Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE'de 22 ° C ila 50 ° C: Sıcaklıklar Neden Farklı Alanlar...

BAE’de 22 ° C ila 50 ° C: Sıcaklıklar Neden Farklı Alanlar Arasında Değişiyor?

BAE’deki sıcaklıklar yaz zirveleri olarak 50 ° C işaretini geçse bile, 22 ° C’nin en düşük seviyelerini kaydetmeye devam eden bazı alanlar var. Al Dhafra gibi bölgeler son birkaç hafta içinde 50 ° C civarında yükselen yüksekler görürken, Al Ain’in Raknah’ında nispeten daha serin.

Bir uzmana göre Raknah’ın 22 ° C’yi kaydetmeye devam etmesi, BAE’nin diğer bölgelerinden farklı benzersiz özelliklerden kaynaklanıyor.

Sıcaklıktaki eşitsizliğin nedenlerini açıklayan Ulusal Meteoroloji Merkezi’nden (NCM) Dr. Ahmed Habib, Salı günü Khaleej Times ile yaptığı röportajda, “Raknah eşsiz bir yer. Yaklaşık dokuz yıl önce, bazı özel çalışmalar düzenledik ve bu, topografyasının kendine özgü olduğunu ortaya çıkardı. Raknah haritasına ve istasyonlarına bakarsanız, sürekli olarak daha düşük sıcaklıklar fark edeceksiniz.”

Kış aylarında, özellikle Ocak ayında Raknah, bölgede genellikle buz sarkıtlarının oluşmasına ve suyun donmasına neden olan sıfırın altında sıcaklıklar yaşar.

Sebeplere dikkat çekerek şunları ekledi: “Özel topografyası, vadiler, bu vadilerdeki ağaçlar ve kum tepeleri gibi özellikleri içeriyor. Hava kütlesi yüksekten alçağa yükseldikçe soğur ve sıcaklık düşüşüne neden olur. Bu özellikle gece ve sabahın erken saatlerinde olur. Buradaki kum da biraz farklı. Bütün bu faktörler birlikte Raknah’ın eşsiz sıcaklığına katkıda bulunarak, çeşitli topografyası nedeniyle onu özel bir yer haline getiriyor.”

Kuzeybatı rüzgarları bölgeyi nasıl etkileyecek?

Bu arada, bugünden başlayarak Çarşamba gününe kadar ülkenin kuzeybatı rüzgarlarının etkisi altında kalacağını da vurguladı.

“Sonuç olarak, sıcaklıklar aşırı yüksek değildir ve bazı yerlerde maksimum gündüz sıcaklıkları 46 ° C veya 47 ° C’dir.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar