Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Dışişleri Bakanı, ABD Başkanının Gazze Savaşını Sona Erdirme Önerilerini Memnuniyetle Karşıladı

BAE Dışişleri Bakanı, ABD Başkanının Gazze Savaşını Sona Erdirme Önerilerini Memnuniyetle Karşıladı

Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed El Nahyan, ABD Başkanı Joe Biden’in Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili sunduğu önerilerin önemini vurgulayarak, Şeritte savaşı durdurmayı amaçlayan bu çabaları takdir etti.

Bu, bugün ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile yapılan bir telefon görüşmesi sırasında geldi ve bu sırada üst düzey iki diplomat, Orta Doğu bölgesindeki mevcut gelişmeleri ve Gazze Şeridi’ndeki durumu ve bunların özellikle insani yöndeki yansımalarını tartıştı.

Şeyh Abdullah ayrıca, kapsamlı bir ateşkes ve İsrail kuvvetlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi, mahkumların ve rehinelerin serbest bırakılması, kuzey Gazze Şeridi sakinlerinin kendi bölgelerine geri dönüşü, insani yardımın hızındaki artışı içeren ABD Başkanının önerilerini Sekreter Blinken ile birlikte gözden geçirdi Gazze Şeridi’ndeki ihtiyaçları desteklemek ve Gazze için kapsamlı bir yeniden yapılanma planının uygulanması.

Şeyh Abdullah, Biden’in önerileri ve bölgede tırmanışa yol açan, tüm sivillerin hayatını koruyan, Gazze Şeridi’nde sivillerin yaşadığı kötüleşen insani krizi hafifleten ve bu savaşı sona erdiren diğer tüm önerilerle ciddi ve olumlu bir şekilde ilgilenilmesi gerektiğini vurguladı.

Şeyh Abdullah, iki devletli çözüme dayalı kapsamlı barışın sağlanması amacıyla yeniden müzakere için ciddi bir siyasi ufuk oluşturmak amacıyla bu önerilerin üzerine inşa edilmesinin önemini de kabul etti.

Katar, Mısır ve ABD’nin ateşkese ulaşmak için sürdürdüğü arabuluculuk çabalarını takdir ederek, BAE’nin sürdürülebilir bir ateşkese ulaşma, Gazze Şeridi’ndeki sivillere acil insani yardım sağlama ve kardeş Filistin halkının acılarına son verme yönündeki tüm çabalara kesin desteğini vurguladı.

Ayrıca aşırılığın, gerginliğin ve artan şiddetin bölgeyi benzeri görülmemiş bir istikrarsızlık durumuna ittiğine dikkat çekti. Bunun, uluslararası işbirliğini yoğunlaştırma ihtiyacını ve bu durumu sona erdirmek için bölgesel ve uluslararası çabaları uyumlu hale getirmeyi gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar