Pazar, Mayıs 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaUzayBAE Yapımı Mbz-Sat, Ekim Ayında Lansman için Onaylandı

BAE Yapımı Mbz-Sat, Ekim Ayında Lansman için Onaylandı

BAE Başkanının adını taşıyan bölgedeki en gelişmiş uydu olan MBZ-SAT, Ekim 2024’ten daha erken olmayacak olan lansman için onaylandı. Dünya gözlem uydusu, BAE’nin küresel uzay endüstrisindeki konumunu daha da sağlamlaştıran bir SpaceX roketi üzerine fırlatılacak. Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed’e, MBRSC genel merkezini ziyareti sırasında BAE Uydu Programına en son eklenen MBZ-sat’ın en son güncellemeleri ve yaklaşan aşamaları hakkında bilgi verildi. Brifing, uydunun gelişimini, yeteneklerini ve konuşlandırılması için stratejik planı kapsıyordu. Şeyh Hamdan, MBZ-SAT gibi öncü projelerle Merkezin Arap bölgesinin küresel uzay endüstrisindeki konumunu geliştirme yeteneklerine olan güvenini dile getirdi. “Uzay araştırmalarında dönüştürücü bir dönemin eşiğindeyiz ve yaklaşmakta olan MBZ-SAT lansmanı, BAE’nin uzay teknolojisi alanına önemli bir küresel katkıda bulunan olarak artan etkisini doğrulayan önemli bir anı işaret ediyor” dedi.

 

Yaklaşan aşamalar

MBZ-sat’ın başarılı bir şekilde geliştirilmesinin ardından, yaklaşan aşama, zorlu alan koşullarında dayanıklılığını ve işlevselliğini sağlamak için çok önemli olan çevresel testleri içerir. Çevresel testler başarıyla tamamlandığında, son fırlatma hazırlıkları başlayacaktır.

Bae’den dünyaya

Emirlik mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından tamamen geliştirilen ve inşa edilen MBZ-SAT, teknolojik beceride ileriye doğru bir sıçramayı temsil ediyor. Uydunun gelişimi, BAE’deki sürdürülebilir uzay ekonomisinin geliştirilmesinde kilit bir rol oynamıştır. Uydu, mekanik yapılarının yaklaşık yüzde 90’ının ve elektronik modüllerinin çoğunun üretimine yerel şirketleri dahil ederek, bölgedeki havacılık üretiminin yerelleşmesini önemli ölçüde ilerletti. Bölgede şimdiye kadar geliştirilen en güçlü kameralardan birine sahip olan MBZ-SAT, bir metrekareden daha küçük alanları kapsayan, benzeri görülmemiş netlikte yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalayabilir. Bu yetenek, yalnızca yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerine yönelik artan ticari talebi karşılamakla kalmaz, aynı zamanda BAE’Yİ yüksek teknolojili uzay teknolojisi geliştirme ve yeniliği için bir merkez olarak konumlandırır. Merkez, yakalanan verilerin günün her saati hızlı bir şekilde geri dönüşünü sunacak ve bunu gelişmiş bir sistem aracılığıyla küresel olarak kullanıcılarla paylaşacak. Bu görüntü çözümü, haritalama ve analiz, çevresel izleme, navigasyon, altyapı yönetimi ve afet yardımı çabalarında çok çeşitli kullanımları destekleyebilir. Lansmanının ardından MBZ-SAT, mbrsc’deki Görev Kontrol Merkezinden işletilecek ve izlenecektir. Gelişmiş Dünya gözlem uydusu, BAE’nin şu anda aktif olan uydularının saflarına katılacak ve mbrsc’nin sahip olduğu yetenekleri önemli ölçüde artıracak.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar