Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubaili Öğrenciler Okyanus Suyu Değiştikçe Balıkları, Mercan Resiflerini Kurtarabilecek Bir Cihaz İcat...

Dubaili Öğrenciler Okyanus Suyu Değiştikçe Balıkları, Mercan Resiflerini Kurtarabilecek Bir Cihaz İcat Etti

Dubai’deki 10. Sınıf öğrencilerinden oluşan bir grup, okyanusu balıktan mercan resiflerine kadar deniz yaşamı için daha az sert hale getirebilecek bir araç buldu. Atmosferdeki artan karbondioksit seviyeleri sadece soluduğumuz havayı değil, sularımızı da etkiliyor. Atmosferik karbondioksitin yaklaşık yüzde 30’u okyanus tarafından emilir ve asit seviyelerinde değişikliklere yol açar ve bu da su altındaki ekosistemleri etkiler. Bu çevre sorunu kulağa karmaşık gelse de, GEMS New Millennium School nms’deki öğrenciler bu konuda bir şeyler yapmak için doktora yapmalarına gerek olmadığını kanıtladılar. Deniz yaşamı için daha güvenli bir yuva yaratmak için okyanustaki asitliği dengeleyebilen bir cihaz olan Aquatral’ı geliştirdiler. Bu cihazın nasıl çalıştığını açıklayan projede yer alan bir öğrenci olan Agnes Binosh, “Aquatral cihaz, artan karbondioksit seviyelerinin neden olduğu okyanus pH dengesizliğiyle mücadele etmek için tasarlandı. Konsept, okyanus asitleşmesinin deniz yaşamı ve ekosistemler üzerindeki olumsuz etkilerine karşı koymak için proaktif bir çözüm bulma ihtiyacından ilham aldı.” Özetle, Aquatral asit seviyelerini dengelemek için dikkatlice bir baz okyanus suları ekler. “Cihazın asitliği sürekli olarak nötralize etmesi ve zaman içinde güvenilirliğini kanıtlaması çok önemlidir. Projede yer alan bir öğrenci olan Tarana Hari Krishnan, “Bir dizi endüstri uzmanına ulaştık ve cihazımızda daha fazla iyileştirme yapmak için geri bildirimlerini dahil ettik “dedi. Bir diğer ekip üyesi Alaina Manoj Mathew, cihazın tasarlanmasının geliştirme sürecinin önemli bir bölümünü kapladığını söyledi.

 

“Temel çözümlerin dağıtımındaki boyutu ve hassasiyeti de dahil olmak üzere çeşitli yönleri dikkate aldık. Bu titiz tasarım aşaması, okyanus pH dengesizliğini etkili bir şekilde ele alabilecek bir cihaz yaratmayı amaçladı “dedi. “Tasarım aşamasının ardından Aquatral cihazının prototiplerini geliştirmeye başladık. Bu prototipler, performanslarını ve verimliliklerini değerlendirmek için kontrollü ortamlarda sıkı testlerden geçti.”

Bu cihaz nasıl yardımcı olur

Aquatral serves’teki pH sensörleri, yalnızca belirli baz seviyelerinin dağıtılmasını sağlar. “Bu, daha yüksek bir pH seviyesine neden olacak baz, sodyum hidroksitin fazla eklenmesini önler. Amacımız okyanuslarımızda nötralize edilmiş bir ortam yaratmak, “dedi öğrenci Alita Binosh. “Bu proje başarılı olursa, kıyı topluluklarına, balıkçılığa ve denize bağlı işletmelere olumlu değişiklikler getirerek ekonomik ve sosyal refahlarını artırabilir.” Alita, okyanus asitleşmesinin zararlı etkileriyle mücadele ederek, cihazın deniz ekosistemlerini ortamdaki değişiklikler karşısında daha güçlü ve daha dayanıklı hale getirecek bir araç haline geldiğini söyledi. Aquatral, dünyanın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 6 ve 13’e ulaşmasına yardımcı olabilir. Başka bir öğrenci olan Daya Arun şunları söyledi: “Endüstriyel atık sudaki artış ve karbondioksitteki artışın neden olduğu okyanus asitliğini nötralize ederek, deniz ekosistemlerini, tarımı ve su kalitesini koruyarak SDG 6’ya (Temiz Su ve Sanitasyon) yardımcı oluyor. Ek olarak, okyanus asitliğini ele alarak, asitleşmenin iklimi düzenlemede çok önemli bir rol oynayan deniz yaşamı ve ekosistemler üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyerek SDG 13’ü (İklim Eylemi) dolaylı olarak desteklemektedir.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar