Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Afgan Gurbetçi Cbse Sınavlarında Konunun Başında, Kendi Ülkesini Medyada Temsil Etmeyi...

BAE: Afgan Gurbetçi Cbse Sınavlarında Konunun Başında, Kendi Ülkesini Medyada Temsil Etmeyi Umuyor

Zahra Abdul Razaq, BAE’de bir Hint okulunda bir konuyu yöneten ilk Afgan kızdır. 17 Yaşındaki çocuk, yakın zamanda yayınlanan CBSE yönetim kurulu sınav sonuçlarında Kitle İletişim çalışmalarında bir centum aldı. Bazı aşırılık yanlısı grupların Afgan kadın ve kız çocuklarına yönelik eğitim üzerindeki ciddi kısıtlamalarının etkisi kapsamlı bir şekilde kaydedilirken, ailesinin BAE’YE taşınma kararı bu kızın hayatını önemli ölçüde zenginleştirdi. CBSE sınavlarında genel puanı yüzde 93 olan Khaleej Times’a konuşan öğrenci, “Dürüst olmak gerekirse sınavlarımın nasıl gittiğine baktığımda yüzde 90’ın üzerinde puan almayı bekliyordum. Ama Siyaset Biliminde bir centum bekliyordum, bunda 97 aldım. Bunu Kitle İletişim Araçlarında bulduğuma inanmanın ötesinde heyecanlıyım. Şimdi Dubai’deki üniversiteleri araştırıyorum.”

 

“Önce Gazetecilik veya Kitle İletişim alanında lisansımı tamamlamak ve ardından yüksek öğrenime devam etmek istiyorum. Bunu takiben Dubai’de çalışmak istiyorum çünkü burada doğup büyüdüm, bu yüzden bu ülkeye çok şey borçluyum. Geri vermek önceliklerimden biri.”

Afganistan’da kız çocuklarının eğitim durumu

Genç yetişkin ayrıca, kendi ülkesinden hikayelere dalma ve o dünyanın sayısız yönünü ve oradaki mevcut olayları keşfetme konusundaki coşkusunu da vurguladı. “Afganistan’dan gelen hikayeleri ve yerel halkın o ülkede neler olup bittiğine dair bakış açısını ele almak isterim. Afganistan’da eğitim hala yasal olarak yasaklandı ve çevrimiçi okullarda pek bir şey değişmedi. Bu kadar yüksek puanlar alabilsem de, kendi ülkemde tam olarak bunu reddeden benim yaşımdaki kızlar var, ”dedi GEMS’İN Kendi ingiliz Lisemiz Dubai öğrencisi.

Yayınlanmış bir yazar

Aslen Kabil’den gelen kız Dubai’de doğup büyüdü. Lisedeki son iki yılında, kurumunda karaya oturmuş ülke hakkında bir kampanya bile başlattı. “Afganistan hakkında haberler, bilgiler ve güncellemeler paylaşıyorum. Okuldaki bazı projelerimi Afganistan’a adadım.” Genç aynı zamanda göçmenlikte gezinen bir kızın hayatını araştıran ‘Gençlerin Sırları’ adlı bir kitap kaleme almış yayınlanmış bir yazardır. Ek olarak, BAE’de faaliyet gösteren 43 GEMS okulundan 70 öğrenciye bir yıl boyunca yüzde 100 ücretsiz öğrenim ücreti veren GEMS Platinum Jubilee Bursunun da sahibidir.

Büyükanne ve büyükbabaların, ebeveynlerin vizyonu

Anaokulundan beri bu okula devam eden Dubaili, “muhteşem okulun bir parçası olmaktan gurur duyduğunu” söyledi. Daha önce Kabil’de yaşayan ebeveynlerinin ve büyükanne ve büyükbabalarının rolünün altını çizerek, “Büyükanne ve büyükbabam, kız çocuklarının eğitiminin zaman kaybı olarak kabul edildiği oldukça muhafazakar bir toplumda eğitimin güçlü savunucularıydı. Ama onların gelişme kararlılığı hayatımızı değiştirdi.” Zahra’nın ailesi 2001 yılında Afganistan’dan Bae’ye taşındı. Onlara “sütunları” diyor. Ebeveynlerinin, kendisinin ve kardeşlerinin bugün keyif aldıkları yaşam kalitesini onlara vermek için çok çalıştıklarını vurguladı. “Annem bana her zaman eğitim, arınma ve aydınlanma anlamına gelen hem ‘taaleem’ hem de ‘tarbeyah’a sahip olmam gerektiğini söyler. Bu bana yapışmış bir şey.” Minnettarlıkla dolu, okuluna teşekkür etti. “Öğretmenlerim ve okulum hayatımda kritik bir rol oynadı.” “Kardeşlerim de Hindistan müfredat okullarına gitti. Kızılderililer gayretlidir ve benim ülkemde entelektüel yetenekleriyle de tanınırlar. Samimi, çalışkan ve kendini geliştirme dürtüsü sergileyen bireylerin yanında büyümek benim için bir nimet oldu ”diye ekledi Zehra.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar