Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaKarıncalar Hayatlarını Kurtarmak için Yaralı Yoldaşlara Uzuv Kesmeleri Yaparlar

Karıncalar Hayatlarını Kurtarmak için Yaralı Yoldaşlara Uzuv Kesmeleri Yaparlar

Ekstremite amputasyonları, savaştan kaynaklanan yara veya araç kazası gibi travmatik bir yaralanma büyük doku tahribatına neden olduğunda veya ciddi enfeksiyon veya hastalık durumlarında cerrahlar tarafından yapılır. Ancak insanlar bu tür işlemleri yaparken yalnız değildir.

Yeni araştırmalar, bazı karıncaların hayatta kalma şanslarını artırmak için yaralı yoldaşlar üzerinde uzuv amputasyonları yaptığını gösteriyor. Davranış Florida marangoz karıncalarında belgelendi – bilimsel adı Camponotus floridanus – güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde yaşayan 1,5 cm’den uzun kırmızımsı kahverengi bir tür.

Bu karıncaların yuva arkadaşlarının yaralı uzuvlarını ya ağız kısımlarını kullanarak yarayı temizleyerek ya da hasarlı uzuvu ısırarak amputasyon yaparak tedavi ettikleri gözlemlendi. Bakım seçimi, yaralanmanın konumuna bağlıydı. Bacağın yukarısındayken, her zaman kesilirlerdi. Daha aşağıdayken, asla kesilmediler.

Salı günü Current Biology dergisinde yayınlanan araştırmanın baş yazarı Almanya’daki Würzburg Üniversitesi’nden entomolog Erik Frank, “Bu çalışmada, insan olmayan bir hayvanın hayatını kurtarmak için başka bir birey üzerinde amputasyonları nasıl kullandığını ilk kez açıklıyoruz” dedi.

Frank, “Yaralılara bakmak için karıncaların ‘tıbbi sisteminin’ hayvanlar alemindeki en sofistike sistem olduğunu, yalnızca kendimizinkine rakip olduğunu güvenle söyleyebileceğimize inanıyorum” diye ekledi.

Bu tür çürüyen ahşapta yuva yapar ve evlerini rakip karınca kolonilerine karşı şiddetle savunur.

Frank, “Kavgalar patlak verirse yaralanma riski vardır” dedi.

Araştırmacılar bacağın üst kısmındaki, femurdaki ve alt kısımdaki tibiadaki yaralanmaları incelediler. Bu tür yaralanmalar genellikle çeşitli türlerdeki yabani karıncalarda bulunur, kavgalarda, avlanırken veya diğer hayvanlar tarafından avlanma yoluyla sürdürülür.

Karıncalar laboratuvar koşullarında gözlendi.

“Bacağını kesmek veya yaraya bakmak için daha fazla zaman harcamak arasında karar veriyorlar. Buna nasıl karar verdiklerini bilmiyoruz. Ancak tedavinin neden farklı olduğunu biliyoruz, “dedi Frank.

Omurgasızların çoğunda kana eşdeğer mavimsi-yeşilimsi sıvı olan hemolimf akışıyla ilgilidir.

“Bacağın aşağısındaki yaralanmalarda hemolimf akışı artar, yani patojenler sadece beş dakika sonra vücuda girer ve amputasyonları yapılabilecekleri zamana kadar işe yaramaz hale getirir. Bacağın yukarısındaki yaralanmalar çok daha yavaş hemolimf akışına sahiptir ve bu da zamanında ve etkili amputasyonlar için yeterli zaman sağlar “dedi.

“Yaralılara bakmanın çok basit bir evrimsel nedeni var. Kaynak tasarrufu sağlar. Daha sonra tekrar koloninin aktif üretken bir üyesi olacak nispeten az çabayla bir işçiyi rehabilite edebilirsem, bunu yapmanın çok yüksek bir değeri vardır. Aynı zamanda, eğer bir kişi çok ağır yaralanırsa, karıncalar onunla ilgilenmeyecek, aksine onu ölüme terk edecektir “diye ekledi Frank.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar