Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDubai Haber AğıBir Kavşakta Küresel Gıda Sistemleri: Acil Eylem İhtiyacı

Bir Kavşakta Küresel Gıda Sistemleri: Acil Eylem İhtiyacı

Dünya Ekonomik Forumu, Muhammed Bin Rashid Al Maktoum Küresel Girişimleri (MBRGI) ile işbirliği içinde, ‘Gelecekteki Gıda Sistemlerini Yeniden Tasarlamak’ teması altında Dubai’de Gıda İnovasyon Konferansı 2024’e ev sahipliği yaptı. Bu üst düzey etkinlik, işbirliğini derinleştirmek ve gıda sistemlerini küresel olarak dönüştürmek için teknoloji çözümlerini ölçeklendirmek üzere iş dünyası, akademi, hükümet ve sivil toplumdan küresel uzmanları bir araya getirdi.

Kapanış oturumunda BAE Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Dr. Amna Al Dahak ile Crescent Enterprises CEO’su ve İş ve Hayırseverlik Özel Elçisi Bedir Cafer’in açılış konuşmaları yer aldı.

Konferanstaki diğer önemli konuşmacılar arasında CEO Dr. Abdulkareem Al Olama, Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Global Initiatives, genel müdür ve kurucu ortak Khadim Al Derai, Al Dahra Holding, ADNOC Group’ta grup sürdürülebilirlik sorumlusu İbrahim Al Zu’bi ve Jane Nelson yer aldı. , Harvard’da kurumsal sorumluluk direktörü Kennedy Okulu.

Etkinlik, gıda güvensizliği, biyoçeşitlilik kaybı ve karbon emisyonları gibi birbiriyle ilişkili zorlukları ele almak için gıdaların üretilme ve tüketilme biçiminde gerçekleşmesi gereken temel değişimi vurguladı.

COP28 iş ve Hayırseverlik İklim Forumu’na da başkanlık eden Cafer, açılış konuşmasında, iş ve hayırseverliğin birleşik gücünden yararlanmanın önemini vurgulayarak, “Gıda sistemlerimizi gerçekten dönüştüreceksek, sınırların ötesinde ve disiplinler ve sektörler arasında işbirliğine olan bağlılığımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Stratejik hayırseverliğin gücüne de inanan bir işadamı olarak, hükümet, iş dünyası ve hayırseverlik arasındaki yapay duvarların yıkıldığı yeni bir çok paydaşlı işbirliği çağına girdiğimiz konusunda iyimserim.”

Küresel olarak iki milyar insanın yaygın yetersiz beslenmesiyle, günümüzde gıda sistemleri çevresel zorluklara da büyük katkıda bulunmaktadır. Dünya Çapında Doğa Fonu’na (WWF) göre, mevcut gıda üretim yöntemleri küresel sera gazı emisyonlarının üçte birinden, ormansızlaşmanın yüzde 80’inden sorumludur ve dünyadaki tatlı suyun yüzde 70’inden fazlasını tüketmektedir. Ayrıca, küresel gıda tüketiminin 2050 yılına kadar en az yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor.

Cafer’in konuşması, teknoloji ve inovasyonun değişimin güçlü etkinleştiricileri ve katalizörleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Özel pazarlardaki 25 trilyon dolarla, işletmenin büyük miktarda özel sermaye ve uzmanlığı, küresel ağları ve en son teknolojiyi kanalize etmek için benzersiz bir donanıma sahip olduğunu biliyoruz. Örneğin, robotik ve yapay zekanın gıda sistemlerimiz üzerindeki etkisi çok büyük. Daha akıllı tarım, daha iyi gıda işleme ve güvenlik, daha sorunsuz tedarik zinciri yönetiminden özel sektör bu dönüşümün ön saflarında yer alacak.”

Cop28’de Dünya Ekonomik Forumu, BAE ve önde gelen 20 gıda şirketinin sürdürülebilir şekilde üretilen gıda için 2030 yılına kadar 20 milyar dolara varan birleşik bir tedarik taahhüdü oluşturmak için güçlerini birleştirdiği İlk Gıda Taşıyıcıları Koalisyonu’nu duyurdu. Aynı BM iklim konferansı sırasında, Dünya Ekonomik Forumu ve Muhammed Bin Rashid Küresel Girişimleri, ülkedeki ve küresel olarak gıda sistemlerine ve iklim ihtiyaçlarına yanıt vermede teknolojinin üstel potansiyelinden yararlanmak için Gıda İnovasyon Merkezleri girişimi’ni başlattı.

Cafer, “BAE’de bu ‘toplumun tamamı yaklaşımı’ gerçek anlamda savunuluyor. Gıda güvenliği, su kıtlığı, iklim değişikliği ve halk sağlığı gibi karmaşık zorluklara tek başına bakılamayacağı gibi, bu zorluklara yönelik çözümlerin de tek başına ortaya çıkmayacağına gerçekten inanıyoruz. Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya sunmak için gereken hız ve ölçekte çalışmak için bireysel güçlerimizle oynamaya devam ederken birlikte çalışmamız gerekiyor.”

İki günlük konferans, bilgi alışverişini ve kapasite geliştirmeyi teşvik etti, ortaklık fırsatlarını kolaylaştırdı, ülke liderliğindeki inovasyon ekosistem modellerini sergiledi ve gıda sistemleri yeniliklerindeki en son küresel sınırları araştırdı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar