Pazar, Mayıs 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaEndonezya'da Selden Ölenlerin Sayısı 67'ye Yükseldi, 20'si Hala Kayıp

Endonezya’da Selden Ölenlerin Sayısı 67’ye Yükseldi, 20’si Hala Kayıp

Yetkililer, hükümetin hayatta kalanları daha güvenli bölgelere taşımayı planladığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Endonezya’nın Batı Sumatra eyaletindeki hafta sonu sel baskınları ve çamur kaymaları nedeniyle ölenlerin sayısının 67’ye yükseldiğini ve 20’sinin hala kayıp olduğunu söyledi.

Ulusal afet yönetim ajansı BNPB’DEN yapılan açıklamada, daha önce kayıp olan 25kişiden beşinin ölü bulunduğu ve ölü sayısının Çarşamba günü bildirilen 62’den arttığı bildirildi. Yakındaki binalara ve geçici barınaklara 4.000’den fazla kişi tahliye edildi.

En az 521 ev, pirinç tarlaları dahil 31.985 hektar (79.037 dönüm) arazi, 19 köprü ve çoğu ana yol hasar gördü.

BNPB başkanı Suharyanto yaptığı açıklamada, hükümetin evleri yaşanmaz olan hayatta kalanları ve felakete eğilimli bölgelerde yaşayanları yeniden yerleştirmeyi planladığını söyledi.

BNPB ve Batı Sumatra eyalet hükümeti şu anda kaç kişinin yeniden yerleştirilmesi gerektiğine dair veri topluyor ve yeni evleri inşa etmek için güvenli alanlar arıyor.

“Hükümet araziyi sağlayacak ve evleri inşa edecek,” diyen Suharyanto, yeni evlerin altı ay içinde hazır olacağını da sözlerine ekledi.

Taşınmanın ne zaman başlayacağı hala belli değil.

Felaket, Cumartesi akşamı şiddetli yağışların sel baskınları, toprak kaymaları ve volkanik kül, kaya artıkları ve suyun çamur benzeri bir karışımı olan soğuk lav akışını serbest bırakmasıyla bölgeyi vurdu. Üç ilçe ve bir kasaba etkilenir.

Endonezya’da lahar olarak bilinen soğuk lav akışı, Sumatra’nın en aktif yanardağlarından biri olan Marapi Dağı’ndan geldi. Aralık ayındaki patlaması 20’den fazla kişiyi öldürdü ve o zamandan beri daha fazla patlama oldu.

Bir ajans sözcüsü, polis ve ordunun yardım ettiği BNPB’NİN 20 kayıp kişiyi aramaya devam edeceğini ve önümüzdeki yedi gün içinde ana yolları temizleyeceğini söyledi.

BNPB tarafından paylaşılan bir videoda, Batı Sumatra’nın selden etkilenen üç bölgesinden biri olan Tanah Datar’da yollara saçılmış kütükler, kayalar ve çamurlar, yıkılmış köprüler ve evler gösterildi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar