Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Çocuğunuz Ne Kadar Süre Kulaklık Kullanıyor? Doktorlar Olası işitme kaybı konusunda...

BAE: Çocuğunuz Ne Kadar Süre Kulaklık Kullanıyor? Doktorlar Olası işitme kaybı konusunda Uyarıyor

Özellikle video oyunları oynarken yüksek seslere uzun süre maruz kalmak ve aşırı kulaklık kullanımı çocuklarda gürültüye bağlı işitme kaybına neden olabilir, BAE’deki sağlık görevlilerini uyarın. Çocuklar sadece eğitim amaçlı değil, aynı zamanda oyun deneyimlerini geliştirmek için de kulaklık kullanırlar. Bu araçları gençlere daha çekici hale getirmek için yüksek sesler ve simülasyonlar eklendi. Bununla birlikte, kulaklıklarla bu tür gürültüye uzun süre maruz kalmak zamanla işitmeyi olumsuz etkileyebilir. Konuya ışık tutan Al Shahama Deerfields Alışveriş Merkezi, Burjeel Gündüz Cerrahi Merkezi Uzmanı Dr. Haşim Raoof Abdulraheem Al Hadeethi, “Düzenli kulaklık kullanımı nedeniyle çocukların işitmesi risk altında olabilir. Uzun süreler boyunca yüksek hacimlere maruz kalmak hem geçici hem de kalıcı işitme kaybına neden olabilir.”

 

Dr Haşim Rauf Abdülrahim El Hadisi
“Geçici işitme kaybı genellikle geçici eşik kayması (TTS) olarak adlandırılır ve yüksek seslere maruz kaldıktan sonra ortaya çıkabilir; genellikle bir süre dinlendikten sonra düzelir. Bununla birlikte, yüksek hacimlere tekrar tekrar maruz kalmak, iç kulaktaki saç hücrelerinde kalıcı hasara neden olarak kalıcı işitme kaybına neden olabilir “dedi. Doktorlar, rock konserlerinde, havai fişeklerin patlamasında ve uçak motorlarının yakınında olduğu gibi ani yüksek seslere maruz kalmanın geçici işitme kaybıyla çınlamaya yol açabileceğini açıkladı. Prime Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Prashant Sharma, ”Bu yavaş yavaş iyileşir, ancak bazen işitme normal seviyelere dönmeyebilir ve kalıcı sağırlığa yol açabilir” dedi. Sağlık uzmanları, video oyunlarının yaygın kullanım riskinin hala hafife alındığını vurguladı.

 

Dr Prashant Sharma’nın
”Günde 8 saat boyunca 85db’den fazla uzun süre maruz kalmak kulağın saç hücrelerine zarar veriyor” diye ekledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2021 raporuna göre, 2050 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 2,5 milyar insan — yaklaşık dörtte biri — bir miktar işitme kaybı yaşayacak. Bu kişilerin en az 700 milyonu, önleyici tedbirler alınmadığı sürece kulak ve işitme bakımına ve diğer rehabilitasyon hizmetlerine ihtiyaç duyacaktır. Doktorlar, gürültünün sadece işitmeyi değil, aynı zamanda başka olumsuz sağlık etkilerini de etkileyebileceğini vurguladı. “Kardiyovasküler sağlık üzerinde bir etkisi olabilir ve koroner arter hastalığı insidansını ve kan basıncını artırabilir. Kaygıyı, nabız hızını, zihinsel yorgunluğu artırır ve uykuya müdahale eder ”diye ekledi Dr. Sharma.

Çocukların kullanımını izleyin

Çocuklar kulaklık veya kulaklık kullanıyorsa, doktorlar kullanımlarını yakından izlemenin gerekli olduğunu tavsiye ettiler. İşitme koruması söz konusu olduğunda, hem kulaklıkların hem de kulaklıkların orta ses seviyelerinde ve kulaklarınızı dinlendirmek için molalarla kullanılması durumunda güvenli olabileceğini açıkladılar. Aster Clinic Ras Al Khaimah Uzman Çocuk Doktoru Dr. Ashok Kumar Verma, “Ancak kulak üstü kulaklıkların genellikle sesi daha eşit dağıtma ve kulak zarı üzerindeki doğrudan ses basıncını azaltma açısından bir avantajı vardır. Hem kulaklıkların hem de kulaklıkların güçlü yönleri vardır ve aralarındaki seçim genellikle kişisel rahatlığa, ses kalitesi tercihlerine ve özel kullanım bağlamına bağlıdır.” Tıp uzmanları, çocukların “kulakları hala gelişmekte” olduğu için yüksek seslerden kaynaklanan işitme hasarına daha duyarlı olduklarına dikkat çekti. “Kulaklıkları gürültülü ortamlarda (seyahat sırasında veya kalabalık alanlarda olduğu gibi) kullanıyorsanız, gürültü önleyici kulaklıklara yatırım yapmayı düşünün. Bunlar, dış gürültüyü engellemek için ses seviyesini yükseltme ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir, böylece işitme hasarı riskini azaltabilir ”diye ekledi Verma.

Müzisyenler arasında işitme kaybı

İşitme kaybı, yüksek desibel seviyelerine uzun süre maruz kalması nedeniyle birçok ünlü müzisyeni de etkileyen önemli bir konudur. Son zamanlarda, ünlü bir Hintli playback şarkıcısı Alka Yagnik, nadir görülen bir sensörinöral işitme kaybından (SNHL) muzdarip olduğunu açıkladı. Birkaç yıl önce, Nirvana ve Foo Fighters ile yaptığı çalışmalarla tanınan Dave Grohl, işitme kaybı yaşayan ünlü müzisyenler listesine katıldı. Solist, Fleetwood Mac’in davulcusu ve kurucu ortağı Huey Lewis, Mick Fleetwood ve Polisin eski solisti ve basçısı Sting’in tümü, uzun süreli gürültüye maruz kalma nedeniyle işitme kaybı sorunlarıyla mücadele etti.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar