Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaAvrupa'nın Ariane 6 Roketi Nihayet Kalkışa Hazır

Avrupa’nın Ariane 6 Roketi Nihayet Kalkışa Hazır

Avrupa’nın yeni Ariane 6 roketi, önümüzdeki hafta ilk lansmanına hazırlanıyor ve kıtanın uzaya bağımsız erişimi yeniden kazanma ve Elon Musk’un Spacex’inden yükselen rekabeti savuşturma umutlarını taşıyor.

Dört yıl süren gecikmelerden sonra, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) şimdiye kadarki en güçlü roketi nihayet 9 Temmuz’da saat 3’te Fransız Guyanası’nın Kourou kentindeki Avrupa’nın uzay limanından patlayacak.

Roketin beygir selefi Ariane 5’in bir yıl önceki son uçuşundan bu yana Avrupa, ABD firması SpaceX gibi rakiplerine güvenmeden uyduları veya diğer görevleri uzaya fırlatamadı.

Kourou, Moskova’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal ettikten sonra onları geri çekmesinden önce, on yıldan fazla bir süredir Rusya’nın Soyuz roketlerinin fırlatıldığı yerdi.

O yılın ilerleyen saatlerinde, Avrupa’nın Vega-C hafif fırlatıcısı, fırlatma başarısızlığından sonra topraklandı. Ariane 6’nın başlangıçta 2020 için planlanan ilk uçuşundaki gecikmeler krizi daha da kötüleştirdi.

ESA şefi Josef Aschbacher, “Yanlış gidebilecek her şey ters gitti” dedi.

Bu yüzden “Ariane 6 Avrupa için çok önemli” diye ekledi. “Avrupa’nın uzaya bağımsız bir erişime sahip olması kesinlikle zorunludur.”

4,5 Milyar avroluk (4,8 milyar dolar) programın mücadelelerinden sonra, Avrupa’nın uzay endüstrisi lansmana kadar olan süreci endişeyle gözlemliyor.

Geçen ayın sonlarında yapılan “ıslak kıyafet provası”, fırlatma rampasında motorların tutuşmasından önceki ana kadar tüm fırlatma prosedürlerinden geçti.

“Çok sorunsuz geçti… isviçreli bir saat gibi, “dedi ESA uzay taşımacılığı direktör vekili Toni Tolker-Nielsen, lansman tarihini sorgulayacak hiçbir şey olmadığını da sözlerine ekledi.

Ariane 6, uyduları Dünya’nın hızını Dünya’nın 36.000 kilometre yukarısında eşleştirerek durağan görünen sabit yörüngeye yerleştirecek. Ayrıca takımyıldızları birkaç yüz kilometre yukarı fırlatabilir.

Roketin Vinci motoruyla çalışan üst kademesi, kalkıştan sonra Pasifik Okyanusu’na düşmeden önce uyduları yörüngeye yerleştirmek için tutuşuyor – uzay enkazını önleyen özel bir özellik.

Ariane 6’nın ilk lansmanı, gelecek yılın ortasında kalkması planlanan daha güçlü dört güçlendiricili bir versiyonla iki güçlendirici kullanacak.

Bununla birlikte, roketin güçlendiricileri ve diğer parçaları, spacex’in Falcon 9 roketinin aksine yeniden kullanılamaz.

Milyarder Musk, Ariane 6’yı tekrar kullanılabilir olmadığı için defalarca eleştirdi.

Avrupa’nın tepkisi, roketin Falcon 9’dan çok daha az fırlatma için tasarlandığı için yeniden kullanılabilir olmasının ekonomik açıdan mantıklı olmayacağıydı.

Roket başlangıçta yılda dokuz fırlatma gerçekleştirecek — yalnızca Mayıs ayında 9’i yöneten Falcon 14’ten çok uzak.

Roketin ilk uçuşu, üniversite mikro uyduları ve bilimsel deneyler de dahil olmak üzere 18 farklı küçük eşya taşıyacak.

İlk ticari uçuşunun 2024’ün ilerleyen saatlerinde yapılması planlanıyor ve önümüzdeki iki yıl içinde 14 uçuş daha planlanıyor.

Ariane 6 için olumlu olan bir şey, uzay işinin hızla gelişiyor olmasıdır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar