Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaTürkiye'nin Kavrulmuş Ekmek Sepetinde Çukurlar Korku Saçtı

Türkiye’nin Kavrulmuş Ekmek Sepetinde Çukurlar Korku Saçtı

Türk çiftçi Fatih Sik ne zaman traktörünü mısır tarlalarında sürse, dünyanın onu her an açabileceğini ve yutabileceğini biliyor.

Türkiye’nin ekmek sepeti olarak bilinen geniş bir tarım eyaleti olan Konya’daki arazisinde iki dev çukur ortaya çıktı.

“Batabileceğim her yerde düşünmeye devam ediyorum. Ve dipte öleceğimi biliyorum, “dedi Karapınarlı 45 yaşındaki çiftçi afp’ye.

“Ama çalışmak zorundayım yoksa ailem açlıktan ölecek.”

İç Anadolu’nun bu bölümünde yüzyıllardır çukurlar var. Ancak uzmanlar, artan kuraklıkların sulama için kuyuların aşırı kullanılmasına yol açması nedeniyle son yıllarda sayılarının arttığını söylüyor.

Birçoğu baş döndürücü derecede derin – 165 feet’e kadar dalıyor. Konya ovasını noktalayan mısır, pancar, buğday ve yoncanın geniş tarlalarında uzaktan görünmeyen bir anda üzerlerine gelebilirsiniz.

Konya Teknik Üniversitesi Doçenti Arif Delikan, Konya’da 600’den fazlası sadece Karapınar’da olmak üzere 640 çukuru sayan “Çukurların en önemli faktörlerinden biri iklim değişikliğidir” diyor.

“Karapınar’da geçen yıl yaklaşık 20 delik ortaya çıktı,” dedi, birinin kenarındaki zemini test etmek için bir çekiç kullanarak.

Kendisi ve hükümetin AFAD afet ajansı, bir çukur riskine işaret eden ve araştırılması gereken 2.700’den fazla yüzey deformasyonu ve sismik olmayan kırık tespit etti.

Suyun yüzeyin altındaki ana kayayı çözerek çökmesine neden olduğu çukurlar oluşur. İnsanların doğrudan veya dolaylı eylemleri nedeniyle doğal olarak veya “antropojenik” nedenlerle oluşabilirler.

Yavaş görünebilirler veya çok az uyarı ile çok aniden çökebilirler.

2022filminde yer aldılar “Yanan Günler” Onları Türk toplumundaki çatlaklar için bir metafor olarak kullanan Türk yönetmen Emin Alper tarafından.

Geçen yıl Adem Ekmekçi, tarlalarında yürürken birkaç kayısı ve dut ağacını yutan büyük bir çukurun açıldığına tanık oldu.

“Ayağım aniden kaydı… Aşağıya baktım ve yerde çatlaklar gördüm, “dedi 24 dönümlük çiftliğinde her biri yaklaşık 164 fit genişliğinde iki çukuru olan 57 yaşındaki çiftçi.

“Geri döndüğümde toprak çökmüştü ve birkaç ağaç düşmüştü. Gerçekten korkutucuydu.”

Evinden sadece 10 metre uzakta bir çukur açıldı.

Çatlaklar ilk olarak 2018’de ortaya çıktı, bu yüzden bölgeyi kayalarla örtmek için işçi gönderen yerel konseye gitti. İki yıl sonra yer çöktü.

Afp’ye verdiği demeçte, “20 metre battı” dedi ve o gece evde uyuyamayacak kadar korktuğunu söyledi. Ama gidecek başka yeri yokken, onunla yaşamayı öğrendi.

Şu ana kadar bölgede kimse yaralanmadı ya da öldürülmedi ama herkes tehlikenin farkında.

Koyunlarını otlatan 27 yaşındaki Afgan çoban “Ömer”, çukurların sürülerini yutabileceğinden korktuğunu söyledi.

Afp’ye verdiği demeçte, “Tanrı korusun, biri düşerse diğerleri takip edecek” dedi.

Kış boyunca Konya’da yağışlar ortalamanın yüzde 40 altında seyretti ve Türkiye’nin buğdayının yüzde 36’sını, pancarının yüzde 35’ini üreten bir bölgedeki çiftçilere daha da fazla baskı yaptı.

Bazıları yasadışı kuyular açarak, ana kayayı zayıflatarak su sorunlarını çözmeye çalıştı.

“Önümüzde zor günler var” diyen çiftçi Yiğit Aksel, kuraklığın hüküm sürdüğü bu bölgede mısır ve pancar gibi susuz mahsul yetiştirdikleri için sondaj ve sulamanın kısmen suçlu olduğunu kabul etti.

Delikan, bölgenin son 20 yılda kuraklık nedeniyle yüzey suyunu kaybettiğini ve çiftçilerin sulama için derinlerde yeraltı suyuna yöneldiğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar