Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE'nin ilk Yapay Zeka Destekli Bal Test Merkezi Abu Dabi'de Açıldı

BAE’nin ilk Yapay Zeka Destekli Bal Test Merkezi Abu Dabi’de Açıldı

BAE’nin yapay zeka destekli ilk bal test laboratuvarı geçtiğimiz günlerde Abu Dabi’de açıldı. Laboratuvar, yerel ve uluslararası bal ürünlerinin sıkı kalite kontrollerini, güvencesini, saflığını ve orijinalliğini sağlamak için inşa edilmiştir. M42 tarafından Abu Dabi Kalite ve Uygunluk Konseyi (ADQCC) ile ortaklaşa açılan Bal Kalitesi Laboratuvarı, Masdar Şehrindeki Merkezi Test Laboratuvarı’nda (CTL) bulunmaktadır. . Laboratuvar, balın kalitesini değerlendirmek, herhangi bir safsızlığı tespit etmek ve küresel standartlara uygun olduğundan emin olmak için gelişmiş ekipmanlarla kapsamlı testler gerçekleştirir. Bu, yapay zeka ile geliştirilmiş Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LIMS), makine öğrenimi araçları ve büyük dil modelleri (llm’ler) kullanılarak mümkün kılınmıştır.

 

Fotoğraf: Ashwani Kumar
Tesisin benzersiz satış noktası, zengin veri kullanılabilirliğidir. Pazarın kaliteli altyapı hizmetlerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan CTL, farklı ürünlerin testleri ve araştırmaları için veri topluyor. Artık yapay zeka araçları, veri analizi ve büyük veri kümelerinin genişletilmesi ve entegrasyonu için kullanılabilir. Llm’ler ayrıca, en son ve en iyi yönergeler, üretimdeki ilerleme, şartnameler ve gereksinimlerin sınıflandırılması hakkında bilgi toplamaya yardımcı olmak için büyük miktarda içeriği tarayabilir, böylece üreticiler, tüketiciler ve arıcılar için en yüksek kalitede bal sağlarken işlemleri daha hızlı ve daha doğru hale getirebilir. ADQCC Merkezi Test Laboratuvarı Genel Müdürü Mühendis Abdulla Al Muaini, geleneksel yöntemlere kıyasla faydaları sorulduğunda, Khaleej Times’a şunları söyledi: “Muhtemelen piyasada bulunan tüm test laboratuvarlarından daha doğru sonuçlar veriyoruz. Yaptığımız testin kapsamı bile daha geniştir. Antibiyotikler, hormonlar ve daha fazlasını test ediyoruz.”

 

Fotoğraf: Ashwani Kumar

Safsızlığın tespiti

Bal, tıbbi özellikleri ve sağlık yararları ile bilinirken, doğal tatlandırıcı en saf olmayan ürünler arasındadır. Laboratuvarın baldaki safsızlıkları tespit etme konusundaki muazzam kapsamı, aynı zamanda, karıştırılmamasını sağlamak için bir özgünlük testi olan izotop oranı kütle spektrometresini (IRMS) de içerir. Kasıtlı veya kasıtsız herhangi bir nedenden dolayı, şeker profillemesi, nem içeriğinin doğrulanması, asitlik, tazeliği belirlemek için hidroksimetilfurfural varlığının kontrol edilmesi, yasaklanmış kimyasallar, ilaçlar, steroidler gibi kimyasal tahrifatların değerlendirilmesi ve diğer sıkı test yöntemleri nedeniyle tahrifat meydana gelebilir. Çevresel kirletici testi, ağır metaller, böcek ilaçları, radyoaktif izotoplar, toksinler gibi kirleticileri tespit eder ve ayrıca bazı ek faktörlerdir. Laboratuvar, kalite standartlarını sağlamak için yerel ve uluslararası olarak üretilen ürünleri test eder. Al Muaini, ”Yerel olarak üretiliyorsa ve üreticiler yurtdışına ihraç etmeyi planlıyorsa, uluslararası gerekliliklere karşı da test edebiliriz” dedi.

Herkese açık

M42’nin Çevre Bilimleri ekibi tarafından desteklenen tesis, ticari kuruluşların bal testi yapmasına ve üreticilerin de arı çiftliklerinden örnekleri test etmesine açık. Ayrıca halka açıktır. Deneyimli bilim adamları ve uzmanlardan oluşan tam otomatik laboratuvar, numuneleri toplar ve diğer alanların yanı sıra IRMS laboratuvarı, numune hazırlama odaları, analiz alanları, yıkama odaları, aflatoksin laboratuvarı, kütle spektrometresi laboratuvarı dahil olmak üzere masif zeminde bir dizi test gerçekleştirir. gelişmiş donanıma sahip.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar