Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşam Tarzı'Yağmurlu Gün için Tasarruf Edin': İngiliz Göçmen, Kimseyle Para Tartışmamayı Tercih Ettiğini...

‘Yağmurlu Gün için Tasarruf Edin’: İngiliz Göçmen, Kimseyle Para Tartışmamayı Tercih Ettiğini Söyledi

İngiliz iş büyüme stratejisti Ramona da Gama, son iki yıldır Ras al Khaimah’ın en kuzeydeki emirliğini evi yaptı. Profesyonel olarak etkileyici bir özgeçmişi var, üç işletme kurup işletiyor — bir medya satış danışmanlığı, Kensington merkezli bir caz kulübü ve koçluk pratiği – ve büyük kuruluşların iş stratejilerinde etkili oluyor. Sir Stelios Haji-Ioannou ve Rupert Murdoch gibi ticari impresariosların yanı sıra Virgin Atlantic gibi şirketlerle ve Lloyds Bank / TSB Group birleşmesinde Shirlaws ekibiyle çalıştı. Şimdi 60 yaşında, para hakkında konuşmanın onun için hala tabu olduğunu söylüyor, ancak başarısının sırlarını paylaştığı için kredi kavram yanılgılarını çözüyor.

Para ile ilişkinizi nasıl tanımlarsınız?

Bir amaç için bir araç. Çoğu durumda, paraya sahip olmak kişinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Bir iş kurdum, mülk satın aldım, hayır kurumlarına ve daha talihsiz insanlara yardım ettim, seyahat ediyorum, yaşıyorum ve hayatta kalıyorum.

annenizden para yönetimi hakkında hangi iyi veya kötü dersleri öğrendiniz?

Annem her zaman finansal olarak bağımsızdı. Bana dünyaya nasıl çıkacağımı ve çok küçük yaşlardan itibaren istediğim şeyleri satın almak için paramı nasıl kazanacağımı öğretti. Her zaman birikimim olduğunu öğrendim. Kötü olan şey, annemin krediye inanmamasıydı. Paran yoksa, satın alamazsın. Satın almak için ödünç almayın. Bir bakıma bu çok iyi bir tavsiyeydi, ancak günümüzde kredi puanı olmadan kredi, ipotek alınamaz veya mülk satın alınamaz.

Para meseleleri hakkında kiminle konuşuyorsunuz ve tabu olarak gördüğünüz bir şey mi?

İnanılmaz bir muhasebecim var. 20 Yıldır bana yardım ediyor ve o benim ‘danışmanım’. Mali işlerimi başkalarıyla tartışmak tabu mu? Evet. Muhasebecimin yanı sıra, bazı şeyleri paylaşacağım iş ortağı olan birkaç arkadaşım var, ama hepsi bu.

finansal yönetim hakkında size en çok kim öğretti?

Öğretmenim ve akıl hocam, 21 yaşındayken tanıştığım rahmetli kocamdı. Pwc’ye yeni başlamıştı ve ben ilk işimde çalışıyordum. Maaşımı kazandım, aylık harcamalarıma para harcadım ve gerisini kurtardım. Kredi kartım yoktu ve parayla çok basit bir ilişkim vardı. Bana krediye sahip olmanın nasıl faydalı olduğunu ve hedeflere ulaşmak için bankalardan borç almaktan nasıl korkmamam gerektiğini öğretti. Onun yardımıyla Londra’daki ilk dairemi 24 yaşında küçük bir depozito ve ipotek ile satın aldım.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar