Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaYalnız Hintli Seçmen Özel Orman Kabininde Oy Kullandı

Yalnız Hintli Seçmen Özel Orman Kabininde Oy Kullandı

Korunan bir Hint ormanının derinliklerinde, bir Hindu keşiş Salı günü oy kullandı ve tek kayıtlı seçmen olduğu sandıkta yüzde 100 katılım sağladı.

Hindistan, insanlık tarihindeki en büyük demokratik tatbikatın ortasındadır ve ülke, nerede yaşarlarsa yaşasınlar her seçmene ulaşma sözü verir.

Bu, sandık görevlilerinin nesli tükenmekte olan Asya aslanının kalan son doğal yaşam alanı olan Gir ormanı’ndan geçerek Banej’de Mahant Haridas Udaseen’in tek ikametgahının bulunduğu bir oylama kabini kurmasını gerektirdi.

42 yaşındaki afp’ye verdiği demeçte, “10 kişilik bir ekibin ormanda sadece bir seçmen için buraya gelmesi, her oylamanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi ve oy kullandığını göstermek için silinmez mürekkeple işaretlenmiş bir parmağını kaldırdı.

Bu yıl 968 milyondan fazla kişi oy kullanma hakkına sahip ve seçim yasaları, her seçmenin bir sandık kabininden iki kilometreden (1,2 mil) uzakta olmamasını talep ediyor.

Gujarat’taki sandık görevlileri için bu, rahibin katılabilmesini sağlamak için asfaltsız orman yollarında otobüsle uzun ve engebeli bir yolculuk da dahil olmak üzere iki günlük bir yolculuk anlamına geliyordu.

Safran cübbesi giymiş ve yüzü sandal ağacıyla bulaşmış Udaseen öğle yemeğinden önce standa geldi, ancak seçim komisyonu kuralları, stantın kilometrelerce başka bir insan olmasa bile akşama kadar çalışır durumda kalması gerektiği anlamına geliyor.

Yasa ayrıca her sandık kabininin en az altı sandık görevlisi ve iki polis memuru tarafından yönetilmesini gerektiriyor.

Banej’den 65 kilometre (40 mil) uzaklıktaki bir kasaba olan Una’nın başkanlık görevlisi Padhiyar Sursinh, “Demokraside her insan önemlidir” dedi.

AFP’YE verdiği demeçte, “Böyle zorlu bir yolculuğa çıkmak anlamına gelse bile kimsenin oy hakkından mahrum kalmamasını sağlamak bizim görevimizdir” dedi.

Ekip, 40 santigrat dereceye (104 derece Fahrenheit) dokunan bunaltıcı sıcaklıklarda yaklaşık üç saatlik yolculuktan sonra, bir sandık kabininin kurulduğu uzak bir orman bakanlığı ofisine gitti.

Sursinh ve ekibi gece boyunca seyrek binada kaldılar, katlarda uyudular ve basit bir ekmek ve mercimek yemeği yediler.

Sursinh, “Seçim kurallarına göre standın sabahın erken saatlerinde saat 07: 00’de açılabilmesi için her şeyi bir gün önceden ayarlamak zorunda kaldık” dedi.

“Cep telefonu şebekesi yok, bu yüzden burada hatalara yer yok.”

Hindistan seçim komisyonu, tek bir uygun seçmenin dışarıda bırakılmadığından emin olmak için her beş yılda bir büyük çaba harcıyor.

Dondurucu soğuğa göğüs geren bir ekip, seçim bölgesi 1 Haziran’da oy kullandığında deniz seviyesinden 15.256 fit (4.650 metre) yükseklikte dünyanın en yüksek sandık merkezini kurmak için kuzeydeki Himachal Pradesh eyaletindeki Tashigang’a gidecek.

Udaseen, Hindu tanrısı Shiva’ya adanmış, timsahlarla dolu bir derenin yanında Kız ormanının derinliklerinde oturan ve selefinin ölümünden sonra 2019’da oraya taşınan bir tapınağın koruyucusudur.

Her yıl yarım milyondan fazla insan ormanı ziyaret ediyor ve sinsi leoparları, çakalları ve sırtlanları tespit etmeye çalışırken üstü açık ciplere biniyor.

Ancak asıl cazibe, yalnızca 700 civarında olan Asya aslanıdır.

Udaseen, ormanın manzaralarını ve seslerini sevdiğini ve seçim hakları konusunda yaygara kopardığı için minnettar olduğunu söyledi.

“Ormanda yalnız bir seçmen olarak aldığım ilgiyi seviyorum” dedi.

“Demokrasinin gücünü gösteriyor ve beni dünyanın en önemli insanı gibi hissettiriyor.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar