Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Sürücü Okulları Kasıtlı Ehliyet Arızası İddialarını Reddetti

BAE Sürücü Okulları Kasıtlı Ehliyet Arızası İddialarını Reddetti

Emirlik’te ikamet eden Maha L., sürüş testinde dokuz kez üst üste başarısız oldu. Hayal kırıklığına uğramış, şansını başka bir emirlikte sürüş dersleriyle denemeye karar verdi ve ilk denemesinde aldı. “Sanki ilk okulumdaki eğitmenim, derslerimde her şeyi doğru yapmış olmama rağmen kasıtlı olarak beni başarısızlığa uğratmaya çalışıyordu. Orada dokuz kez nasıl başarısız olabileceğimi anlamıyorum ama ilk denemede farklı bir emirlikte kolayca geçebilirim “dedi. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bazı sürücü okullarının kasıtlı olarak öğrencilerden daha fazla para alamadıklarına dair uzun süredir dolaşan söylentiler var. Bazı öğrenciler ehliyet sürecinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirirken, diğerleri okul değiştirdi. Ancak BAE sürücü okulları kasıtlı başarısızlığı oybirliğiyle reddetti. Emirliklerde ehliyet almak için bir vatandaşın veya ikametgahın ilgili emirlikteki kayıtlı bir sürücü kurumuna başvurması ve bir dizi şartı yerine getirmesi gerekir. Bu süreç, onaylanmış sürüş merkezlerinden birinde bir trafik dosyasının açılmasıyla başlar. Bunu takiben, daha önce sürüş deneyimi olmayan kişilerin enstitü tarafından verilen 40 saatlik sürücü kurslarını tamamlamaları gerekir. Galadari Motor Sürüş Merkezi Pazarlama Müdürü Sameer Ağa, Khaleej Times’a yaptığı konuşmada, “Sürücü okullarının finansal kazanç için öğrenme sürecini uzattığı algısı bir yanılgıdır. Yaklaşımımız öğrenci odaklıdır, önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesinden ziyade bireysel ilerleme ve hazır olma durumuna odaklanır.”

 

Wajahat Nur
Sürücü kurumlarındaki öğrenciler, trafik departmanı tarafından belirlenen bir dizi testi geçmelidir. Bu, trafik yasalarını anlamalarını değerlendirmek için teorik bir testi ve park manevralarını gerçekleştirme yeteneklerini değerlendiren bir bahçe testini içerir. Ek olarak, pratik sürüş becerilerini gerçek dünya koşullarında göstermek için bir değerlendirme testinden ve yolda sürüş testinden geçmeleri gerekir.

Hoşnutsuz öğrenciler

Dubai merkezli Lübnanlı gurbetçi Bilal Yasir sınavında altı kez başarısız oldu. Bundan sonra, bazı okulların diğerlerinden daha iyi olduğunu düşündüğü için sürüş enstitüsünü değiştirmeye karar verdi. “Sınavlara tekrar girmemizi, daha fazla ders almamızı ve daha fazla ödeme yapmamızı sağlamaları çok kolay, ancak birinin buna ne kadar çaba ve para harcadığını anlamıyorlar” dedi. “Bazı sürücü okullarının sınav görevlileriyle daha iyi bir ilişkisi olduğunu ve sonuçları etkileyebileceğini, diğerlerinin ise öğrencileri üzerinde daha sert olduğunu hissediyorum.” Ancak, tüm suçu sürüş enstitüsüne atmanın adil olmadığını itiraf etti. “Bazen öğrenciler küçük ve basit hatalar yapabilir, ancak sınava tekrar girmenize ihtiyaçları var” dedi. Ayrıca, yalnızca yaklaşık 10 dakika süren sokak sınavının, birinin güvenli ve iyi bir sürücü olup olmadığını doğru bir şekilde belirlemediğinden duyduğu endişeyi dile getirdi. “İlk ilk dakikalarda çok gergin olabilirim ve tetkikçi bu nedenle beni hayal kırıklığına uğratabilir” diye açıkladı. Ağa’ya göre, bir başka yaygın yanılgı, denetçinin kasıtlı olarak onları başarısızlığa uğratmasıydı. “Sınav görevlilerimiz öğrenci başarısını önemsiyor. Değerlendirmeler kişisel önyargıya değil nesnel kriterlere dayanmaktadır. Bu efsaneyi ortadan kaldırmak için şeffaflık ve düzenli ilerleme güncellemeleri sağlıyoruz “dedi Sürüş enstitülerinin şeffaflığı ve adaleti sağlamak için çeşitli önlemler aldığını vurguladı. Bunlar arasında net iletişim, düzenli ilerleme raporları, nitelikli eğitmenler ve geri bildirim mekanizmaları bulunur.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar