Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Emlak Fiyatları Art Arda 15. Çeyrekte Yükseldi, Uygun Fiyatlı Segment Lider...

Dubai: Emlak Fiyatları Art Arda 15. Çeyrekte Yükseldi, Uygun Fiyatlı Segment Lider Oldu

Dubai’deki emlak fiyatları, esas olarak uygun fiyatlı ve orta pazar toplulukları tarafından yönlendirilen Ocak-Mart 2024 döneminde art arda 15. çeyrekte yükseldi. Analistler, konut sakinlerinden ve yabancı yatırımcılardan gelen talep fiyatları daha yüksek tutmaya devam ettikçe Discovery Gardens, Sports City ve Dubailand apartmanlarının fiyatlarda en yüksek artışı gördüğünü söylüyor. Şehir, villa sahiplerinin eski birimleri yenilediğini ve talebe ayak uydurmak için oldukça yüksek fiyatlarla yeniden sattığını görüyor. “Şehir genelinde satış fiyatlarının art arda 15. çeyrekte artmasıyla birlikte sermaye değerlerinin yavaşladığına dair henüz bir işaret yok. Cushman & Wakefield Core araştırma ve danışmanlık direktörü ve başkanı Prathyusha Gurrapu, ”Şehir genelinde satış fiyatları yıllık bazda yüzde 20, 2020’nin ilk çeyreğinden (Covıd19 öncesi) yüzde 66 arttı” dedi. Gurrapu ayrıca, özellikle Palm Jumeirah, City Walk, Downtown Dubai ve Dubai Marina gibi satış fiyat artışlarının yıllık bazda yüzde 20’nin altına düştüğü başlıca alt pazarlarda dairelerin fiyat artışının ılımlı olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Haider Tuaima’nın
Covıd-19 salgınından sonra başlayan emlak mitingleri, fiyatlar hala dünyadaki çoğu şehirden çok daha uygun olduğu ve çok sayıda yatırımcıyı cezbettiği için 2024’te devam etti. Yabancı işçilerin ülkeye artan girişi nedeniyle kira bedeli artmaya devam ederken, kiracılar yavaş yavaş mülk sahibi oluyor. Gurrapu, ”Daha düşük bir taban sayesinde uygun fiyatlı ve orta pazar apartman toplulukları Discovery Gardens (yüzde 37), Dubai Sports City (yüzde 34) ve Dubailand’da (yüzde 32) yüzde 30 ve üzerinde daha keskin bir artış gördü” dedi. Valustrat’ın gayrimenkul araştırma direktörü ve başkanı Haider Tuaima, sermaye değerinin ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 24,7 oranında arttığını ve orta bütçeli toplulukların harekete geçtiğini söyledi. Tuaima, Discovery Gardens, The Greens, Palm Jumeirah, The Views, Town Square, Al Quoz Fourth ve Dubai Production City’nin en iyi performans gösterenler olduğunu söyledi.

 

Haider Tuaima
ValuStrat verilerine göre, bu yıl pazara girecek tahmini yeni inşa edilen birim sayısı 46.558 konut. İlk çeyrek itibariyle toplam tahmini tamamlamalar, 2024’ün tamamı için ön tahminlerin yüzde 15’ine eşdeğer olan 5.770 daire ve 1.038 villadan oluşuyor. Şu anda yapım aşamasında olan ve 2028 yılına kadar vaat edilen devirleri olan yaklaşık 86.000 daire var.

Daha yüksek fiyatlarla satmak için eski villaları yenilemek

Cushman & Wakefield Core tarafından açıklanan veriler, villa bölgelerinin çoğunluğunun satış fiyatlarında yıllık yüzde 20’nin üzerinde bir artış yaşadığını, Jumeirah Village Circle, Göller ve Jumeirah Park’taki villaların en yüksek artışı gördüğünü gösterdi. “Villa satış fiyatlarındaki, özellikle Göller ve Jumeirah Parkı gibi eski bölgelerdeki bu artışa katkıda bulunan faktörlerden biri, birimlerin önemli ölçüde daha yüksek fiyatlarla yenilenmesi ve yeniden satılması ve böylece bölgedeki ortalama fiyatın yükseltilmesi eğilimidir. Bu villa bölgeleri, köklü okullara ve olanaklara sahip merkezi konumların yanı sıra geniş yerleşim düzenlerine sahiptir, bu nedenle yükseltmelerden sonra komuta edebilir ve önemli primler elde edebilirler ”dedi. Haider Tuaima, villaların yıllık yüzde 29,6 artışla dirençli kaldığını ve birinci sınıf villa değerlerinde 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını sözlerine ekledi. Valustrat’a göre Dubai’de yapım aşamasında olan ve 2024 yılına kadar teslim edilmesi planlanan yaklaşık 21.230 villa var.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar