daha katı kurallara uymaya zorlayacak.

Brüksel Facebook, İnstagram ve YouTube’u da içeren ve AliExpress, Amazon, toplam 23 platform arasında yer alan Çin merkezli online perakendeci Shein’i bu listeye ekledi bile.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar