Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaTrump'ın Eski Tamircisi Michael Cohen Duruşmada İfade Verdi

Trump’ın Eski Tamircisi Michael Cohen Duruşmada İfade Verdi

Donald Trump’ın bir kerelik tamircisi ve eski cumhurbaşkanının tarihi ceza davasındaki yıldız savcılık tanığı Pazartesi günü eski patronuyla yüz yüze dramatik bir mahkeme salonunda ifade verdi.

Michael Cohen’in ifadesi, geçen haftaki yetişkin film yıldızı Stormy Daniels’ın davanın merkezinde yer alan Trump’la cinsel ilişkiye girdiği iddiasıyla ilgili parmak kıvıran ayrıntılar verdiği mahkeme işlemlerini takip etti.

77 yaşındaki Trump, hikayenin siyasi olarak ölümcül olabileceği 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde Daniels’a gizli para ödemesi için avukatı Cohen’e tazminat ödemesi için iş kayıtlarını tahrif etmekle suçlanıyor.

Cohen, Kongre’ye yalan söylediği ve mali suçlardan üç yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 13 aydan biraz fazla hapis ve bir buçuk yıl ev hapsinde kaldı.

Duruşmanın ilk haftalarında jüri üyeleri tanıklardan Cohen’in zorbalık yapan ve başkalarını yoluna çıkması için ikna eden zor bir karakter olduğunu duyarken, savunma avukatı onu patolojik bir yalancı ve hüküm giymiş bir suçlu olarak resmetti.

Cohen’e yakın bir kaynak, Afp’ye görünüşünden önce “söylediği her şeyin belgelerle desteklendiğini” söyledi. Samimiyetini kanıtlamak için yüksek bir çıtası var – ama yapabileceğini kanıtladı.”

2006’da Trump’la seks yaptığını iddia eden Daniels, savcıların Trump’ın örtbas ettiğini söylediği bir ödeme olan sessizliğini 130.000 dolara satın almazsa onu tehdit ettiğini reddetti.

Duruşma, Trump’ın Demokrat Başkan Joe Biden’ı yenmeye çalışacağı Kasım seçimlerinden altı ay önce gerçekleşiyor.

Geçen hafta iki gün boyunca yaklaşık sekiz saat boyunca Daniels, New York jürisini ünlü bir golf turnuvasında Trump’la birlikte olduğunu söylediği tek gecelik ilişki boyunca yürüdü ve ardından söylediği mali anlaşma gerçekleşti.

Trump, Daniels’ın ifadesinin çoğu için, zaman zaman küfrederek ve Manhattan mahkeme salonuna girip çıkarken gazetecilere yaptığı yorumlarda yargılamalara karşı korkuluk yaparak, pasif bir şekilde oturmuştu.

Trump, Daniels ile seks yapmayı reddetti ve avukatları, esasen mali kayıtlar ve seçimle ilgili bir davada ifadesinin “son derece önyargılı” olduğu gerekçesiyle yargıçtan kötü yargılanmasını istedi.

Yargıç Juan Merchan geçen hafta iki yanlış yargılama talebini reddetti.

Merchan, Trump’a tanıklara alenen saldırmasını yasaklayan bir şaka emri verdi ve Daniels ile yıllarca hakaret ticareti yapan, ona “at yüzü” ve diğer kaba hakaretler diyen eski başkan, ifadesine doğrudan yorum yapmadı.

Trump, Cumartesi günü New Jersey’deki bir plajda düzenlenen mitingde konuştu ve hakimi “çelişkili” ve davadaki savcı Alvin Bragg’ı “radikal Demokrat” olarak kınadı.”

Ancak şaka emrine kulak vermiş gibi görünüyordu ve Cohen de dahil olmak üzere davadaki herhangi bir tanığa isim vermekten kaçındı.

New York davasına ek olarak Trump, Washington ve Gürcistan’da 2020 seçimlerinin sonuçlarını bozmak için komplo kurmak suçlamasıyla suçlandı.

Ayrıca Florida’da Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra gizli belgeleri yanlış kullandığı iddiasıyla suçlandı, ancak bu dava süresiz olarak ertelendi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar