Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Yemek Yerken Film İzliyor, Oyun Oynuyor musunuz? Sosyal İzolasyon, Obezite Riski...

BAE: Yemek Yerken Film İzliyor, Oyun Oynuyor musunuz? Sosyal İzolasyon, Obezite Riski Altında Olabilirsiniz

Şaşırtıcı bir trendde, yetişkinler, genç meslektaşları gibi, dikkatlerini çekmek için akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer ekranlara bağımlı hale geldi. Bu, yemek zamanları gibi en temel aktivitelerde bile görülür. Genellikle ‘iPad kid’ fenomeni olarak adlandırılan bu davranış, uzmanların ruh sağlığı ve genel refah üzerindeki zararlı etkilerinden endişe duymasına neden oluyor. Bu kişiler ister sosyal medya uygulamalarında olsun, ister konfor şovları izliyor veya video oyunları oynuyor olsun, ortak bir noktaları var – bir kopukluk hissi. Uzmanlar, ekranlarda emilirken akılsızca yiyecek tüketiminin sağlıksız beslenme alışkanlıklarına, kilo alımına ve izolasyona katkıda bulunabileceği konusunda uyarıyorlar. “Uzun bir iş gününden sonra, sadece beynimin bağlantısını kesmek ve uyuşturmak istiyorum. Yemek yerken en sevdiğim şovu izlemek rahatlamama yardımcı oluyor, ancak bunun en sağlıklı alışkanlık olmadığını biliyorum “diyor 32 yaşındaki Amerikalı pazarlama yöneticisi Samantha Luna, televizyon karşısında sık sık akşam yemeği yiyor ve akılsızca sosyal medyada geziniyor. telefonunda. Samantha, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürürken, bu anları stresli bir günün ardından gevşemek için kendi zamanı olarak görür. “Yalnız yaşayan biri olarak, sessizce yemek yemek ve dedikleri gibi “beynimi dondurmak” benim için norm haline geldi. Bu bir stres giderme alışkanlığı “diye ekledi. Yalnız yaşamak alışkanlığı teşvik edebilirken, bazıları şirket kurarken kendilerini tecrit ederken bulur. 25 yaşındaki bir ingiliz göçmen olan Liam Harper, bir ev arkadaşıyla yaşıyor ancak video oyunları oynarken genellikle yalnız yemek yiyor. “Oyun oynarken yemek yemek benim için daha eğlenceli. Çok görevli olduğumu ve zamanımdan en iyi şekilde yararlandığımı hissediyorum ”dedi. Ancak Liam, bu alışkanlıkların yemek zamanlarında farkındalık ve vicdandan yoksun kalmasına neden olduğunu itiraf ediyor. “Ne ya da ne kadar yediğime dikkat etmediğimi fark ettim.” 24 yaşındaki Emirlik muhasebecisi Aisha H, dizüstü bilgisayarı açık ve çeşitli sosyal medya uygulamaları çalışırken genellikle masasında yalnız yemek yediğini itiraf ediyor. “Sürekli eğlenmem gerektiğini hissediyorum. Telefonumda gezinirken yemek tüketmek benim için daha keyifli.” Aisha için ailesiyle birlikte yaşamak ama yine de yemek zamanlarında yalnız yemek yemeyi veya telefonunu kullanmayı tercih etmek aile üyelerinin bazı müdahalelerine neden oldu. “Ailem yemek zamanlarında küçük kardeşlerimin telefonlarını ve ipad’lerini sık sık götürüyor, bu yüzden sık sık doğru örneği verme mesajını alıyorum. Ama bu bir alışkanlık ve onu kıramam “diye itiraf ediyor

Sosyal izolasyon

Medcare Hospital Sharjah ve Medcare Royal Speciality Hospital, Al Qusais’te Uzman bir Psikiyatrist olan Dr. Waleed Al Omar, fenomeni açıklıyor. “Birisi bu davranışa tekrar tekrar girdiğinde, sosyal refahı üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.” Bir ekrana odaklanırken tek başına yemek yemenin ‘duygusal ve sosyal gelişimimiz için çok önemli olan anlamlı yüz yüze etkileşim fırsatlarını nasıl sınırladığını’ belirtiyor.

 

Maha Ajjaoui’nin
Ayrıca, sosyal etkileşimlerin azalmasının arkadaşlardan ve aileden kopmuş hissetmeye yol açabileceğini vurguladı. “Bu duygusal ve fiziksel kopukluk, birey bir sosyal destek ağına aktif katılımdan ziyade yalnız faaliyetlere giderek daha fazla alıştıkça yalnızlık duygularını besleyebilir.” Bu sorunu çözmek için Dr. Al Omar, bütünsel yaklaşımların önemini vurgulamaktadır. “Dikkatli yeme ve dikkatli izleme gibi farkındalık uygulamalarını dahil etmek, bireylerin deneyimleriyle varlık ve bağlantı duygusunu yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir” dedi. Ek olarak, TV tüketimi için net sınırlar ve programlar oluşturmanın yanı sıra rahatlama ve keyif sağlayan alternatif faaliyetlerde bulunmak oldukça faydalı olabilir. Sertifikalı bir Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu olan Maha Ajjaoui’ye göre, bir şey izlerken veya telefonunuzda, TV’nizde veya İpad’inizde tek başınıza yemek yemek hem zihinsel hem de fiziksel refahı etkileyebilir. “Zaman değişti ve aile birimi de değişti. Hayat her zaman meşguldü, ancak şimdi aileyle ve hatta arkadaşlarla akşam yemeği yemeyi bıraktık “dedi. “İşten sonra insanlar artık tecrit etmeyi, sessizce televizyon izlemeyi ve buna bir gün demeyi tercih ediyor. Gün boyunca bile bu norm haline geldi.” Ajjaoui’nin gözlemleri, yemek yerken ekrana bağlı olmanın sizi daha izole edebileceğini belirtti. Bu aynı zamanda ekran tabanlı yemek zamanı davranışının doğrudan bir sonucu olarak obezitede artışa yol açar. “İzlerken bilinçsizce yemek yerken, ne yediğinizi veya ne kadar yediğinizi bilmeden büyük lokmalar tüketiyorsunuz. Her zaman streslisin, bu yüzden yemekler eğlenceli bir etkinlik olmalı, bir angarya ya da zorunluluk değil. Zihinsel olarak vücudunuzu beslediğinizi bilmelisiniz. Sadece vücuduna yiyecek atmıyorsun.” Buna yardımcı olmak için, yemek yerken Zoom veya benzeri bir platform aracılığıyla bir arkadaşınızla veya aile üyenizle telefon görüşmesi yapmanızı önerir. Bu, bağlantıyı teşvik edebilir ve dikkatli beslenmeyi teşvik edebilir.

Ne yediğine dikkat et

Sharjah’daki Aster Hastanesi’nde Diyetetik Uzmanı Melanie Dsouza, bu alışkanlığın kilo alımına ve obeziteye katkıda bulunabileceğini belirtti. Metabolizmayı ve enerji seviyelerini etkileyebilir. “Yemek yerken televizyona binmekle ilişkili potansiyel sağlık risklerinden bazıları hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve diğer mide sorunları, daha az kas hareketi, zihinsel sağlık sorunları ve uyku döngüsü bozukluklarını içeriyor” dedi. Dsouza, yemek yerken televizyonda yemek yemenin olumsuz fiziksel etkilerini azaltmak için dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmanızı, yavaş yemenizi ve yeterli hidrasyon ve hareketle tam gıdalar ve daha sağlıklı pişirme yöntemleri gibi besin açısından yoğun yiyecekleri seçmenizi önerir.

 

Melanie Dsouza’nın
“Bütün bunlar, bağırsağın zayıflaması ve kilo alma ve insülin direncinin artması nedeniyle iyi uyku ile birleştirilmelidir” diye ekledi. Dsouza, ‘sağlıklı atıştırmalık seçenekleri, doğrudan paketlemeden yemekten kaçınmak ve sınırlar koymak, şekerli içecekleri azaltmak ve yemek planlamak’ gibi yemek yerken televizyonda yemek yemekten kademeli olarak uzaklaşmak için çeşitli stratejiler sağladı.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar