Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaTürkiye, Her İki Ülkede De Şiddet Patlamasının Ardından Suriye Sınırını Kapattı

Türkiye, Her İki Ülkede De Şiddet Patlamasının Ardından Suriye Sınırını Kapattı

Suriyeli muhalif bir kaynak ve bölge sakinleri, Türkiye’nin Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik şiddetten öfkelenen Suriyelilerin ateş altına girmesinin ardından Salı günü Suriye’nin kuzeybatısındaki ana sınır kapılarını kapattığını söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Pazar günü geç saatlerde başlayan huzursuzluğun yayılmasında polisin ülke genelindeki Suriye toplumunu hedef alan saldırılara karışan 474 kişiyi bir gecede gözaltına aldığını söyledi.

Suriyelilerin sahip olduğu mülkler ve araçlar, sosyal medyada Suriyeli bir erkeğin bir kız çocuk akrabasına cinsel tacizde bulunduğu yönündeki haberlerin etkisiyle Kayseri’nin merkezinde tahrip edilerek ateşe verildi. Yerlikaya, olayın soruşturulduğunu söyledi.

Türkiye’nin MIT istihbarat teşkilatından yapılan açıklamada, şiddetin Hatay, Gaziantep, Konya, Bursa illerine ve bir İstanbul ilçesine yayıldığı belirtildi. Sosyal medyada Suriyeliler arasında bazı yaralanmalara ilişkin haberler yer aldı.

Daha sonra yüzlerce öfkeli Suriyeli, Türkiye’nin binlerce askere sahip olduğu ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kontrolü yeniden ele geçirmesini engelleyen bir etki alanı oluşturduğu isyancıların elindeki Suriye’nin kuzeybatısındaki birkaç kasabada sokaklara döküldü.

Geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, ikili ilişkilerin yeniden kurulmasına yardımcı olmak için Esad ile bir görüşmenin mümkün olduğunu söyledi. Türkiye, 2011 Suriye iç savaşı’ndan sonra Suriye ile bağlarını kopardı ve Esad’ı devirmek isteyen isyancıları destekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar