Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Dubai, Abu Dabi'de Yaşamanın Maliyeti H1 2024'te Yükseldi; İşte Nedeni

BAE: Dubai, Abu Dabi’de Yaşamanın Maliyeti H1 2024’te Yükseldi; İşte Nedeni

BAE’de yaşam kalitesi sıralamasında büyük bir sıçrama görülse bile, 2024’ün ilk yarısında yaşam maliyeti arttı.

Küresel veri tabanı sağlayıcısı Numbeo’ya göre Dubai’nin yaşam maliyeti endeksindeki sıralaması 2024’ün başında 138. sıradan 2024’ün ilk yarısının sonunda 70. sıraya yükseldi. Abu Dabi’nin sıralaması Ocak-Haziran döneminde endekste 164. sıradan 75. sıraya yükseldi.

.

BAE’deki enflasyon, ülke diğer ülkelerden çok sayıda tüketici ürünü ithal ettiği için küresel faktörlerden de etkilenmiştir. Küresel oranlarla uyumlu olan benzin fiyatları Ocak ayında litre başına 2,71 Dh’den Mayıs ayında 3,22 Dh’ye yükselirken Haziran ayında litre başına 3,02 Dh’ye geriledi.

BAE’deki kiralar pandemiden sonra, özellikle Dubai ve Abu Dabi’de yabancı profesyonellerin ve net değeri yüksek bireylerin akını nedeniyle yükselişte. Mayıs 2024’teki Property Monitor raporuna göre, Dubai’nin kızgın kiralama pazarı, pandemi sonrası bazı topluluklarda fiyatların iki katından fazla arttığını gördü. Dubai Arazi Dairesi verilerine göre, Mayıs 2024’e kadar olan kira kayıtlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5,9 artışla toplam 255.178’e ulaştı.

Dubai İstatistik Merkezi verileri, emirlik’teki enflasyonun Ocak ayında 109.91’ten Mayıs ayında 111.34’e yükseldiğini gösterdi. konut; su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar; mobilya ve ev eşyaları; ve ulaşım.

Temel emtia fiyatlarını ve enflasyonu kontrol altında tutmak için BAE Ekonomi Bakanlığı, yemeklik yağlar, yumurta, süt ürünleri, pirinç, şeker, kümes hayvanları, baklagiller, ekmek ve buğdayı içeren dokuz temel emtia için fiyat sınırı koydu. Perakendecilerin fiyatları artırmak için Bakanlıktan önceden bilgi almaları gerekiyor.

Yaşam kalitesi

Her iki emirlik de 2024’ün ilk yarısında yaşam kalitesi sıralamasında büyük bir sıçrama gördü. Bu, sakinlerin satın alma gücündeki artışın yanı sıra sağlık, eğitim ve diğer sektörlerde vatandaşlara ve sakinlere sunulan tesislerden kaynaklandı.

Numbeo, Abu Dabi’yi 2024’ün ilk yarısında 17. sırada, yıl başındaki 54. sırada yer alıyor. Dubai’nin konumu bu dönemde 178 şehir arasında 57.sıradan 49. sıraya yükseldi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar