Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaABD, Kuş Gribi Aşısı Üretmek için Moderna 176 Milyon Dolar Verdi

ABD, Kuş Gribi Aşısı Üretmek için Moderna 176 Milyon Dolar Verdi

ABD hükümeti, kuş gribi aşısının geliştirilmesini ilerletmek için Moderna ‘ya 176 milyon dolar verdi, şirket Salı günü yaptığı açıklamada, süt ineklerinde çok eyaletli bir H5N1 virüsü salgını ve Mart ayından bu yana üç süt işçisinin enfeksiyonlarıyla ilgili endişelerin arttığını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu’ndan alınan fonların, H5N1 kuş gribine karşı pandemi öncesi mRNA bazlı bir aşının geç aşamadaki geliştirilmesini ve test edilmesini tamamlamak için kullanılacağı belirtildi.

Şirket, anlaşmanın gelecekteki halk sağlığı tehditlerine yanıt hazırlamak ve hızlandırmak için ek seçenekler de içerdiğini söyledi.

Mart ayında ABD’li yetkililer, o zamandan beri 12 eyalette 130’dan fazla sürüyü enfekte eden süt sığırlarında H5N1 virüsünün ilk salgınını bildirdi.

Bilim adamları, kümes hayvanları ve süt ürünleri operasyonlarında virüse maruz kalmanın, virüsün mutasyona uğrama riskini artırabileceğinden ve bir salgına dokunarak insanlar arasında kolayca yayılma yeteneği kazanabileceğinden endişe ediyorlar.

Moderna, geçen yıl 18 yaş ve üstü sağlıklı yetişkinlerde mRNA-1018 adlı kuş gribi aşısının güvenlik ve immünojenisite çalışmasına başladı. Bu çalışma, şu anda süt sığırlarında dolaşan kuş gribinin hem H5 alt tipini hem de H7 kuş gribi alt tipini içeriyordu.

Bu dozlar potansiyel olarak çiftlik işçilerini ve virüse maruz kalma riski taşıyan diğerlerini aşılamak için kullanılacaktır. Genel halk için ABD ve küresel sağlık yetkilileri, kuş gribinden kaynaklanan riskin düşük kaldığını söylüyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar